הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

התמכרות מחדש: פוטבול מנג'ר 2018

סקאוטינג משופר, אגו בתוך הקבוצה ומיומנות טקטית. ביקורת.

מתן שקרוב  14.11.17 - 14:15

תגיות: football manager

תחילת כתבהישבתי לפני כשבועיים בערך ביום שישי וקלטתי שהנה הרגע הזה חוזר שוב, הרעידות הקלות בידיים והלב שדופק וזה לא בגלל שיש לי מבחן או משהו מיוחד בחיי. שוב זה הכל בגלל המשחק הזה, המנג'ר הזה, שהופך את הלילות שלי ללבנים משנת 2001 . כססתי ציפורניים בהמתנה וזה הגיע, המשחק החדש בסדרה הכה ממכרת הזאת, Football Manager 2018 . ודווקא שחשבתי שאולי השנה עם נישואיי לא אתחבר, ושאי אפשר לעשות משחק טוב יותר, התבדיתי לגמרי.

נתחיל עם התוספת המסקרנת ביותר למשחק החדש: מסך הדינמיקה הקבוצתית. במסך זה, לראשונה המאמנים יכולים לראות את ההירככיה הקבוצתית ואיך מסודרים השחקנים מבחינה חברתית. התוספת החדשה מקרינה נהדר גם על המשחק עצמו, כאשר ההיררכיה כמובן מטילה את יהבה על הקבוצה ועל היכולות של השחקנים במהלך המשחק. גם המאמנים עצמם יצטרכו לתת את הדעת על הנושא הזה והמצב בינם לבין השחקנים יהיה מושפע רבות מהמצב בקבוצה. השחקנים גם מתערבים כאשר הם חושבים שמשהו לא הולך כשורה במועדון: אם זה המצב החברתי הרעוע או העובדה שהחלטתם למכור שחקן שהוא מנהיג חברתי בקבוצה.

השינוי הדרמטי הזה מוביל לכך שכל החלטה  שאתה עושה במשחק יכולה להשפיע כמעט על עונה שלמה מבחינת השחקנים ולכן צריך מאוד להיזהר. מהצד השני, הבנת המצב ומתי להתערב אל מול השחקנים ברגע הנכון יכולה להוביל את העונה לשינוי דרסטי .  לדוגמא, כשאני התחלתי את העונה הראשונה עם מכבי חיפה – המצב החברתי המצויין בקבוצה הוביל אותי למקום הראשון די במהירות. לאחר מכן השחקנים נהיו מעט ממורמרים, דבר שהוביל לירידה ביכולת.

עניין חשוב שחשוב לציין הוא הזמן הארוך שצריך בכדי לעבוד על הטקטיקה במהלך כל המשחק: כאשר שחקנים אשר ירצו להשקיע יוכלו לעבוד שעות רבות על מציאת ויצירת הטקטיקה המושלמת. אם זה מבחינת האימונים, הפריסה וההוראות לכל שחקן, ואפילו בחירת שחקן שונה שיבעט כדורים חופשיים מכל צד במגרש. דבר שעדיין אין במשחק, זה את היכולת ליצור תרגילים מסוגננים בבעיטות חופשיות: כמו שקבוצות רבות עובדות באימונים. אך חשוב לציין שמסך הטקטיקה שופר, כשהיכולת לנתח את המשחקים מבחינת השחקנים בקבוצה שופרה משמעותית ואף קיבלנו אפשרות לראות בצורה יותר מפורטת את מפת החום של כל שחקן ושחקן , ונוספה אפשרות חדשה שבה אתה כמאמן יכול לתדרך טקטית את השחקנים לפני כל משחק ומשחק.

האינטליגנציה הממוחשבת שופרה לאין ערוך וכבר קשה מאוד לראות שערים בעייתים כמו שהיו בעבר , וגם מבחינה טקטית המחשב מגיב למעשים שלך בצורה חכמה יותר מבעבר. דבר קטן נוסף בנוגע לטקטיקה: הזמן הארוך שצריך בכדי לעבוד על הטקטיקה במהלך כל המשחק: כאשר שחקנים אשר ירצו להשקיע יוכלו לעבוד שעות רבות על מציאת ויצירת הטקטיקה המושלמת. אם זה מבחינת האימונים, הפריסה וההוראות לכל שחקן, ואפילו בחירת שחקן שונה שיבעט כדורים חופשיים מכל צד במגרש. דבר שעדיין אין במשחק, זה את היכולת ליצור תרגילים מסוגננים בבעיטות חופשיות: כמו שקבוצות רבות עובדות באימונים.

גם נושא הרפואה והפציעות עבר שינוי דרסטי- כאשר נפתח ממש מסך מרכז רפואי שעוזר כדי להבין את הפציעות ואת זמני ההיעדרות טוב יותר- דבר שהיה חסר ללא כל ספק במשחקים הקודמים. הפעם נוסף אפילו איור גרפי של גוף האדם ובו הסבר היכן כל שחקן פצוע בצורה הפשוטה ביותר, דבר המיועד לעזור לאנשים שמתקשים בהבנה של איברי גוף האדם באנגלית ותוספת חמודה מאוד למשחק .

עוד איזור ששופר בצורה משמעותית במשחק, זה איזור הסקאוטינג. ישנה יכולת לקנות חבילות סקאוטינג משופרות שנותנות מידע על יותר ויותר שחקנים – מה שנותן למנג'ר נתונים טובים יותר על כל שחקן ושחקן כדי להחליט האם לרכוש או לא. בבדיקה שעשיתי לנושא הבאתי שני שחקני רכש למכבי חיפה שעזרו לי מאוד במהלך העונה עד כה. הנושא שופר בעזרת עזרה שקיבלה החברה של המשחק מסקאוטרים בעולם הכדורגל, שתרמו את הידע שלהם לתכנית הסקאוטינג החדשה של המשחק .


גם המשחקיות שופרה מאוד, בעבר כשניסיתי לשחק בתלת המימד במשחקים האחרונים של הסדרה- המשחק עצמו  היה נראה נורא ועם הרבה תנועות מכניות שכאלה . במשחק הנוכחי ניתן לומר שמנוע המשחק חודש עוד יותר מבעבר: מעבר לתנועתיות הרבה של השחקנים, וההבנה הטקטית של השחקנים ניכרת במשחק, כשהם נעים כדי לסגור שטחים בצורה טובה יותר, וניתן לראות שמשחקים כדורגל מולך, עם תנועתיות שלמה. הפעם האצטדיונים מרהיבים ומציאותיים יותר, כאשר אצטדיונים מלאי קהל נראים סוף סוף גם חיוניים יותר ופחות כמו מודל גרפי מוזר ואפילו המאמנים והשחקנים עולים למגרש בצורה שמזכירה את המשחק האמיתי.

 

ניתן לראות שינוי גם במסך המדיה החברתית שעשה את הבכורה שלו במשחק בשנה שעברה- כאשר האוהדים הפכו להיות ביקורתיים יותר כלפי הטקטיקה שהשחקן בוחר במשחק. הדבר אומר בעיקר כאשר השחקן לא משנה את הטקטיקה לאורך זמן, דבר שגורם לאוהדים לשאול שאלות בנוגע להבנה הטקטית שלו בייחוד אם הדברים הולכים פחות טוב. גם השאלות זוכות לביקורת מהאוהדים, שמעדיפים לראות יותר שחקנים שמגיעים אל הקבוצה לאורך זמן .


לסיכום: אם כל שנה אתם חושבים שתוכלו להתחמק ואולי לא למצוא את עצמכם רושמים בפנקס באמצע הלילה להחליף שחקן כזה בשחקן אחר, או להתלהב כמו ילדים מזה שלקחתם את ליגת האלופות עם קבוצה ממעמקי הליגה השלישית בנורבגיה- אז אני לא איש בשורות בשבילכם. המשחק הנפלא הזה, גם השנה: ממכר יותר מתמיד.