הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ג'וקר מנצח מלך: ג'וקוביץ' בגמר בצרפת

מדהים: הסרבי עלה לקרב על התואר ברולאן גארוס עם 1:3 (6:3, 3:6, 6:7, 2:6) על רפאל נדאל בתום מעל 4 שעות. נולה יפגוש את ציציפאס, בעוד מלך החימר נפרד מהכתר אחרי 4 זכיות רצופות

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  12.06.21 - 00:20
תחילת כתבה

טורניר רולאן גארוס 2021 יקבל אלוף חדש! נובאק ג'וקוביץ' עלה הערב (שישי) לגמר הגרנד סלאם היוקרתי עם ניצחון 1:3 על רפאל נדאל אחרי קרב ארוך ומתיש של 4:13 שעות. האלוף המכהן בארבע השנים האחרונות ברצף איבד את התואר, עם הפסד שלישי בקריירה שלו בטורניר האהוב עליו בו זכה בעבר לא פחות מ-13 פעמים.

המדורג הבכיר בעולם נקלע לפיגור עם הפסד במערכה הראשונה, אך הפך וסיים עם 6:3, 3:6, 6:7, 2:6, והוא יפגוש את סטפאנוס ציציפאס (5 בעולם), שניצח בחצי הגמר הראשון מוקדם יותר היום את אלכסנדר זברב. השור (3 בעולם) כיוון לזכות בפעם ה-21 בתואר גרנד סלאם ולשבור את שיאו של רוג'ר פדרר, אך הוא ייאלץ לחכות עם זה לאחר שהודח על ידי הסרבי האימתני, לו יש 18 תארי גרנד סלאם וגם הוא מאיים על השיא הקיים בו מחזיקים הספרדי והשווייצרי.

המשחק הזה היה מעט מבלבל, שכן אם מסתכלים רק על לוח התוצאות רואים שהיו פה לא פחות מ-14 שבירות במצטבר, משהו לא כל כך אופייני לשני הענקים האלה. הם גם פספסו הרבה מאוד נקודות שבירה ורשמו אחוזים נמוכים בגזרה זו, אך אם בוחנים את הטניס עצמו ומסתכלים על המשחק המלא, רואים שהייתה פה רמה גבוהה במיוחד עם שלל נקודות שגרמו לקהל לתפוס את הראש מרוב הלם והערכה. בסופו של דבר, 8 שגיאות כפולות ו-55 שגיאות לא מחויבות של נדאל עשו את ההבדל.

נולה זכה רק פעם אחת בעבר בפאריס, אבל הסיפור היותר גדול הוא עצם זה שהוא הראשון שניצח את נדאל פעמיים ברולאן גארוס, ולמעשה גם הראשון שמדיח אותו בשלב חצי הגמר (בכל פעם שהספרדי הגיע לשלב זה, הוא זכה בטורניר). השור לפני כן איבד רק מערכה אחת בכל האליפות, עם 0:3 בכל אחד מארבעת המשחקים הראשונים שלו (מול אלכסיי פופירין, רישאר גאסקה, קמרון נורי ויאניק סינר) ו-1:3 ברבע הגמר מול דייגו שוורצמן.

עוד מספרים בלתי רגילים: במשחקים של הטוב מ-5 על חימר, המאזן של נדאל עומד על 3:130, וספציפית ברולאן גארוס 3:105. אגב, זה הגמר ה-29 של ג'וקוביץ' בגרנד סלאמים השונים (החמישי ברולאן גארוס), כשהוא למעשה עבר את נדאל לו יש 28. פדרר עדיין מוביל עם 31. כמו כן, נולה יכול להפוך לטניסאי הראשון בעידן הפתוח שזוכה בכל אחד מהגרנד סלאמים לפחות פעמיים. פשוט מטורף.

מהלך המשחק
מערכה 1
המשחקון הראשון, כיאה להתמודדות בין שני הענקים האלה, היה ארוך ביותר. ג'וקוביץ' קיבל שתי אפשרויות שבירה ולא ניצל אותן, ונדאל עלה ל-0:1. בהמשך השור שבר את יריבו והמשיך עד ליתרון 0:3. הריצה של הספרדי לא עצרה, עם עוד שבירה די זריזה, ואז במשחקון ההגשה שלו הוא קבע 0:5.

נולה סוף כל סוף ניצח במשחקון וצימק, ובהמשך הצליח להציל שתי נקודות מערכה של נדאל, ובניסיון השלישי שלו הוא שבר אותו בדרך ל-5:2. ג'וקוביץ' הציל עוד נקודת מערכה במשחקון ההגשה שלו, וצימק פעם נוספת ל-5:3, אך האלוף המכהן סגר עניין במערכה אחרי שהפסיד בעוד שלוש נקודות מערכה וניצח בניסיון השביעי שלו בסך הכל. 3:6 לנדאל ו-0:1 במערכות.

מערכה 2
ג'וקוביץ' פתח הרבה יותר טוב הפעם עם ניצחון במשחקון ההגשה שלו ועוד שבירה במשחקון שאחרי (בניסיון השני), ובכך עלה ל-0:2. אולם, השור התאושש ושבר מהר בחזרה, ואז במשחקון שלו השווה ל-2:2.

בהמשך יצר לעצמו נולה ריצת 0:3 בזכות עוד שבירה על יריבו (בניסיון השלישי), ועלה ליתרון 2:5 תוך שהוא מציל עוד שלוש נקודות שבירה בצד השני. נדאל ניסה לצמצם, אך בסופו של דבר הסרבי ניצח 3:6 והשווה ל-1:1 במערכות.

מערכה 3
גם המערכה הזאת הייתה לא מאוד יציבה מבחינת שני הטיטאנים, והיא הייתה הכי הפכפכה עד כה. נדאל הציל את עצמו משתי נקודות שבירה ועלה ליתרון 1:2, אך ג'וקוביץ' הפך עם ניצחון במשחקון ההגשות שלו ושבירה מיד לאחר מכן (בניסיון השלישי, שוב), 2:3. המדורג 3 בעולם חזר עם שבירה משלו, אך לא הצליח לשמור על ההגשות ונולה עלה ל-3:4 עם עוד שבירה.

בהמשך המדורג הבכיר בעולם הציל נקודת שבירה ועלה ל-3:5, אך נשבר פעם נוספת (שבירה עשירית בסך הכל בהתמודדות עד לנקודה זו), ונדאל השווה בחזרה ל-5:5. שני היריבים קיבלו הזדמנויות שבירה בשני המשחקונים שלאחר מכן, כולל נקודת מערכה לספרדי, אבל הם לא צלחו והמערכה נגררה לשובר שוויון, שם נולה התעלה וניצח 4:7. בכך הוא השלים מהפך, 6:7 ו-1:2 במערכות לג'וקוביץ'.

מערכה 4
כאן נולה סגר את הסיפור. המערכה דווקא נפתחה עם שבירה של נדאל, שעלה ליתרון 0:2, אבל בשאר משחקוני ההגשה שלו הוא לא הצליח לנצח. המדורג הבכיר בעולם חזר לעצמו והשווה, ובסך הכל סיים את הסט עם עוד שלוש שבירות, ומ-2:2 עלה ליתרון 2:4, ואז גם ל-2:6. בכך ניצח ג'וקוביץ' 1:3 במשחק כולו.