הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ב-EA לא יחשפו את הכנסות אולטימייט טים

מצב ה-FUT אחראי על רוב הכנסות החברה. האם התביעות ישפיעו על עתיד המשחק?

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  18.06.22 - 16:08

בשנה שעברה, חברת EA יצרה מספר רב של מאמרים וכתבות דעה על נושא ההכנסה שהפיק מצב האולטימייט טים בפיפ"א 21.כשאנחנו מדברים על אולטימייט טים (או FUT), אנחנו מדברים על מצב המשחק הפופולרי ביותר בסדרת פיפ"א מאז אי פעם. מצב משחק בו גיימריםיכולים להשיג קלפי שחקן וליצור את קבוצת החלומות שלהם באמצעות מודל הכולל מיקרו תשלומים, מה שגורם לכותר EA להפיק הרבה מאוד כסף לחברה.

תעשיות מעטות נהנו יותר משנת ההסגר שלנו בזמן מגפת הקורונה, מאשר תעשיית משחקי הווידאו, ואנחנו יכולים למנות את חברות כגון, EA, סוני, אקטיווז'ן, אפיק ועוד, בין המפתחות והמוציאות לאור שנהנו ממקורות רווח מסיביים הודות לגיימרים שנאלצו להישאר בבית ברחבי העולם.

כדוגמא, בשנת 2020 החברה EA סיימה את השנה עם רווח של כ-1.49 מיליארד דולר, ואם  נתייחס לשנים קודמות, מדובר בקפיצה משמעותית של מעל ל-100 מיליון דולר משנת 2019, שבה הרווחים הסתכמו ב-1.37 מיליארד דולר.  בשנת 2021, הכניס לחברה רווח שיא בוא, עם 1.62 מיליארד, כאשר הוא ייצג דאז כ-29% מרווחי החברה באותה שנה.
זאת הייתה למעשה השנה הרביעית ברציפות בה EA הרוויחה יותר ממיליארד דולר רק ממצב האולטימייט טים, כאשר בשנת 2018 הרוויחה כ-1.18 מיליארד דולר.

במהלך סוף חודש מאי, ענקית הגיימינג פרסמה, כרגיל, את דוח ההכנסות שלה לשנת 2022, והפלא ובפלא, החליטה לא לפרסם את רווחי מצב המשחק הפופולרי לאותה שנה. נראה שהשמטת נתונים פיננסיים מביסה את כל המטרה של דוח פיננסי. ייתכן שכל זה קשור לעליית חקיקות כנגד שימוש במיקרו-תשלומים במספר מדינות מערביות כגון הולנד ובלגיה.

הנושא תפס תאוצה גם במדינות כמו אנגליה וגרמניה שהחלו לחקור את "מכניקות ההפתעה" כפי שמכנה אותן EA, והחלו לחוקק חוקים נגדם.  גם אזרחים בקליפורניה וקנדה הגישו תביעה יצוגית כנגד EA ומצב האולטימייט טים המעודדים לטענתם הימורים לא חוקיים, כך שיותר ויותר מודעות לנושא מתפתחת ככל שהזמן עובר. לאחרונה, דו"ח שפורסם על ידי המועצה הנורבגית לצרכנות הגיע למסקנה כי תיבות השלל ניתנות לניצול, תוך שימוש בפיפ"א 22 כדוגמה. הדו"ח קבע כי למערכת יש עיצוב מטעה המחייב אנשים להוציא יותר כסף מבלי לתת פרטים על ההסתברות והאלגוריתם בשימוש. הדו"ח והממצאים שלו נתמכו על ידי 20 קבוצות צרכנים ב-18 מדינות.

בסופו של דבר, זה לא ידוע למה חל שינוי זה והחברה החליטה לא לפרסם את הדוחות. EA כמובן שלא תענה ולא תסביר את סיבותיה. השאלה היחידה היא כמה זמן יכולה EA להעמיד פנים שיש בעייתיות עם המערכת בה היא משתמשת כדי להריץ את האולטימייט טים. האם החברה פשוט מחכה למספר גזרי דין כדי להבין לאיזה כיוון היא תצטרך ללכת אחרי שכל התביעות והמשפטים יסתיימו.

כדאי לזכור שהכותר הבא יהיה האחרון שיישא את שמו של ארגון הכדורגל פיפ"א. הכותר שאחריו כבר יקרא EA Sports. השיטה המיוחדת של מצב המשחק לגרום לגיימרים להתמכר למרדף אחר ההרכב הטוב ביותר שהם יכולים לבנות, ממשיכה להיות נוסחה מנצחת יותר ויותר עבור EA. מגמה שאמורה להימשך גם אחרי סיום השותפות עם פיפ"א