בקרוב תגיע רחוק: קנייזייבה מיננקו שווה מדליה

למרות שנה לא פשוטה ופציעה מטרידה, חנה קנייזייבה מיננקו היא תקווה אמיתית למדליה ישראלית באתלטיקה. לסגנית אלופת העולם בקפיצה משולשת יש יריבות מסוכנות, אבל ביום נתון היא שווה מקום על הפודיום בריו. הכל תלוי ברגל, בראש וגם במספר הפסילות

אופיר גולן
אופיר גולן  02.08.16 - 14:25
תחילת כתבה

לראשונה מאז אלכס אברבוך ב-2004, לענף האתלטיקה הישראלי יש תקווה למדליה אולימפית. חנה קנייזייבה מיננקו, הקופצת שעלתה מאוקראינה לישראל בעקבות בעלה אנטולי מיננקו, התאהבה במדינה הקטנה שלנו והתאקלמה בצורה מדהימה, היא התקווה הזו. למרות שהיא עברה שנה לא קלה בעקבות פציעה ועל אף העובדה שהיא עדיין לא בכושר הטוב ביותר, קנייזייבה מיננקו היא ללא ספק בין 6 הקופצות הטובות בעולם כיום. ובקפיצות, ביום נתון, הכל יכול לקרות.

  • OLYMPICS5 –  ערוץ הקיבוץ של האולימפיאדה עם האירועים הגדולים בו-זמנית, חי מריו. אפיק 26 ב-YES, HOT ובסלקום TV - פתוח לכולם

מועמדת למדליה, על שום מה?
בארבע השנים האחרונות נמנית חנה קנייזייבה מיננקו בטופ העולמי. בלונדון 2012, תחת דגל אוקראינה, סיימה הקופצת במקום הרביעי עם תוצאה של 14.56 מטרים, כשהיא במרחק של 23 ס"מ מאולגה סלאדוחה, שזכתה בארד. כעבור שנה, לראשונה תחת דגל ישראל, העפילה מיננקו לגמר אליפות העולם במוסקבה ובו סיימה במקום השישי (14.33 מ'), הפעם במרחק של 32 ס"מ ממדליסטית הארד סלאדוחה.

ההישג הגדול ביותר, שגם הפך למועמדת למדליה בריו, הגיע באליפות העולם באתלטיקה בבייג'ין בשנה שעברה, כאשר חנה קנייזייבה קבעה שיא ישראלי מדהים - 14.78 מטרים, שסידר לה את המקום השני ומדליית הכסף - ההישג הגדול ביותר של ישראלי באתלטיקה (כמו אלכס אברבוך בקפיצה במוט ב-2001). הקופצת הישראלית שלחה איתות על היכולת שלה באליפות אירופה האחרונה באמסטרדם, כאשר קטפה את מדליית הכסף, עם ניתור למרחק של 14.51 מטרים. אמנם שדה הקופצות המובילות התרחב מעט בשנה האחרונה, ועל כך נרחיב בהמשך, אך עדיין אף קופצת בטופ העולמי במשולשת לא סופרת את חנה קנייזייבה כמועמדת לעלות על הפודיום.

חנה, מה שלומך?
לצד המועמדות למדליה וההישגים הנהדרים בשנתיים האחרונות, יש במשלחת הישראלית גם חשש מהיכולת של קופצת המשולשת, שסבלה במהלך העונה מפציעה לא קלה. בחודש מרץ האחרון נאלצה חנה קנייזייבה מיננקו לעבור ניתוח בקרסול ברגל שמאל, רגל ההנפה שלה, בשל דלקת בקרסול. "בדקנו כל אופציה, הניתוח היה בלתי נמנע", סיפר אז מאמנה אלכס מרמן.

הניתוח העלה את מפלס הדאגה באיגוד האתלטיקה ובוועד האולימפי, נוכח כושרה של מיננקו. החזרה לתלם לא הייתה קלה עבור הקופצת, שהתקשתה להוכיח יכולת ולשחזר תוצאות מ-2015.

היכולת של חנה קנייזייבה באליפות ישראל ובאליפות הבלקן בהחלט עוררו מספר סימני שאלה סביבה, אבל ההתקדמות בשבועות האחרונים וכמובן ה-14.51 מטרים, עם רוח מעל המותר, שהשיגה באליפות אירופה האחרונה גרמה לראשי המשלחת לשחרר הרבה אוויר. יש עוד זמן עד תחרות הקפיצה המשולשת בריו, כך שמבחינת כושר פיזי קנייזייבה יכולה עוד להשתפר. "יש לי עוד הרבה עבודה, אני צריכה להיות בכושר השיא שלי במשחקים האולימפיים", הבהירה קנייזייבה מיננקו טרם יציאתה למחנה אימונים בספרד.
הכל בראש
אחד הדברים המלחיצים ביותר בסגנון של מיננקו הוא העובדה שהיא נוטה לפסול הרבה מאוד, דבר שבהחלט מדאיג את אנשי המשלחת הישראלית. מתוך 16 הקפיצות שביצעה בשתי אליפויות העולם האחרונות, כולל שלב המוקדמות, קנייזייבה מיננקו פסלה לא פחות מ-9 פעמים. לשם השוואה, קתרין איברגן הקולומביאנית קפצה 14 פעמים בשתי האליפויות ופסלה 3 פעמים בלבד. ההספק? שתי מדליות זהב.

פסילות מוקדמות יכולות להעמיס לחץ מיותר על קנייזייבה, ומנגד תוצאות טובות בקפיצות הראשונות, כפי שהיא עושה לא אחת, יכולות להרים אותה גבוה. באליפות העולם בבייג'ין הישראלית ניתרה למרחק של 14.78 מ' כבר בקפיצה השניה וצברה הרבה ביטחון.

בדומה ליתר ענפי הקפיצות, גם כאן הפערים יכולים להיות קטנים מאוד ומוכרעים בגלל יום טוב יותר או פחות מצד הקופצים. גם בקפיצה משולשת, ביום נתון כל אחת מהקופצות הטובות בעולם יכולה להגיע לפודיום. השילוב של תחרות קשה, כושר לא אופטימאלי ותשומת לב רבה מצד המשלחת, יכול להעמיס עליה הרבה לחץ. "אני יודעת שיש הרבה ציפיות ממני ויש עליי הרבה פוקוס, אני צריכה להתכונן בגלל זה גם מנטאלית. במשחקים האולימפיים יש הרבה השפעה של מזל ושל פסיכולוגיה. כשמישהו חזק בראש, אז הוא יכול לנצח ואני חייבת להיות חזקה בראש. מחכה לי תחרות שאי אפשר להגיד מראש מי תנצח", אמרה קנייזייבה לפני צאתה למחנה האימונים.
איברגן לפני כולן: היריבות בבור הקפיצות
לחנה קנייזייבה מיננקו יש לא מעט יריבות בטופ העולמי, שיכולות לזכות במדליה ולדחוק אותה מהפודיום. הפייבוריטית לזכייה במדליית הזהב בריו היא קתרין איברגן הקולומיבאנית (32), אלופת העולם המהכנת עם מדליית זהב במוסקבה 2013 ובבייג'ין 2015. איברגן, סגנית האלופה האולימפית מלונדון, נמצאת בכושר פנטסטי כשהעונה היא כבר קבעה תוצאה של 15.04 מטרים. הישג השיא שלה עומד על 15.31 מטרים ונקבע ב-2014.

ברשימת המועמדות למדליה אפשר למצוא כמובן את האלופה האולימפית מלונדון אולגה ריפאקובה הקזחית (14.61 מ' העונה); פטריסיה מאמונה הפורטוגזית (14.58 מ'), שמנעה מהישראלית זכייה בזהב באליפות אירופה באמסטרדם פראסקבי פפאחריסטו היווניה (14.73 מ') וכמובן שגם אולגה סלאדוחה, אלופת העולם מ-2011, עדיין כאן. אחת התגליות של העונה היא הקופצת מוונצואלה יולימאר רוחאס, שניתרה העונה ל-15.02 מטרים. רוחאס בת ה-21 קבעה לא מעט תוצאות איכותיות השנה ואם היא תתמודד בהצלחה עם הלחץ של הופעה אולימפית ראשונה, היא תוכל להגיע רחוק מאוד בתחרות.

המטרה הראשונה של חנה קנייזייבה מיננקו תהיה כמובן להעפיל לגמר וכל דבר אחר ייחשב לאכזבה גדולה מבחינתה. באליפות העולם אשתקד קנייזייבה קבעה במוקדמות 14.27 מטרים והבטיחה את המקום בגמר כבר בקפיצה הראשונה (עברה בכך את הרף של 14.25 מ'). במידה שתגיע לגמר הציפיות כבר יטפסו, בהתאם לכושרה, כאשר מקומות 2-6 הם ציפייה ריאלית למדי. איפה היא תדורג על הסקאלה הזו? שם כבר הכל פתוח.

מתי התחרות?
מוקדמות הקפיצה המשולשת לנשים תתקיים בשבת, 13.8, החל מ-15:40. גמר המשולשת יתקיים ביום שני, 15.8, החל מ-02:20.