הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שבצ'נקו יעניק השראה? אוקראינה מוכנה ליורו

אגדת העבר ישמש כמנטור, ירמולנקו ינהיג, אך לא בטוח שזה יספיק

מור רכס  08.06.16 - 21:45

תגיות: אוקראינה

בווידאו: צרפת נערכת לאיום הטרור

הידעת: זאת הפעם הראשונה שנבחרת אוקראינה העפילה לאליפות אירופה. אומנם ביורו הקודם הצהובים כחולים השתתפו, אך הם הגיעו אליו בצוותא עם פולין ללא משחקי מוקדמות מכיוון ששתי המדינות אירחו את טורניר זה. אבל אפשר להיות סלחניים, עד 1991 אוקראינה עדיין הייתה חלק מנבחרת ברית המועצות, ולא נחשבה למדינה עצמאית.

השלד: על טהרת הליגה המקומית, עם כוכב אחד מעל כולם
בדומה לרוסיה, שכנתה הסובייטית, גם אוקראינה מתבססת על שחקני הליגה המקומית. החוליה האחורית מורכבת בעיקר מנציגי שחטאר דונייצק, כאשר את חוליית הקישור יוביל הקפטן הקשיש ושיאן ההופעות הלאומי (145) אנטולי טימושצ'וק.

הקשר בן ה-37 שבשתי העונות האחרונות שיחק בקאיראט אלמטי הקזאחית, מגיע לטורניר האחרון בזירה הבינלאומית ואין ספק שבכדי לפרוש בכבוד הוא יצטרך הרבה עזרה מאנדריי ירמולנקו. הקיצוני המצוין מדינמו קייב, שהגנת מכבי ת"א כבר למדה עד כמה הוא מסוכן, היה השחקן המשמעותי ביותר בטורניר המוקדמות עם 6 שערים מתוך 17 אותם כבשה נבחרתו.

שימו לב ל: "יבהן האוים"- יבהן קונופליאנקה.
צר לנו לאכזב אתכם אבל בסגל האוקראיני אין ממש שחקנים מפתיעים שכדאי לשים לב אליהם ביורו הקרוב. שחקן בודד שבהחלט נחשב לעוף מוזר והתקפי בחבורת האפורים הוא יבהן קונופליאנקה. קשרה הנפלא של זוכת הליגה האירופי, סביליה, יכול לשחק כמעט בכל עמדה שבה יוצב,  באגף שמאל, ימין או אפילו בתור פליימקר. לפני 4 שנים הוא הגיע ליורו במולדתו בתור "מסי האוקראיני", ילד הפלא של הכדורגל המקומי. עכשיו אחרי 4 שנים ועונה לא רעה בכלל במדי הרוחבלאנקוס, מספר 10 של נבחרת אוקראינה מגיע לצרפת בתור הכוכב הגדול של ארצו.

הצעיר שבחבורה: ויקטור קובלנקו - הילד בעל נעל הזהב
לפני שנה ויקטור קובלנקו האוקראיני "זכה בנעל הזהב" במונדיאליטו בניו זילנד לאחר שסיים את הטורניר היוקרתי כמלך השערים עם 5 כיבושים. השחקן בן ה-20 שבינתיים הפך לשחקן משמעותי בסגל של שחטאר דונייצק, מגיע לטבילת האש הראשונה במדי הנבחרת הבוגרת ויהיה מעניין לראות כיצד ישתלב בהרכב המבוגר והאפרורי.

המאמן: מיכאילו פומנקו - השועל שניצח את ברצלונה הגדולה
מיכאילו פומנקו נחשב לאחד השועלים הוותיקים בכדורגל הסובייטי. בשנות ה-70 שיחק כבלם והיה לו חלק מרכזי בנבחרת ברית המועצות הגדולה. כמאמן הוא עמד על הקווים של לא פחות מ-19 קבוצות שונות, בהן הצליח להטביע את חותמו. למרות קדנציות מגוונות בגינאה ובעיראק, הישג השיא של פומנקו היה אותו ניצחון 1:3 מפואר על ברצלונה של יוהאן קרוייף ב-1993.

מי שימשוך את את מרבית תשומת הלב זה דווקא עוזרו של מיכאילו ביורו הקרוב. אנדריי שבצ'נקו, אותו חלוץ ענק שב-1997 כבש שלושער והוליך (שוב) את קייב לניצחון 0:4 על הקטלונים, והפך לשחקן המזוהה ביותר עם הכדורגל האוקראיני, ינסה לתרום במעט מהניסיון שלו כשחקן.

תחזית: למרות אותם זיכרונות מתוקים מהפסקה הקודמת, עם זיכרונות לא הולכים למכולת. פומנקו את שבצ'נקו ייפרדו מהיורו כבר בשלב הבתים.