איליאש מוריבה: ההזדמנות של היהלום החדש של ברצלונה

פירק את ריאל בנוער (כולל שער מהחצי), נשאר נאמן למרות חיזורי העשירות של היבשת (עם סעיף יציאה של 100 מיליון יורו) וגורר השוואות לפוגבה. איליאש מוריבה ניצל צ'אנס לקבל דקות בברצלונה בשל הכאוס הכלכלי. עכשיו הוא רק צריך להוכיח שהוא ראוי לכך

ברק צינמון
ברק צינמון  21.02.21 - 10:42
תחילת כתבה

״התגליות האמיתיות שלנו נובעות מכאוס״ כתב צ'אק פלאניוק בספרו "מפלצות בלתי נראות", ובקורלציה ישירה אותה תופעה התרחשה גם בברצלונה. בזמן שהמועדון נמצא במצב כלכלי אנוש, והוא לא יכול לפתוח את הכיס כמו בעבר, נפתחו הזדמנויות עבור שחקנים צעירים. אחרי שאנסו פאטי ופדרי הוכיחו שיהיו חיים גם ביום שאחרי ליאו מסי, איליאש מוריבה ינסה ללכת בדרכם.

עוד כשהיה ילד צנום וקטן, במועדון הבינו שמדובר בכישרון יוצא דופן, ולאחר שנים ארוכות של עבודה קשה החלום של מוריבה התגשם בשבת שעברה מול אלאבס. בן ה-18 זכה להופעת בכורה בליגה מרונאלד קומאן, והדבר האחרון שאפשר היה לראות עליו זו התרגשות. מוריבה שלט בקצב המשחק, יצא קדימה בלי שום פחד וגם קינח עם בישול השער הראשון במשחק לפרנסיסקו טרינקאו.

על אף שהגול של אלאבס רשום לחלוטין על שמו עם איבוד כדור רשלני, אולי בגלל ביטחון יתר, אותה טעות תהפוך אותו לטוב יותר בעתיד. ״אני תמיד חושב על הדבר האחרון. הטעות הזאת נמצאת בראש שלי״, הודה מוריבה לאחר שריקת הסיום. ״היה לי משחק טוב ואני שמח שעזרתי לקבוצה. זה היה כמו חלום, לעולם לא אשכח את הרגע הזה״. גם קומאן לקח בעיקר את הדברים הטובים מטבילת האש כשאמר: ״זה מצוין שיש לו ביקורת עצמית גבוהה והוא ישתפר מזה״.

יש לציין כי רק שבועות ספורים לפני כן, מוריבה תפס את מקומו של קרלס אלנייה, שהושאל לחטאפה, והפך לשחקן מן המניין בקבוצה הבוגרת. גם קומאן לא נותר אדיש ליהלום החדש, ואחרי שהותיר רושם רב על כולם באימוני הקבוצה, הוא קיבל את חולצת ההרכב במשחק הגביע מול קורנייה מהליגה השלישית.

אז מי הוא בכלל מוריבה, ומה בדיוק הופך אותו לשחקן כל כך מיוחד? ילד הפלא נולד ב-19 בינואר בקונאקרי גינאה, וכשהיה צעיר הוריו היגרו לספרד כדי לדאוג לעתיד טוב יותר עבור ילדיהם. את צעדיו הראשונים בעולם הכדורגל הוא עשה במדי אספניול. לאחר שהשפיל את ברצלונה במספר משחקים, במועדון החליטו לשים לזה סוף ובגיל 7 הוא הצטרף לשורותיהם. השנים חלפו והוא המשיך לנסוק בקצב מסחרר, אבל משחק אחד היה זה שהפך אותו גם לחביב האוהדים. בגיל 15 בלבד הוא התעלל בקבוצת הנוער של ריאל מדריד עם שלושער בלתי נשכח, כולל גולאסו מרהיב מחצי מגרש.

כאשר מלאו לו 16 ומוריבה היה זכאי לחוזה המקצועני הראשון בקריירה, בברצלונה חוו ימים מלחיצים למדי. החיזורים הבלתי פוסקים מהקבוצות הגדולות של היבשת והבריחה של נערי "לה מאסיה" בעבר העלו לחברי ההנהלה תסריטי אימה בראש. גם העובדה שסוכנו הוא לא אחר מג'ונתן בארנט, אותו אדם שסידר לגארת' בייל את החוזה השמן בריאל מדריד, לא הוסיפה לאנשי המועדון יותר מדי שעות שינה. אך הנער שהתחנך על צבעי הבלאוגרנה, הבהיר לכולם כי יש לו רק קבוצה אחת בלב והוא המתין בסבלנות עד שברצלונה הגישה את ההצעה. לאחר משא ומתן מתיש נסגר חוזה לארבע עונות נוספות עבור שני מיליון יורו, עם סעיף יציאה מכובד של 100 מיליון יורו.

בזמן שסגנונו ומאפייניו הפיזים המרשימים מזכירים הכלאה בין פול פוגבה ליאיא טורה, מוריבה נושא את עיניו בהערצה אדוקה לשחקנים היותר אלגנטיים של המועדון. ״כולם אומרים לי שאני מזכיר את פוגבה ואני אוהב את זה, אבל אנדרס אינייסטה וסרחיו בוסקטס הם אלו שגרמו לי לשחק בקישור״, הודה מוריבה. ״ללמוד מבוסקטס זה דבר יוצא דופן והוא המודל לחיקוי שלי״.

אוסקר הרננדס, שאימן בקבוצות הצעירות של ברצלונה כעשור, התייחס לדברים שהופכים את מוריבה לשחקן עם עתיד מזהיר. ״לאילאיש יש תכונות שמבדילות אותו מיתר שחקני האקדמיה שמשחקים בתור הקשר האחורי. הוא אוהב לשחק מרחבה לרחבה״, אמר הרננדס. ״הוא נהדר מול השער, יודע ליצור מצבים, לצאת קדימה עם הכדור וגם משחק הראש שלו מרשים. אילאיש שחקן מאוד מגוון ושלם״. גם דניס סילבה פוץ׳, שאימן אותו בקבוצת הנערים בטוח שמוריבה הוא הדבר האמיתי. ״הוא חזק מאוד פיזית, אבל גם אינטליגנט״, החמיא המאמן. ״הוא שחקן מאוד מודרני שמזכיר את הסגנון מהליגה האנגלית. האקדמיה לא צריכה לספק רק שחקנים  כמו ריקי פוץ’״.

עם זאת, ליהלום יש עוד כברת דרך ארוכה עד שיהפוך לשחקן רוטציה ואחר כך לשחקן הרכב. ולמרות זאת, הצפיפות הגדולה בקישור של קומאן לא צריכה להטריד אותו יותר מדי. אם מוריבה ימשיך באותה דרך שאפיינה אותו במשך כל חייו, הוא יקבל את חולצת ההרכב במוקדם או במאוחר. בוסקטס כבר מעבר לשיאו, והוא יוכל להשלים את פדרי ופרנקי דה יונג באופן מושלם.

בכל אופן רק ימים יגידו אם מוריבה ייכנס לנעליו של אלילו ואולי יהפוך לאגדה או שייפלט מברצלונה בכאב כמו אינספור בוגרי האקדמיה. אך עפ"י הלך הרוח במועדון והרצון להעניק את המושכות לדור הבא, אפשר להיות מאוד אופטימיים לגבי המשך דרכו במדים האדומים כחולים.