ליגת העל - עונה סדירה 2022/2023
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"יש באיגוד בעיה שאי אפשר לטאטא אותה"

בעקבות דו"ח המבקר על הארגון, דיון סוער בכנסת בוועדה לביקורת המדינה

רועי גלדסטון  29.10.14 - 12:00
ישיבה סוערת סביב איגוד הכדורסל (צילום מסך מתוך ויקיפדיה)
ישיבה סוערת סביב איגוד הכדורסל (צילום מסך מתוך ויקיפדיה)

הוועדה לביקורת המדינה בכנסת דנה הבוקר בנושא איגוד הכדורסל, בעקבות מספר ליקויים שצויינו בדו"ח מבקר המדינה האחרון. הדיון היה רחב ונכחו בו בעלי תפקידים משני צידי המתרס: יו"ר האיגוד עמירם הלוי, המנכ"ל יעקב בן שושן, היועצים המשפטיים רונן ויינברג וטל אור, החשב קובי נבון, חבר ההנהלה מיקי זוהר והדובר חגי סגל. מסיעת האופוזיציה עוז נכחו היו"ר צביקה שרף, צביקה ליבר, שאול אייזנברג, היועץ המשפטי של הסיעה עו"ד אמיר רוזנברג. הוועדה נידונה בראשותו של יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן מש"ס, ונכחו בה בין היתר ח"כ מיקי רוזנטל (מפלגת העבודה), ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) וח"כ תמר זנדברג (מר"צ). נציגי רשם העמותות והתאגידים שפועלים מעל האיגוד נכחו וכמו כן גם רו"ח אריה ברסקי - מבקר הפנים באיגוד. איציק לארי מנכ"ל המועצה להסדר ההימורים בספורט. דודו מלכה סגן ראש מנהל הספורט.

נציגת מבקר המדינה עברה על הליקויים, ויינברג ענה: "הליקויים תוקנו ואלה שלא יתוקנו עד ה-10 בנובמבר - מועד האסיפה הכללית". לאחר מכן ניתנה זכות הדיבור לנוכחים. בוועדה הלינו חברי האופוזיציה על ממצאים מתוך דו"חות מבקר המדינה ומבקר הפנים, שמצביעים על ניהול שאינו תקין באיגוד וטענו שאין פעולות שמתבצעות לתיקון הליקויים. בין היתר הוזכר שכבר שנתיים וחצי מדברים על הקמת ועדת תקנון באיגוד, מה שעדיין לא קורה.

איציק סורודיאנסקי, רואה חשבון שמתמחה בחשבונאות חקירתית, בעבר חוקר במס הכנסה ומשתף פעולה עם סיעת עוז ללא שכר: "יש דברים שאנחנו רואים שקיימים במוסדות אחרים ולא קיימים באיגוד כמו הגבלת כהונה של שומרי סף, רואה חשבון ויועץ משפטי". אגב, איגוד הכדורסל מתקן ליקוי זה והוציא כבר את משרת היועץ המשפטי למכרז חדש. אמנון כהן פנה לחברי סיעת עוז: "אתם מדברים מקירות ליבכם, אנחנו צמאים לחומר. תביאו למבקר המדינה ואם יש גניבות תעבירו למשטרה".

במהלך הדיון הועלו טענות בפי חברי סיעת עוז על 'גניבות' ומעשים לא כשרים של פונקציונריים באיגוד. עו"ד טל אור התרעם: "האיגוד נבדק ע"י 4 גופי ביקורת שונים ואני לא ראיתי בדו"חות מילה או חצי מילה לגביי גניבה או שחיתות". אור תקף את שאול אייזנברג, עד לא מזמן חבר הנהלה באיגוד שהודח: "יש פה בן אדם שחייב רבע מיליון שקל לשחקניות כדורסל. הוא היה חבר הנהלה איגוד הכדורסל, העמידו אותו לדין בגין אי קיום הבטוחות". אייזנברג הכחיש והוסיף: "כשאתה מפריע להם לגנוב, זה מה שהם עושים".

ח"כ גמליאל התייחסה לדברים הנ"ל: זו וועדה של כנסת ישראל, השיח הפרסונלי הוא לא לעניין. כמו בכל גוף או מוסד היו דברים שלא התנהלו כמו שצריך, נכנס המבקר, יש מבקר פנים שאומר שהוא עושה את עבודתו. תנו להם לתקן". ח"כ תמר זנדברג: "יש מספר יו"ר שהתחלפו בזמן קצר. צריך לחשוב מה קורה פה. האיגוד מייצג את ענף הכדורסל בישראל. זה הגוף שאמור לדאוג לכך שאנחנו נהנה מהספורט הזה בצורה תקינה. הרושם שעולה מההתרשמות שלי כאזרחית ואוהדת היא שיש בעיה שאי אפשר לטאטא אותה. זה לא רק דבר קטן שרשום בדוח מבקר המדינה. הדבר פה הוא יותר בעייתי. דוח מבקר הפנים ודוח מבקר המדינה בדקו דברים שונים. יש דברים שפורסמו בתקשורת וטעוני בדיקה. הרכב ליו"ר האיגוד, ניגודי עניינים של גורמים באיגוד. אנחנו צריכים לדרוש שיראו לנו שיפור מהותי ומוכח, שלא יחזרו לקבוצות ולאיגודים שלהם ועולם כמנהגו נוהג. צריך לקבוע ישיבת מעקב בעוד חודש, כדי שנעקוב אחרי תיקון הליקויים. מה קורה באיגוד".

ליבר, חבר הנהלת סיעת עוז הקריא מתוך דו"ח מבקר המדינה: "מנגנוני הבקרה חלשים ושומרי הסף אינם מתפקדים". עמירם הלוי, יו"ר האיגוד: "מה שקרה באיגוד הוא שמזה כ-3 שנים יש אופוזיציה. כולנו באים לכדורסל מתוך אהבה. כשיש אופוזיציה יש אי הסכמות ואנשים משתמשים בתקשורת". זנדברג: "תפקיד האופוזציה לבקר. לא הקואליציה תקבע אם הביקורת מוצדקת או לא. תמיד המבוקר יגיד שהביקורת לא מוצדקת. המבקר הוא זה שמחליט מה יש לבקר".

עו"ד רוזנברג, היועץ המשפטי של סיעת עוז: "וועדת הביקורת קבעה שהפרוטוקלים שנכתבים בישיבות, לא משקפים את מה שקורה בישיבות. עברה שנה מדו"ח הביקורת וזה עדיין כך. לא נעשו ביקורות על רכש, מבקר המדינה ציין כי לא מועברים מסמכים באופן שיטתי. גם הדוחות הכספיים. יצרו רושם כאילו מתקנים את מה שהמבקר אמר לפני שנה. מה שקורה שם זו ערובה למיסמוס הנושא. כל הוועדות, אין מישהו שעומד בראשם מהאופוזיציה. הכל נשלט ע"י הקואליציה. אם לא רוצים שעוד דו"ח יתמסמס צריך לקבוע ישיבת המשך, רק אז הוועדה הזו עשתה את עבודתה".

ח"כ אמנון כהן סיכם את הדיון: "יש להכנס לעובי הקורה. בדיון הקרוב בהנהלת האיגוד יש להעלות לדיון את נושא היקף המשרה של מבקר הפנים. זה לא נראה לי מספיק. תעבירו אלינו את הפרוטוקול מהישיבה. רשם העמותות  - תבחן את השינויים ותקבע אם יש ניהול תקין או לא. זה האיגוד שלנו, הילדים שלנו, אנחנו כאן כדי לתקן. לקואליציה - שלבו גם את האופוזיציה בוועדות, בדיונים, תפיקו מהם תועלת. אנחנו נעשה דיון מעקב כי האיגוד כאיגוד הוא חשוב לילדים, להורים, ולכולם".

מהאיגוד נמסר: "ועדת הביקורת של הכנסת קיימה היום דיון בדו"ח מבקר המדינה שעסק באיגוד הכדורסל. נציגת מבקר המדינה הציגה את הד"וח ועו"ד רונן ויינברג, היועץ המשפטי של האיגוד, השיב על הדברים אחד אחד והסביר כיצד תוקנו הליקויים כפי שהאיגוד נדרש".
 
"נציגי רשות התאגידים ציינו שהאיגוד תיקן את כל שנדרש. דודו מלכה ממשרד התרבות והספורט ואיציק לארי מנכ"ל הטוטו ציינו שהם זוכים לשיתוף פעולה מלא מהאיגוד, שיבחו את פעולתו ואת התפתחותו בשנים האחרונות. יו"ר הועדה ח"כ אמנון כהן אמר בין השאר: "אנו שבעי רצון מהטיפול של האיגוד בדוח מבקר המדינה. זה דוח ראוי. כנציג אופוזיציה אני אומר שהדבר החשוב הוא שצעירים יזכו לשחק כדורסל בכל רחבי הארץ".

"נציגת רשות התאגידים אישרה שהאיגוד תיקן את הליקויים כפי שצוינו בדוח מבקר המדינה. מבקר הפנים אריה ברסקי סיפר שהאיגוד מטפל בדוחות שהגיש כנדרש ומאז התמנה עמירם הלוי ליו"ר הוא זוכה לשיתוף פעולה מלא".