נוגעים בחלום: שחקני הפיפ"א הישראלים

הכירו את הגיימרים מהקהילת המשחק שהחליטו לנסות ולהגיע לטופ העולמי, ולייצג את המדינה בטורנירים בין-לאומיים

מתן בן ישי  16.11.19 - 14:03
תחילת כתבהלשחק פיפ"א הוא אמנם תחביב של רבים בשעות הפנאי, אך קיימים גם השחקנים שהחליטו לקחת את הנושא לשלב הבא, לנסות להעפיל לתחרויות רשמיות ולהפוך לשחקני eSports מקצועיים. בשביל להעפיל לטורנירים רשמיים ברשת השחקנים נאלצים לנצח 27 נצחונות במהלך סופ"ש אחד ולדאוג לשמור על מקומם בטבלת הדירוג העולמי, וברגע שהצליחו - הם זכאים להשתתף בטורנירים במהלך כל השנה. לצערנו, עם מצב הרשת בארץ והניתוקים שנגרמים עקב Rage quits (ניתוקי זעם) של מתמודדים ועוד שלל גורמים רנדומליים - מדובר במטלה לא פשוטה בכלל, וממש לא "סתם לשבת על הכורסא ולשחק פיפ"א".

אט אט קמים להם ארגונים כחול לבן שמחתימים שחקנים ושולחים אותם להתחרות בעולם ולייצג את המדינה, נבחרת ישראל במשחקים כמו Dota 2, League of Legends וקאונטר סטרייק נשלחת ע"י העמותה לגיימינג תחרותי באופן קבוע מידי שנה לייצג את המדינה, קמה לה נבחרת ישראל בפיפ"א ופרו אבולושן, ואפילו מקרים של שחקנים כחול לבן שחותמים בארגונים בין-לאומיים. עם צמיחת הענף בעולם וההתעניינות הגוברת בגיימינג בארץ, ונראה שהשאיפה של רבים להפוך את הענף לחלק משמעותי בחייהם מעבר לתחביב הולכת וגדלה. אלו השחקנים הטובים בארץ מקהילת פיפ"א הישראלית שלקחו את המושכות בידיים והחליטו לרדוף אחר החלום.

שחקני סוני פלייסטיישן

רועי פלדמן
נכון לעכשיו, נחשב לשחקן התחרותי המקצועי ביותר מהחבורה: היה חתום בארגון הגיימינג הישראלי NOM-Gaming, ולאחר מכן חתם בקבוצת הפיפ"א של אגודת Astralis Group - קבוצת הפיפא החדשה של Future FC מדנמרק. רועי ייצג את ישראל בטורניר ה-Fifa Global Series האחרון ברומניה לפניי כשבוע, וסה"כ בחמישה טורנירים בינלאומיים, סיים בשנה שעברה מקום 45 בדירוג העולמי, ואנשים: הילד עוד לא בן 18. אפשר לומר שרועי, לפי טענת רבים מהרשימה, הוא בעצם הסיבה שמראה שאפשר להגיע לרמות הגבוהות בפיפ"א ודירבנה חלק נכבד מהם. המערך האהוב על רועי הוא 442/4231.

אלשי שמואל
אלשי נחשב לשחקן ותיק עם הישגים: עוד שהיה בן 16 הוא זכה באליפויות ישראל בפיפ"א בשנים 2008, הגיע לרבע הגמר באליפות העולם באותה תקופה, זכה גם באליפות ישראל 2011, ומקום שני באליפות ישראל ב-2019, שם הפסיד לפלדמן. הוא כבר השיג 27 נצחונות ב-FUT באמצעות שימוש הדוק במערך מועדף של 4411/4231, ואחד השחקנים ברשימה שטוען שהתחיל להגיע לרמות הגבוהות בגלל רועי: "פלדמן העפיל והראה שזה לא בשמיים וזה אפשרי, גרם לקחת את זה יותר ברצינות ולעשות הכל בשביל זה".

נמרוד הורביץ
נמרוד הצליח להגיע לטופ 100 במהלך כל גרסא של פיפ"א בשנים האחרונות, והשנה את 28 הנצחונות שהשיג הוא זוקף לזכותו של העדר ניצול מכני של המשחק: "אין כמעט מכניקות שעובדות באופן עקבי ותמידי , ולכן יש המון חשיבות השנה ליצרתיות ולתחכום". המערך המועדף עליו הוא 4231/4411, וכשנשאל מה גורם לו להרים שלט ולנסות להגיע לרמות הגבוהות, הוא עונה: "אני פוגש שחקנים ברמה הגבוהה ביותר בעולם באופן די עקבי, וברגע שאתה רואה שאתה נמצא פחות או יותר ברמה שלהם ומצליח הרבה פעמים גם לנצח.. אתה יודע שזה אפשרי להגיע רחוק. זו שנה שנייה שלי שאני משתתף בפורמט של העפלות ואני מקווה שהשנה אצליח להעפיל לטורניר".

שחקני אקס בוקס

תמיר לוי
אלוף הארץ לשנת 2018, נמצא בטופ 100 באקס בוקס ולאחרונה הפסיד במשחק מכריע לעלות לטורניר עולמי. בתחילת דרכו תמיר היה שחקן סוני, אך עוד בסוף תקופת פיפ"א 19 עשה את המעבר לקונסולה המתחרה. את הסיבה למעבר, מספק תמיר: "המעבר לאקסבוקס היה הכרחי. רציתי ללמוד את הקונסולה השנייה, והרגשתי שיש לי יותר סיכויים מבחינת הישגים אישיים להצליח יותר, מאשר בסוני".
ומערך מועדף?  4411/4231.

ויק נעים
גם ויק נחשב לשחקן שהתחיל את דרכו בסוני פלייסטיישן: "יצא לי לשחק בסוני בעיקר בתחרויות כי היא הקונסולה הפופולרית מביניהם , אפשר להגיד שבגלל סגנון המשחק שלי, שבנוי על הנעת כדור, האקסבוקס מתאים לי כי, הגימפליי מרגיש לפעמים יותר איטי מהסוני. אפשר להגיד שהמעבר של תמיר לאקסבוקס עזר לי מאוד להשתפר".

ויק שם לעצמו כמטרה להעפיל לטורניר בחו"ל באקס בוקס, וכבר זכה ב-27-3 נצחונות ב-FUT באמצעות מערך 4231/442. אחת ממהסיבות שהחליט להתחיל להעפיל לרמות הגבוהות, הייתה שניצח שחקן במקום 20 בעולם: "הבנתי שהשמיים הם הגבול והחלטתי שהשנה אני מפנה לעצמי יותר זמן להשקיע ולתת מעצמי לטובת המשחק ברמה התחרותית. בניגוד לשנים קודמות, היה לי פחות זמן להשקיע מעצמי. השנה אני כל כולי במשחק, ואני נורא מתרגש, בגלל שהשנה זו הפעם הראשונה שלי בהעפלות. אני אתן מעצמי הכל כדי להשיג את המטרה - טורניר בחו״ל". ויק גם מפרגן לחבריו בסצינה התחרותית ואומר: "שחקנים כמו נימי ארז, אלשיי, פלדמן ונסים תמיד יכולים לעזור בכל דבר גם בעצות כמו טקטיקות ובמשחק עצמו תמיד יש לאן לשאוף".


נסים עיסאת
ניסים ניצח במקום הראשון באליפות ישראל של מצב המשחק הרגיל של פיפ"א השנה, השיג את 27 הנצחונות שלו באמצעות מערך 4231/442, וכבר השתתף בהעפלות לטורניר עולמי, אך הפסיד בשמינית הגמר. הוא התחיל את דרכו המקצועית לאחר שצפה בשחקנים וטורנירים עולמיים, ומצא שיש לו את היכולת להצליח: "אני חושב שבישראל יש הרבה שחקנים טובים, אבל אין לנו תמיכה, ואין לנו קבוצות eSports כמו באירופה. אתם לא מבינים כמה זה משפיע ומשנה את התמונה. למרות זאת, אני מאמין בעצמי ומקווה שאגיע רחוק".

שחקן חיזוק
ארז גבאי

מעבר להיותו יוטיובר FUT מוערך בקהילת פיפ"א הישראלית, ארז הצליח להכנס להעפלות תחרויות רשמיות לאחר שהשיג 27 נצחונות, ובשונה משאר הישראלים ברשימה - התחרה דווקא באירופה, וסיים עם מאזן 4-3 ,אך הודח בגול הזהב. ומעבר לזה, ההתאחדות לכדורגל חשפה ממש השבוע את הקמת נבחרת ישראל ב-eSports במשחקים פיפ"א ופרו אבולושן - ולמרות ששחקני הנבחרת עוד לא נחשפו לציבור, ארז הוכרז כמאמן הרשמי.

לארז הבנה עמוקה ביותר בפיפ"א, והחליט לקחת את הידע הזה לרמה הבאה: "ההבדל בין פיפ"א 20 לפיפ"א 19 הוא עצום לדעתי. השנה הוא יותר נקי ודומה לכדורגל אמיתי לעומת שנה שעברה. שנה שעברה פיספסתי את ההרשמה להעפלות ולכן לא השתתפתי בכלל, ראיתי את הכל קורה מהצד ראיתי את הטורנירים שמשתתפים בהם הטופ של השחקנים העולמי ואמרתי לעצמי שהשנה אני שם בכל מחיר, וזה קרה ישר בתחילת השנה".