פתיחה מאכזבת: העתודה הפסידה 92:81 לסרביה

לא הסיפתח לו ייחלנו באליפות אירופה: האלופה המכהנת הייתה לא יציבה, הציגה כדורסל מפוזר ונכנעה במבחן הראשון שלה. ים מדר הצטיין עם 24 נק' ו-9 אס', דני אבדיה קלע 14. כבר בראשון: הכחולים של בית הלחמי ינסו לפצות במשחק השני בשלב הבתים מול איטליה

מערכת אתר ערוץ הספורט (צלם: אלן שיבר)  13.07.19 - 22:52
תחילת כתבה

לא כך נבחרת העתודה של ישראל תוכל להגן על התואר שלה. אלופת אירופה, שזכתה בשנה שעברה בפעם הראשונה בגביע ההיסטורי והביאה את האליפות לתל אביב, פתחה הערב (שבת) את משחקיה בטורניר של 2019 עם הפסד 92:81 לסרביה בהיכל קבוצת שלמה.

קלעו לישראל: ים מדר 24 (8 מ-17 מהשדה, 9 אסיסטים), דני אבדיה 14 (1 מ-9 מהשלוש, 8 ריבאונדים, 6 אסיסטים), נועם אביבי ותומר פורת 10 כ"א, יאיר קרביץ (8 ריבאונדים) ויותם חנוכי 8 כ"א, עידן אלבר 5, עמית זיס 2. שותפו ולא קלעו: אופק מלכה, רז אדם, תומר לוינסון. שחר אמיר לא שותף.

משחק מאד לא יציב של חניכיו של אריאל בית הלחמי הוביל לפער הדו ספרתי בשלבים שונים של המשחק, וביכולת כזאת יהיה קשה מאד לראות את הכחולים מנצחים יריבות חזקות בשלב הנוק-אאוט. כידוע, כל הנבחרות תעפילנה לשמינית, אך זהות היריבה שם תיקבע לפי המיקום הסופי בבית. ישראל תנסה במשחקים הבאים שלה בבית ב' מול איטליה ואוקראינה (מחר ומחרתיים בהתאמה) למזער נזקים ולסיים לפחות במקום השני.

במשחק הערב ישראל נקלעה לפיגור בעייתי מאד בעקבות דקות רעות ברבע השני. סרביה עלתה ליתרון שיא של 14 נקודות, אך אחרי ההפסקה הכחולים עלו בחזרה לפרקט הרבה יותר חדים והצליחו למחוק את ההפרש. ים מדר היה המצטיין אצל בית הלחמי, ויחד עם דני אבדיה, נועם אביבי ואף יותם חנוכי הם חזרו לעניינים וגם חזרו ליתרון בשלב מסוים של הרבע השלישי.

אולם, בדקות הסיום הסרבים שוב השתלטו על העניינים, שכן ההבדלים בפיזיות עשו את ההבדל, בעיקר בכדורים החוזרים. ראנקו סימוביץ' (18), ניקולא מישקוביץ' (17) ואנדריה מריאנוביץ' (13) עשו הכי הרבה צרות לישראל.

מהלך המשחק
יאיר קרביץ, דני אבדיה, נועם אביבי, תומר פורת וים מדר פתחו בחמישייה של ישראל. סרביה הייתה הראשונה לעלות על לוח התוצאות עם שלשה של אנדריה מריאנוביץ', אבל ריצת 0:8 של הכחולים עזרו להם להפוך את התוצאה ולשמור על יתרון סביר.

7 נקודות של תומר פורת לצד מהלכים טובים של דני אבדיה ודאנק מצוין של נועם אביבי הובילו ליתרון 8:14. הסרבים נשארו צמודים כשצמצמו ל-14:16. לאחר מכן מיהאילו יוביצ'יץ' קלע שלשה שהשוותה את התוצאה, ומרקו פצ'רסקי השלים ריצת 1:9 בדרך ל-19:17 לסרביה. ים מדר קלע פעמיים מהקו וחתם את תוצאת הרבע הראשון, 19:19.

שלושה לייאפים של ישראל מידי עידן אלבר, דני אבדיה ועמית זיס העלו את הכחולים ליתרון 21:25. אולם, החל מאותו הרגע הסרבים השתלטו על המשחק ונכנסו לזון משוגע. ווק ווליקיץ' וראנקו סימוביץ' קלעו שלשות גדולות ויצרו ריצת 0:17 בדרך ל-38:25.

יותם חנוכי נכנס למשחק וניסה למזער נזקים. אולם, אחוזים רעים של יאיר קרביץ וים מדר מנעו מהחבורה של בית הלחמי לרדת מהפער הדו ספרתי. ליי-אפ של מדר קבע את תוצאת המחצית, 43:33 לסרביה.

ייתכן כי אריאל בית הלחמי השפיע מבחינה מנטאלית על החניכים שלו במהלך ההפסקה, שכן את הרבע השלישי ישראל פתחה הרבה יותר חדה. מהלכים מצוינים של ים מדר ונועם אביבי הובילו לצמצום ההפרש לאט לאט. הפער הדו ספרתי נמחק בזכות שניהם בעיקר עד כדי 47:42.

בהמשך שלשה של אבדיה הורידה את הפער עוד יותר, אך יאיר קרביץ עם החטאה מזעזעת קטע את המומנטום, וסל ועבירה בצד השני גרם שוב ליתרון מבטיח לטובת הסרבים, 57:48. אולם, זה לא הוריד את הרוח מהמפרשים של הכחולים, ששוב חזרו לעניינים בעזרת שלשה של מדר ועוד שני לייאפים של קרביץ, שהשכיח את המהלך הקודם, 59:58.

שלשה של יותם חנוכי הפכה את התוצאה וישראל חזרה ליתרון, 59:61. הסרבים יצרו מיני-ריצה של 5:0 בדרך ל-64:61 לקראת עשר הדקות המכריעות.

ים מדר המשיך בשלו כשעזר להפוך שוב את התוצאה ולהעלות את ישראל ליתרון 65:69. אולם, שוב מכאן הכחולים איבדו את הראש ואפשרו לסרבים לייצר מומנטום, שבשלב הזה כבר היה מאוחר מדי לקטוע. שלשות נוספות של היריבה הובילו ל-79:73, ולאחר מכן הפער שוב נהיה דו ספרתי, עד כדי 92:81 בסיום.