$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הקסם אבד: על הנפילה של קונור מקגרגור

הלוחם האירי נכנס ללבבות של חובבי ה-MMA בתחילת דרכו, אבל מאז איבד את הסגנון שאפיין אותו. מהפציעה, דרך הכסף ועד הסטרואידים - מה קרה לאחד הלוחמים האהובים ב-UFC?

גבע ינקלביץ'
גבע ינקלביץ'  24.12.22 - 12:25

כשקונור מקגרגור סיים את הקרב האחרון שלו נגד דסטין פורייה ב-10 ביולי 2021, הקריירה של הכוכב האירי שהלהיב את עולם ה-UFC כבר הייתה בשלבי הגסיסה שלה. הפסד שני רצוף לפורייה והנפילה נגד חאביב נורמגומדוב לפני כן היוו את הסופרנובה של הכוכב הכי גדול שהיה בארגון מזה שנים ועדיין, למרות שעשה את זה כבר פעמיים לפני כן, מקגרגור לא הודיע על פרישה. חודשי ההחלמה מהרגל השבורה שלו והגדלת המסה שלו, בנוסף להרבה מאוד דיבורים בטוויטר, מסמנים על קרב חזרה כלשהו של האירי, שיגיע בשלב כלשהו ב-2023. אך לצד הסימנים המעודדים של חזרה, מקגרגור עבר שינויים בתקופה הזו, באופי שלו, שגרמו גם לחובביו האחרונים לאבד את החשק ואת הכבוד שהיה להם עבורו.

בעברו, חלק ממה שהפך את "הידוע לשמצה" לכוכב בסדר גודל כל כך עצום היה הפה שלו. היכולת לשמור על קור רוח (לרוב) במסיבות העיתונאים, לנחש מתי יסיים את היריבים שלו בקרב בהצלחה והביטחון העצמי שהציג גרמו לו לקבל תגובה מידית מהקהל ומחבריו לארגון, בין אם חיובית או שלילית. החלקלקות שבה הוא היה קוטל את יריביו ונכנס לראש שלהם עוד לפני שהמתומן נפתח גרמה לו להיות מעניין וראוותני, אבל גם סייעה לו לנצח קרבות ולהשמיד את התחרות שלו באופן מוחלט. רק לפני מספר שנים מקגרגור ניחש בהצלחה את הסיומות של הקרבות שלו נגד דייגו ברנדאו (דקה לסיום הסיבוב הראשון), אדי אלברז (בסיבוב השני) ואפילו ניבא בצורה מדויקת את התנועות שיעשה כדי להביס את ז'וזה אלדו בקרב ההיסטורי ביניהם. באמת, יש סרטון של מקגרגור עומד מאחורי הקלעים ומבצע בדיוק את מה שעשה דקות ספורות לאחר מכן בזירה. כל אלה עזרו להעניק לו את הכינוי "מיסטיק מאק", אבל לצערנו, הדברים האלה כבר אינם חלק מהדמות ששמה קונור מקגרגור.

מקגרגור של 2022 כבר לא מחזיק ב"עידון" של הבחור שהניף את שתי חגורות האליפות בניו יורק ב-2016, הגרסה שרבים טוענים שהייתה מקגרגור בשיאו. הטראש טוק המהנה הפך לג'יבריש בטוויטר, הראיונות התחלפו בריבים תקשורתיים והעלאת המסה עליה דיברתי קודם לא בהכרח הגיעה כולה מעבודה קשה וגנים (ע"פ דיווחים ושמועות כמובן). מאדם שהביס יריבים במתומן הוא הפך לכוכב שיורד על אנשים בטוויטר, תוקף לוחמים שונים לאחר שניצחו או הפסידו, ובכלל, נראה היה כי מקגרגור בתקופה האחרונה הפך למעין פרסונה שמתאימה יותר ל-WWE - כזו שכבר לא מגבה את המילים שלה במעשים, אלא כזו שפשוט נועדה למשוך קהל. בסופו של אירוע UFC 280, מקגרגור הגיח שוב בטוויטר, הפעם כדי לתקוף את האלוף במשקל קל הטרי.

מיד בסיום האירוע, האירי יצא נגד איסלם מחאצ'ב ומאמנו, חאביב נורמגומדוב, לאחר שזה זכה בחגורה במשקל קל נגד צ'ארלס אוליביירה. מקגרגור צייץ: "יש לי את היכולת להשבית את סגנון הלחימה של מחאצ'ב. הוא כלום. 'המהלך אבא' שלך עוד לא הושלם, חבר. אתה יודע את זה". ע"פ המירור, "המהלך" המדובר הוא סגנון הגרפלינג שחאביב ומחאצ'ב הפכו לאומנות והאירי קרא לו כך משום שזה מה שהיה צועק מאמנו של נורמגומדוב בכל פעם שרצה שהדגסטאני יקח את הקרב אל הקרקע. טראש טוק נגד האלוף הטרי ומאמנו, שבמקרה ניצח אותו כמה שנים לפני כן. הציוץ אגב, כבר נמחק ע"י מקגרגור.

יממה לאחר האירוע והציוץ של מקגרגור, האלוף במשקל נוצה, אלכסנדר וולקנובסקי, שהפך להיות היריב הבא של מחאצ'ב, צייץ ציוץ משלו: "איש חכם לשעבר אמר פעם...". למילים אלה נצמדה תמונה של ציוץ של האירי משנת 2014 בו הוא כתב: "מנצחים מתרכזים בלנצח. מפסידים מתרכזים במנצחים". וזה בעצם מסכם את כל הפרק הנוכחי בסיפור של מקגרגור, זה שהחל במהלך תקופת ההכנה לקרב נגד חאביב (בכאוס שבסוף הקרב ניתן להיזכר בנגן הווידאו בראש הדף). העידון אבד, הרעב נעלם וכפי שאמר מארווין האגלר, מתאגרף העבר: "קשה לקום ולהתאמן ב-5 בבוקר כשאתה ישן בפיג'מה עשוית משי". מקגרגור שנכנס ל-UFC עוד אסף צ'קים מלשכת האבטלה בדבלין, מקגרגור של ימינו דורג ב-2021 כספורטאי המרוויח ביותר של השנה. מקגרגור "המקורי" התרכז בלנצח, מקגרגור של 2022 מתרכז במנצחים.

הוא כבר לא נלחם למחייה. "הידוע לשמצה" מחזיק במותג ויסקי אירי שנקרא "פרופר 12", יש לו קמפיינים שונים ובתקופה האחרונה הוא אף משתתף בצילומים של סרטו החדש של ג'ייק ג'ילנהול, "רואד האוס". החזרה המדומה שלו לזירה, שנדחית בכל פעם בה הוא לא עובר בדיקת סמים של USADA, לא תוסיף למוניטין שלו בארגון, להפך. לאחרונה אישר דיינה ווייט כי הלוחם האירי יצא מבנק הבדיקות של USADA וע"פ החוקים, לוחם שרוצה להילחם ב-UFC צריך להיות לפחות חצי שנה בבנק הבדיקות, כולל ביצוע של שתי בדיקות תקינות. משמעות העניין - החזרה של מקגרגור לא תקרה לפני קיץ 2023.

גם כאשר ישוב, האירי כבר הכריז כי הוא מעוניין להיכנס שוב למתומן בקטגוריית משקל גבוהה בהרבה מאלה שאליהן היה רגיל, זכר לאותם סטרואידים שהוזכרו בפסקה השלישית. הוא החל את הקריירה שלו במשקל נוצה (עד 65.8 ק"ג), עבר למשקל קל (70 ק"ג), שם גם זכה בחגורה שנייה והפך לראשון בהיסטוריה שמניף שתי חגורות במקביל. לבסוף הוא גם התקדם למשקל חצי בינוני (77.1 ק"ג), לקרב אחד נגד דונלד סרונה, קרב אותו ניצח בתוך 40 שניות. כעת, הוא הודיע כי הוא מעוניין להילחם בקטגוריית המשקל הבינונית (83.9 ק"ג), מרחק של כמעט עשרים קילו מעל המשקל בו החל. האם המהירות והזריזות שאפיינו את הסגנון שלו ישארו? קשה להגיד.

וגם כאשר יגיע הרגע המיוחל של מקגרגור, הקרב אליו יעלה הוא לחלוטין מוקש מבחינתו של האלוף לשעבר. אם יפסיד, יהיה מדובר בהמשך הנפילה שלו מבחינה מקצועית ואם איכשהו יצליח לנצח, בין אם בקרב על חגורה או לא, לא תהיה לקרב כזה שום המשכיות. מקגרגור כבר בן 34 והרעב שלו להצלחה הפך מזה שמונע מיכולת בתוך הזירה, לכזה שנמדד בכסף. אז לאלה מכם שמאחלים לנפילתו של הכוכב, תמשיכו להנות ממופע האימים שהוא מספק לנו בשנים האחרונות. לאלה מכם שעדיין מעריכים את "הידוע לשמצה", למרבה המזל יוטיוב עדיין מחזיק בסרטונים מתקופת השיא שלו. בינתיים כולנו נמשיך לחכות עד להודעה על הקרב הבא שלו ונחכה לראות אם ישנה עוד נפילה שמתקרבת, או שמקגרגור יהמם את עולם ה-MMA פעם אחת נוספת, גם אם זו אולי תהיה הפעם האחרונה.