מחיר הדלק יזנק הלילה ב-27 אג'

זה החודש כרביעי ברציפות שנרשמת עליה במחירי הדלק בישראל

בועז קורפל
בועז קורפל  28.02.21 - 18:00

תגיות: דלק

תחילת כתבה

מחירי הדלק בישראל יציינו הלילה עלייה רביעית רצופה במחיר לצרכן והפעם אנחנו קרובים ל-6.0 שקלים לליטר או אם תרצו, המחיר המדויק הוא 5.99 לליטר 95 אוקטן בשירות עצמי ואל זה תוסיפו עוד 21 אג' לליטר בשירות מלא. מחירי הדלק בעולם מטפסים מעלה בחודשים האחרונים מדי יום בגלל הרבה סיבות ובמיוחד הרגישות והיציבות במדינות שמפיקות את הנפט ממנו מיוצר הדלק לסוגיו. במחיר של חבית נפט עלה ב-18% במהלך פברואר וזה היה אך ברור כי המחיר שנשלם יעלה בהתאם והכיוון הזה עשוי להמשיך גם בחודשים הקרובים מסיבות פוליטיות, כלכליות וגם כמובן שינוי שערי המטבע והתיקרויות כלליות בגלל קשיי וירוס קורונה שגורמים להתייקרות המשלוחים עצמם.
 
מיסים רבותי, מיסים
ההתיקרות בחודשיים האחרונים (21 בפברואר + 27 במרץ) הם עליה של קרוב לחצי שקל לכל ליטר ועדיין מרכיב המיסים הוא המשמעותי ביותר במחירו של הנוזל השחור בשיעור של 65%. ההתיקרות שתיכנס תוקפה הלילה בחצות מגלמת טיפוס של קרוב ל-5% במחיר וזה אומר שמחיר מכל דלק מלא ממוצע (40 ליטרים) הוא 240 שקלים, התייקרות של 12 שקלים בכל תדלוק של מכל מלא קרי 40-50 שקלים בחודש בממוצע.
 
השיקול ההיברידי
שנת 2021 היא השנה האחרונה שבה משרד האוצר יעניק הנחה על רכישה של מכוניות היברידיות לסוגיהן והחל מ-1 בינואר 2022 ההטבה תתבטל כאשר בהמשך תבוטל ההטבה גם למכוניות חשמליות מלאות והמחירים של כל כלי הרכב יהיו נטולי הטבות זיהום בכלל. חלון ההזדמנויות למשפחות לקניית מכונית היברידית עם נסועה (קילומטראז') של 15,000 ק"מ בשנה לפחות הולך ומצטמצם והכדאיות הכלכלית ברכישת מכונית בעלת הנעה חילופית היברידית או חשמלית מלאה הופכת לגדולה יותר.

ביטול ההנחות על המכוניות הירוקות והעלייה הצפויה המחירי הדלק יהפכו את העניין לחם משמעותית ואף יהיו שיקדימו את התכנית שלהם לרכישת רכב חדש בשנים הקרובות כבר לשנה הנוכחית עם אפשרות מסירה שלו בתחילת השנה הבאה. יבואניות הרכב בישראל ממשיכות את ההערכות לשינויים הללו והם צופים גידול במכירות של מכוניות היברידיות ובמיוחד פריצה בתחום המכוניות החשמליות שם הטבת המס גדולה יותר ותישאר בתוקף גם ב-2022 אך לאחר מכן משרד האוצר יבטל גם אותה.