הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

האיחוד האירופי אוסר מכירת רכבי יוקרה לרוסיה

הסנקציות נגד רוסיה מתרחבות ובאיחוד האירופי רוצים לנסח תקנות רשמיות נגד מכירת מכוניות פרמיום ברוסיה

מערכת עולם הרכב  15.03.22 - 09:00
בנטלי (צילום: Getty)
בנטלי (צילום: Getty)

האיחוד האירופי עובד כעת על איסור ייצוא של מכוניות בשווי של יותר מ-50,000 יורו לרוסיה, כך נמסר על ידי שני דיפלומטים שמכירים את התוכנית לסוכנות הידיעות של בלומברג. איסור היצוא, שכעת עובר לשלב ניסוח התקנות הוא חלק מחבילת הסנקציות האחרונה, הרביעית במספר שמטילה בריסל (בירתו המוכרזת של האיחוד) על רוסיה בגלל המלחמה באוקראינה.

האיסור המוצע, שלמעשה בולם מכירת דגמי יוקרה ברובו, צפוי להיות מאושר ביום שני בקרוב. ייתכן שהפרטים הסופיים עדיין ישתנו, אך המגבלות תחלנה על כל המכוניות בשווי של יותר מ-50,000 יורו, כולל דגמים של מותגי רכב אירופיים שונים - כולל אאודי, ב.מ.וו, מרצדס בנץ, פרארי ופורשה. בנוסף לבלימת יצוא המכוניות לרוסיה, הצעד של האיחוד האירופי משפיע גם על סירות, מטוסים ואופנועים.

עבור המותגים עצמם, מעט עשוי להשתנות אחרי שכבר החליטו ליזום באופן עצמאי חרם כלכלי נגד רוסיה. יצרניות רכב אירופאיות רבות כולל קבוצת פולקסווגן, מרצדס בנץ, וולוו, ב.מ.וו וקבוצת סטלנטיס, כבר הפסיקו לספק מכוניות ברוסיה. יגואר ואסטון מרטין, בין היתר, אינן נכללות רשמית בחבילת הסנקציות מכיוון שהן אינן מבוססות במדינה של האיחוד האירופי, אך הן גם אלה אינן מוכרות יותר כלי רכב לרוסיה.

בתורה, רוסיה גם הטילה איסור ייצוא על מכוניות למערב, אך לזה כנראה לא תהיה השפעה רבה, שכן בין היתר כל ייצור רכבי לאדה קפא על מקומו עקב הסנקציות שהוטלו על המדינה.