אגדת הפורמולה 1 הבריטית סטירלינג מוס הלך לעולמו

הנהג המיתולוגי שלא זכה מעולם באליפות העולם היה האלוף של ההמונים בבריטניה

בועז קורפל
בועז קורפל  12.04.20 - 13:41
סטרלינג מוס והמרצדס SLR-722 שפותחה בהשראתו לפני עשר שנים. מתומחרת כיום בלמעלה מ-3 מיליון יורו
סטרלינג מוס והמרצדס SLR-722 שפותחה בהשראתו לפני עשר שנים. מתומחרת כיום בלמעלה מ-3 מיליון יורו
תחילת כתבהחובבי הספורט המוטורי בעולם קיבלו בעצב רב את ההודעה שפורסמה היום (ראשון) בצהריים על מותו של סטירלינג מוס, נהג המירוצים הבריטי האגדי שזכה לתואר "סיר" ממלכת אנגליה כשהוא בן 90. מוס אמנם לא זכה מעולם באליפות העולם במירוצי פורמולה 1 אבל הוא סיים ארבע פעמים ברציפות את האליפות במקום השני בין השנים 1955-1958 והפך בזכות אישיותו המקסימה ל"חביב הקהל" או כמו שזה נקרא באנגלית בצורה מכובדת יותר: The people champion. בנוסף להישג הזה, הוא סיים שלוש עונות נוספות באליפות (עד 1962) במקום השלישי בדירוג הכולל, מה שהפך אותו לנהג הגדול ביותר בכל הזמנים שלא זכה ולו באליפות אחת. סה"כ השתתף סטירלינג מוס ב-529 מירוצים מהם הוא ניצח ב-212 עם שיעור הצלחה מדהים של 40%.
 
קריירה עשירה
מוס לא וויתר על שום הזדמנות להתחרות במירוצי מכוניות ולא הסתפק רק בפורמולה 1. הנהג הבריטי השתתף גם במירוץ 24 השעות של לה מאן ובמירוץ הסיבולת האמריקאי 12 שעות של סיברינג. מירוצי הכבישים היו הממתק שלו והוא סחט את ההנאה גם ממירוץ ה"מילה מילייה" האיטלקי ואפילו ראלי מונטה קרלו בכבישים המתפתלים לנסיכות מונאקו. בשנת 1990 הוא זכה להיות חבר בהיכל התהילה של הספורט המוטורי ועשר שנים לאחר מכן הוא זכה בתואר שמעניקה מלכת אנגליה לדמויות החשובות באנגליה מדי שנה בראש השנה. מוס קיבל את אחד העיטורים הנחשבים ביותר מהתאחדות הספורט המוטורי העולמית FIA בשנת 2006 כאות לתרומתו העצומה לספורט המוטורי.
אחרית ימיו
לפני 3 שנים בהיותו בן 87, חלה סטירלינג מוס בדלקת חריפה בחזה ונאלץ להתאשפז למשך 6 חודשים בבית החולים ואז גם פרש מכל פעילות ציבורית. לאחר שהחלים מהמחלה הוא התבקש לצמצם את נוכחותו באירועים ולהימנע מנסיעות ארוכות והוא נשאר בביתו עם רעייתו סוזי שאמרה: "הוא מת ללא סימנים של סבל, כמו בחיים. הוא פשוט עצם את עיניו היפות ונדם לעד".