הישרדות 2021: מי מקבל את ההחלטות בבארסה?

מהבריחה של ברתומיאו ועד סבב המינויים. בונוס: הקשר לחיפה

אסף לירן
אסף לירן  20.08.20 - 18:34

תגיות: ברצלונה

תחילת כתבה

יש הרבה דברים שדורשים ריכוז מקסימלי. מפנדל מכריע, דרך פיפ"א בפלייסטיישן ועד השניות הספורות האלה שנראות כמו נצח, מהרגע שאתה ממלא מים בתבנית של הקרח ועד שאתה מגיע לפריזר. ויש את ברצלונה של קיץ 2020. זו שבה אסור למצמץ כדי לעמוד בקצב האירועים.

ובצל הג'ונגל של בארסה מודל 2020, נראה שההפקה בראשות ז'וזפ מריה ברתומאו כבר עסוקה במלוא המרץ בפרוייקט החדש. בצילומי העונה החדשה של "הישרדות". קיקה סטיין לא שרד את פרק ההדחה. גם אריק אבידאל כבר לא על האי. ועוד לפני הליהוק של רונאלד קומאן, הספיקו למנות כוכב חדש: רמון פלאנס.

כמה זמן הוא ישרוד על האי? הישארו עימנו 📺.

אבל האמת היא שפלאנס דווקא לא חדש בבארסה. הוא במועדון כבר שנתיים, רק שעד עכשיו הוא היה מאחורי הקלעים וכעת ימצא את עצמו בקדמת הבמה. בקיץ 2018 הוא מונה לעוזרו של המזכיר הטכני, שהיה אבידאל, ומעליהם היה פפ סגורה, הידוע בחיבתו לשחקנים עם נוכחות פיזית של "דה רוק". או האלק. או ה"הר" מ"משחקי הכס". טוב, הבנתם. נכון? הלאה. סגורה, סיפרו אז בברצלונה, היה זה שבחר את פלאנס וכך השלושה יצאו לדרך בראשות מי שהיה הג'נרל מנג'ר – ג'וב חדש שיצר ברתומאו ב-2017.

ההברקה הזו של ההפקה לא עבדה כל כך וסגורה נבעט מחוץ לבארסה בקיץ 2019. רק שנתיים הוא החזיק בתפקיד שאמור להתוות את דרך המועדון עם ראייה לטווח הארוך, אבל מה לא עושים בשביל להסיט את האש מהשליט הנערץ, אה? סגורה כמובן לא היה הראשון לגלות מה תפקידו האמיתי בבארסה של ברתומאו. מנהל ספורטיבי? מזכיר טכני? לא, מצחיקולים. מי אמר 'מגן אנושי'? אתה שם מאחורה? כפיים.

אם בריחה מאחריות הייתה מקצוע אולימפי, לברתומאו היו יותר מדליות מאשר לאוסיין בולט או למייקל פלפס. לאורך כהונתו, הוא סיגל לעצמו מנהג די קבוע: בכל רגע נתון יהיה בתפקיד כלשהו מישהו שאפשר לזרוק אותו מתחת לגלגלים ולהפיל עליו את האחריות. זה האיש וזו דרכו. כך אנדוני זוביזארטה פוטר באירועי ינואר 2015 הסוערים. וכך היה עם רוברט פרננדס ועם סגורה, ואפילו עם המאמנים ואלוורדה וסטיין.

אחרי שסגורה עזב, מי שמצא את עצמו בקדמת הבמה בניהול הספורטיבי של בארסה היה אבידאל. אתמול, כשברתומאו התיישב לראיון ב-Barca TV שהזכיר משטרים אפלים, הוא סיפר שהצרפתי רצה לעזוב. לא, סליחה. טען. המילה הנכונה היא 'טען'. גם אם זה נכון – ובאמת שקשה לשים את האצבע על משפט שיצא מפיו של ברתומאו בראיון הביזארי הזה והיה אמת – אי אפשר להתכחש לעובדות. וזה מה שהן אומרות: בשש השנים מאז ברתומאו הפך לנשיא, עברו בבארסה ארבעה מאמנים - לואיס אנריקה, ארנסטו ואלוורדה, סטיין וקומאן - וחמישה מנהלים טכניים (או מזכירים טכניים/מנהלים ספורטיביים) – זובי, רוברט, סגורה, אבידאל ופלאנס.

זה בעצם כל הסיפור על רגל אחת.

ועכשיו, כשבארסה מוצאת את עצמה לפני אחד האתגרים הספורטיביים הכי גדולים שידעה מאז ומעולם, היא תצא לדרך עם קומאן כמאמן ופלאנס כמזכיר הטכני. הם יצטרכו להוביל את המועדון לדרך חדשה, אבל למי שתוהה אם הם יקבלו את ההחלטות – ויש כמה לא קלות על הפרק – כדאי לשים לב למשפט נוסף שאמר ברתומאו בראיון המדובר. "ההחלטות יתקבלו בין מספר אנשים ובסיכום עם קומאן", אמר נשיא בארסה. כל אחד מוזמן לפרש את זה כראות עיניו, אבל לא ממש קשה לקרוא בין השורות. ולמי שבכל זאת מתקשה, רק נזכיר שבזמן המו"מ עם קומאן, לבארסה לא היה מנהל ספורטיבי (פלאנס קודם רשמית רק לאחר מכן), או סגן נשיא לעניינים ספורטיביים בפועל. אה, בעצם יש אחד כזה. קוראים לו ברתומאו.

ואחרי כל זה, פלאנס נזרק למים העמוקים. אז מיהו בעצם המזכיר הטכני החדש של בארסה? בקיץ 2017 הוא בכלל עוד היה מועמד למכבי חיפה. שנה לאחר מכן, הוא כאמור צורף לבארסה כעוזרו של אבידאל במה שהוסבר על ידי המועדון כמהלך שנועד לאזן את חוסר הניסיון של הצרפתי.

בין לבין, פלאנס שימש כמזכיר טכני בחטאפה והספיק להתעמת עם רוברט פרננדס כשבארסה התארחה במדריד ולא ממש אהבה את רמת המגרש. מארק אנדרה טר שטגן וג'רארד דאולופאו התלוננו על כך, אבל זה עוד היה כלום לעומת הפציעה של עוסמן דמבלה, שהשביתה אותו לשלושה חודשים. "זה קרה בגלל הדשא", טען רוברט, משהו שפלאנס לא אהב והיו חילופי דברים בין השניים ביציע. האמת, זה הזכיר קצת את המנהג של ז'וזה מוריניו, שכמאמן ריאל מדריד דאג שיהיה דשא גבוה במשחקי קלאסיקו ביתיים במטרה להאט את הנעת הכדור של בארסה.

בעבר הרחוק יותר, פלאנס היה חבר בצוות הטכני בטוטנהאם ושימש כמזכיר טכני בהוספיטאלט, ראסינג סנטאנדר, אלאבס, אלצ'ה, ראיו ואייקאנו ואספניול, שם שיתף פעולה עם מאוריסיו פוצ'טינו. בעיתון “ARA” הקטאלוני אפילו סיפרו שפלאנס דחף למינויו של פוצ'טינו כמחליפו של סטיין – משהו שגם ברתומאו בחן – אבל בסופו של דבר זה ירד מהפרק. הימור שכן יצא לפועל הוא פדרי, שפלאנס היה מעורב בהחתמתו.

לא ברור כמה חופש פלאנס וקומאן באמת יקבלו בבארסה שבראשה עומד, עדיין, ברתומאו, כשבסגל שלה יש לא מעט בכוכבים שצברו יותר מדי כח. ואם קומאן השחקן היה ידוע ביכולתו לפרוץ את החומה, קומאן המאמן עלול לגלות שבבארסה הנוכחית, היא יכולה לקרוס בכל רגע.

אם זה יקרה, פלאנס וקומאן עלולים לגלות שהם חשופים לגמרי בקו האש. ומבט מעבר לכתף עוד עלול להיות צעד אחד מאוחר מדי.

הכתבה מתוך עמוד הפייסבוק Barca Story עם כל הסיפורים שלא הכרתם על ברצלונה