בגלל הקורונה: ירידה חדה במחירי הדלק

התעריפים צללו לרמה שלא הכרנו מאז שנת 2009

בועז קורפל
בועז קורפל  30.03.20 - 13:41
(אילוסטרציה)
(אילוסטרציה)

תגיות: עולם הרכב

תחילת כתבה

משבר הקורונה פוגע קשות בהכנסות של כולנו, אבל לצד הבשורה הרעה הזאת יש כמה בשורות טובות שיכולות להמתיק מעט את הגלולה המרה: מיעוט התנועה בכבישים מביא באופן ישיר לירידה חדה בשיעור תאונות הדרכים, וחודש מרץ 2020 צפוי להיות הטוב ביותר בקטגוריה הזאת מזה שנים רבות. נתון חיובי אחר שניתן להפיק מהעוצר בכבישים, הוא הירידה המשמעותית בזיהום האוויר, וכתוצאה מכך ירידה בתחלואה ובמקרי מוות כתוצאה ממחלות בדרכי הנשימה.
 
בשורה נוספת שאיננה קשורה ישירות לעניין ההסגר והפחתת הנסועה בכבישים מגיעה משוק הדלק שמושפע ישירות ממשבר וירוס קורונה ולא פחות מכך מהמלחמה בין רוסיה לערב הסעודית שמתכתשות על אי צמצום מכסות הדלק שהן מפיקות והתוצאה היא צניחה דרמטית במחיר חבית נפט לטווח של 22 דולר לחבית. שער המטבע הנוח גם הוא מסייע בעניין הוזלת מחיר הדלק ואנחנו מקווים כי ישראל עושה את הדבר הנכון ומצטיידת ברזרבות של דלק במחירים הללו כי אנחנו לא ממש נוכל להנות מהתעריף הזול שמחכה לנו מעבר לפינה אור ליום רביעי 1.4.2020 ולא, לא מדובר פה במתיחה של יום השקר העולמי.
 
מחיר הדלק 95 אוקטן בתדלוק עצמי ינחת בשיעור של 17% והמונה במשאבה יקוצץ ב-1.03 שקלים לכל ליטר כאשר המחיר הסופי הוא 4.89 שקלים לליטר, המחליר הזול ביותר מאז ינואר 2009. מחיר ליטר בנזין בשירות מלא יעמוד על 5.10 שקלים. נציין כי חברות הדלק פנו לשר האנרגיה לאור התחזית של צניחת המחיר וביקשו ממנו להקפיא את ירידת המחיר ולצמצם את הנזקים שלהן עצמן אולם שר האנרגיה לא נעתר לבקשה.