$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

פורצי דרך: השוואה בין פליסיו מילסון לענאן חלאיילי

שני המצטיינים של מכבי ת"א ומכבי חיפה העונה מגיעים מהאגף ,ובפעם הראשונה הם ייפגשו פנים אל פנים במשחק שעלול להכריע את מאבק האליפות. מי יתעלה במאני טיים?

אבירן גרין
אבירן גרין  08.04.24 - 15:12

קבוצת כדורגל מצליחה היא כזאת שיש לה עומק ועומס בכל העמדות, כזו שאין לה שחקן אחד שלוקח את הכל על עצמו וסוחב אותה על הגב. עם זאת, חשוב שלקבוצה הזאת יהיה את הכוכב, או מספר כוכבים, שיובילו אותה קדימה ויצליחו להוציא אותה ממצבים קשים או להפוך את אלה שמסביב לטובים יותר.

במאבק האליפות בין מכבי תל אביב למכבי חיפה יש לא מעט גיבורים ששווה לשים עליהם דגש, אבל אפשר להגיד שלכל אחת מהן יש גורם אחד שהופך את הכל לטוב יותר. במקרה, או שלא במקרה, אותו גורם הוא שחקן אגף - פליסיו מילסון בצהוב וענאן חלאיילי בירוק.

מדובר בשני שחקנים שהופיעו בקיץ ולקחו פיקוד בניגוד למצופה. אילולא קמפיין המונדיאליטו, יכול מאוד להיות שחלאיילי היה מוצא את עצמו מושאל בקבוצה מאמצע-תחתית ליגת העל בו בלאומית, ובמקביל בתחילת דרכו במכבי ת"א מילסון בכלל היה פצוע והגיע עם סימן שאלה מעל הראש. שניהם, כאמור, הפכו לשחקנים החשובים של הקבוצה שלהם והיה אפשר לראות כמה הצהובים התקשו בתקופת אליפות אפריקה כדי להבין זאת.

אז הפעם, לפני משחק העונה הקרב ובא, נערוך השוואה בין שני שחקני המפתח של המועמדות לאליפות ונתחיל עם המספרים בליגה שיעזרו לנו להבין טוב יותר את סגנון המשחק של השניים. חשוב לציין שבקטגוריות מסויימות חלאיילי מוביל על מילסון בין היתר משום העובדה ששיחק למעלה מ-500 דקות יותר.

מה עולה מהמספרים? נתחיל עם השערים. חלאיילי, כאמור, שיחק יותר משחקים ודקות ממילסון ואחד מהשערים, אגב, הובקע בפנדל כך שהיתרון הכמותי לא בהכרח מספר את הסיפור כולו. ניתן גם לראות שחלוץ מכבי חיפה מאיים על השער בהפרש גדול בהרבה ממילסון, בין היתר משום שהוא אחד מהמוציאים לפועל העיקריים במשחק של הירוקים, בעוד שלמכבי ת"א יש את ערן זהבי, דן ביטון ואפילו דור פרץ שלוקחים נתח מכובד מהאיומים על השער.

חלאיילי, יש לציין, קצת יותר מגוון באיומים ובשערים שלו ולראייה העובדה ששניים מהגולים שלו הגיעו מתוך הרחבה, לעומת מילסון, שכל ששת השערים שלו הובקעו מתוך הרחבה. חלוץ מכבי חיפה גם ניחן ביכולת ניתור טובה ומסכן את שער היריבות גם בנגיחות, משהו שהאנגולי פחות מצטיין בו. עם זאת, אפשר לראות שמילסון תכליתי יותר מחלאיילי ולוקחות לו הרבה פחות דקות להיות מעורב בשער ופחות איומים כדי למצוא אותו בעצמו.

גם בקטגוריית הבישולים חלאיילי מוביל על מילסון באחד ומההשוואה עולה שהוא מרבה לייצר הזמנויות לחברים שלו למכבי חיפה עם 13 מצבים גדולים שייצר. האנגולי נוגע יותר בכדור בממוצע למשחק, בין היתר משום שמכבי ת"א היא קבוצה ששולטת הרבה יותר בכדור וגם מחלץ יותר כדורים בממוצע בזכות היכולת הטובה שלו בלחץ הגבוה. עם זאת, חלאיילי מוביל בתיקולים מוצלחים נוכח העובדה ששיחק לא מעט בתור שחקן קו ימין במערך של שלושה בלמים, מה שמצריך ממנו לבצע יותר פעולות הגנתיות.

נעבור להבדלים בסגנון המשחק של מכבי ת"א ומכבי חיפה, שמצריכים דברים שונים ממילסון וחלאיילי. המוליכה, תחת רובי קין, וגם באופי שלה היא קבוצה שיוזמת והיריבות מולה מצופפות, מה שדורש מהשחקנים שלה למצוא דרכים לשבור את קווי ההגנה שלהן. מילסון הוא בדיוק מה שהצהובים היו צריכים ובכתבה הקודמת עליו פורטה היכולת שלו למשוך את שחקני היריבות, מה שנותן מרווח פעולה לחברים שלו לקבוצה. יש לו יכולת עילאית לשמור על הכדור ועם הדריבל החכם שלו בשתי רגליים נכנס פעמים רבות לרחבה בדרך מקבילה לקו החוץ ומשם משחרר כדורים. במשחק מול הפועל חיפה, למשל, זה הוביל לסחיטת הפנדל.

מכבי חיפה, לעומת זאת, מתבססת יותר על התקפות מעבר תחת מסאיי דגו מה שהיה אפקטיבי לאורך חלק גדול של העונה תודות לחלאיילי. יש לו כוח מתפרץ ואתלטיות יוצאי דופן והיכולות שלו באות לרוב דווקא ללא הכדור, אז הוא יכול להקדים את השחקן שלו בספרינט, לנוע לשטח פנוי באגף הימני ומשם, כשיש לו מספיק זמן פנוי לייצר מסירה טובה או לאיים על השער. דוגמה טובה לכך אפשר לראות במשחק החוץ נגד בני ריינה. שימו לב שלוקחות לו כארבע שניות מהרגע בו מתחיל את הספרינט קרוב למרכז המגרש עד שהוא מקבל את הכדור ברחבה.

הבדל נוסף עליו נשים את האצבע הוא העובדה שכל אחד מהם משחק באגף אחר, אבל שניהם שחקנים עם רגל ימין. מילסון מביא לידי ביטוי את היכולות שלו בצורה הטובה ביותר כשהוא משובץ בכנף שמאל, בדומה לתפיסה הכוללת שנטשה את סגנון שחקני האגף עם רגל על הקו. למרות זאת, מספר פעמים קין ניסה לשחק איתו באגף הימני ולהחליף בינו לבין אושר דוידה ובמשחק מול הפועל באר שבע בבלומפילד הוא הביא את יכולת ההרמות שלו לידי ביטוי כשסידר את הפנדל על זהבי.

חלאיילי, לעומת זאת, עושה חלק מכובד מהפעולות שלו עם רגל שמאל החלשה ומתוך שבעת הגולים שלו, לא פחות משישה נכבשו עם הרגל השמאלית, משהו שהוא ממש לא מובן מאליו. את ההרמות שלו הוא שולח בעיקר בימין מה שמקשה עוד יותר על היריבים שלו. תסגור לו את הימין? הוא יבעט בשמאל. תסגור לו את השמאל? ינסה למצוא שחקן בימין. במשחק מול מכבי פ"ת היכולת הזאת באה לידי ביטוי עם הכוח המתפרץ והספרינט של חלוץ מכבי חיפה.

כשהפער בפסגה עומד על עשר נקודות, למכבי חיפה לא נותרו יותר מדי הזדמנויות כדי לצמצם בחזרה את המרחק ממכבי ת"א. אם זה לא מספיק, בפעם הראשונה היא גם תיאלץ להתמודד מול מילסון, שנעדר מכל שלושת המשחקים העונה בשל אליפות אפריקה. האם המאבק הראשון באגף בין חלאיילי לאנגולי יהיה גם זה שיסגור כמעט סופית את מאבק האליפות?