$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מותר להתרגש: הקאמבק של מייק טייסון מול ג'ייק פול

החששות של חובבי הענף, ההשוואות לעבר וההימור: על קרב הראווה המסקרן

גבע ינקלביץ'
גבע ינקלביץ'  16.03.24 - 10:23
אפשר להתרגש. טייסון ופול (GETTY)
אפשר להתרגש. טייסון ופול (GETTY)

במאי 2020 התפרסם סרטון שגרם לחובבי האגרוף הוותיקים להזיל ריר. סרטון בו מייק טייסון, אחד מהמתאגרפים הגדולים בהיסטוריה, מתאמן בלהט, 14 שנים לאחר הקרב האחרון בו השתתף. ולמרות כמות השנים הנכבדת שעברה ולמרות שבן אדם בן 50+ לא אמור לשמור על אותה אינטנסיביות שהייתה לו יותר מעשור לפני כן, טייסון נראה היה פשוט טוב בסרטון הזה. כאילו שום דבר לא השתנה והשעונים פשוט חזרו אחורה 14 שנים.

לאחר הסרטון הזה, טייסון אכן חזר לקרב. מאוחר יותר באותה השנה "איירון מייק" עלה לקרב ראווה נגד רוי ג'ונס ג'וניור, מתאגרף ותיק שפרש בדומה לטייסון, אך הקרב הזה הסתיים בתיקו. 8 סיבובים ארך הקרב, כשבסיומן החליטו שלושת השופטים כי אף מתאגרף לא עלה על השני ולא תינתן הכרעה לערב.

ואז הגיע ה-7 במרץ 2024. טייסון הודיע בחשבון הטוויטר שלו כי הוא חתם על חוזה לקרב נגד לא אחר מאשר ג'ייק פול, היוטיובר המצליח, שהפך למתאגרף ראווה מהמעלה הראשונה. ועדיין, לצד ההתרגשות מההכרזה, רבים קיבלו את הקרב הזה באכזבה מסוימת. אז מה מפריע בעצם לחובבי הענף? התשובה מסתתרת בשילוב שבין פול וטייסון.

המוניטין של ג'ייק פול
"הילד הבעייתי" נכנס לתודעה העולמית לראשונה ב-2013, כאשר הפך לאושיית אינטרנט. לאורך השנים הלך והתפרסם שמו של פול, אבל תמיד בגזרת יוטיוב, וויין וכו'. לבסוף ב-2018, כחלק מכניסתו לעולם העסקים, פול נכנס רשמית גם לעולם האגרוף, כשנלחם בקרב הראווה הראשון שלו, נגד דג'י אולאטונג'י (אחיו של KSI).

ובכן, מאז אותו הקרב ועד היום, שידרג פול את היכולות שלו בזירה, כמו גם את השמות מולם הוא נלחם. מקרבות נגד יוטיוברים, שחקני כדורסל (נייט רובינסון) ואושיות אינטרנט אחרות, פול העביר את הפוקוס שלו למאגר לוחמים אחר, כזה שיכול לספק לו יותר הכנסות מהקרבות שלו - לוחמים שפרשו. לאורך השנים האחרונות נלחם פול בלוחמי עבר כמו בן אסקרן, טיירון וודלי, אנדרסון סילבה ונייט דיאז, כולם לוחמי MMA שפרשו והפסידו לפול.

זהות היריבים של "הילד הבעייתי" במהלך ההיסטוריה הקצרה שלו כמתאגרף לא מבשרת טובות עבור איכות הקרב נגד טייסון. פול הפסיד קרב אחד בלבד בקריירת הראווה שלו והאיש לו הוא הפסיד (טומי פיורי) הוא במקרה גם האיש הכי צעיר ברשימת היריבים. כל לוחם עבר, גדול ככל שיהיה, לא הצליח להתמודד עם פול בתוך הזירה, כשהחשש של רבים הוא שקרבות הראווה הללו ידועים מראש ואף מתוסרטים.

הגיל של מייק טייסון
בגיל 57, טייסון הוא עדיין לא מה שהיה פעם. כן, עדיין מדובר במייק טייסון וכן, כפי שציינו בהתחלה, הוא גורם לזה להיראות כאילו השעון נתקע במקום, אבל עדיין, הפרש השנים בין פול וטייסון עומד על 30 בדיוק. עם 30 שנים לטובתו של פול ועם יכולות האגרוף הדי מוכחות שלו, מה שעל הנייר נראה כמו ניצחון קליל של האגדה, עשוי להפוך במהרה לקורבן נוסף של פול בזירה.

קרב הראווה הראשון של טייסון, אי שם ב-2006, קיבל ביקורות רעות מאוד לאחר שבקרב נגד קורי סאנדרס, לוחם עבר בעצמו, טייסון נראה כאילו עצר בעצמו, כדי למנוע סיום מוקדם של הקרב. הביקורות שספג הקרב הזה, בנוסף לתוצאה המאכזבת של קרב הראווה האחרון של טייסון, נגד ג'ונס ג'וניור, לא מעידות דברים טובים על הדרך בה נלחם "איירון מייק", שכבר יחגוג יום הולדת 58 כחודש לפני האירוע, בקרבות ראווה מסוג זה.

אך לצד מה שלעיתים נראים כמו קרבות די חשודים מצידו של פול, לצד גילו המתקדם של טייסון ולצד החשש כי הוא עלול לבזות את עצמו מול יוטיובר צעיר וידוע לשמצה, יש לזכור משהו חשוב. גם אם פול אכן סוגר את הקרבות שלו לפני (מה שאני אישית לא מאמין), המוניטין של טייסון פשוט לא יאפשר לו לוותר מראש על קרב, בעיקר כשמדובר בקרב השלישי שלו בלבד מאז שפרש ב-2005 ובעיקר כשמדובר בילד עם פה גדול.

טייסון הפסיד 6 פעמים בלבד במהלך הקריירה המקצועית שלו, כש-5 מתוך ששת ההפסדים הללו התרחשו בתוך עשרת הקרבות האחרונים בקריירה שלו והיו למתאגרפים כמו איוונדר הוליפילד, לנוקס לואיס ובאסטר דגלאס, שמות מעט יותר גדולים מזה של פול. לא יכול להיות שטייסון יוסיף הפסד נוסף לרשימה הזו, בקרב ראווה מול כוכב שחצן וצעיר.

ולאחר שניקינו את הקרב מ"החשדות" האלה, ניתן לעבור לחלק הטכני, של היכולת. כבודו של פול במקומו מונח, אבל בסופו של דבר, מדובר באחד המתאגרפים הגדולים בעולם, שלפחות על פי סרטוני האימונים שלו, לא איבד את המהירות והעוצמה שלו. בהנחה ויכולות ההגנה של טייסון כמתאגרף לא ספגו מכה קשה מידי, ההימור שלי לקרב הזה די ברור - ניצחון של טייסון בנוקאאוט, בסיבוב יחסית מאוחר, או לחילופין ניצחון שלו בהחלטה.

ובנימה אישית, קשה שלא להתרגש מהקרב הזה. ללא קשר למסגרת בה הוא ילחם ולזהות יריבו, מדובר ב"איירון מייק" טייסון. האיש שהחזיק בחגורת האליפות במשקל כבד בין 1987 ל-1990, האיש שניצח את כל 19 הקרבות הראשונים שלו בנוקאאוט (12 מהם בסיבוב הראשון), האיש שנשך וניתק לאיוונדר הוליפילד חלק מהאוזן, הולך לחזור לזירת האגרוף ב-20 ליולי. ובין אם מדובר בקרב מקצועי או ראווה וללא קשר לכמות הסיבובים שתהיה לקרב הזה, דבר אחד בטוח - זה הולך להיות אחד הקרבות המסקרנים והמרגשים בקריירה הקצרה של "הילד הבעייתי".