מצעד הפזמונים: שיר האליפות הגדול ביותר

חיטמן ראה ירוק בעיניים, מוהר אהב את השדים האדומים, עוזרי התמוגגה מההוד והדר של בית"ר ואתניקס חגגו עוד עונה צהובה. הצביעו ובחרו את שיר האליפות הגדול בהיסטוריה

נוי פרל  26.08.17 - 11:53

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

יש המנונים שנכנסו לתודעה ולעולם לא ישכחו, כאלה שהפכו למזוהים יותר מכל עם הקבוצות, וזוהו יותר מכל עם הרגע הכי גדול שלהן: זכייה באליפות. שלמה ארצי והיהלומים של נתניה סיפקו את הביצוע הראשון שנכנס לתודעה, כשלאחר מכן כותבים גדולים המשיכו במסורת עד שראינו ירוק בעיניים. רגע אחרי שעוד עונה נפתחה להם והקבוצות חולמות על אליפות, 5GOLD עם פרויקט מיוחד על שירי האליפות הגדולים שהיו בישראל. בחרנו את 4 הגדולים ביותר לדעתנו, הצביעו בסקר ובחרו מי מהם הוא הגדול בהיסטוריה? התוצאות יפורסמו במשדר מיוחד.

ירושלים של בית"ר
מילים ולחן: אהובה עוזרי
העונה: 1975/1976
הסיפור שמאחורי: השיר הבא הוא אומנם שיר של זכיה בגביע, אך בהחלט כזה שראוי להיכנס למצעד. תאמינו או לא, אבל באותם ימים עליזים בשנות ה-70 הקבוצה הבכירה הייתה הפועל ירושלים של אלי בן רימוז',  ובשנת 1975 בית"ר אפילו הייתה אמורה לרדת ליגה, אך הירידות הוקפאו.

אלא אז הגיע "הנער ממילא", אורי מלמיליאן, ובגיל 18 בלבד הוביל את בית"ר לתואר שהיא כל כך חיכתה לו. שלישית שוקולד מנטה מסטיק סוף סוף הביאה בשורה חדשה בבירה ונתנה הוד והדר לבית"ר. אהובה עוזרי ז"ל סיפקה את צליליה הייחודים, ויצרה את פס הקול שעדיין מלווה את בית"ר.

"הנה הם באים, השדים האדומים"
מילים
: עלי מוהר.
ביצוע: יגאל בשן, יצחק קלפטר וחנן יובל.
לחן: יצחק קלפטר.
העונה: 1980\1981.
הסיפור שמאחורי: "חיים משבת לשבת. רק כדי לראות אותה". הטילים של רפעת טורק, המסובבות של משה סיני, הגליצ'ים של יוסי ז'אנה ויעקב בוזגלו אחד היו שם כדי להטיל אימה על הליגה. אמנם השם "השדים האדומים" מזוהה עם מנצ'סטר יונייטד, אבל בשנות השמונים השם הזכיר לנו את אלי "קוקוס" כהן, שד קשוח ואגרסיבי בקישור, שלא ניתן לשבור אותו.

עלי מוהר ז"ל שמבחינתו "אין עוד כזאת קבוצה" הלך עם הפועל ת"א לכל מקום וכתב את המילים, יצחק קלפטר הלחין ותרם לשיר איזה צליל מכוון, יחד עם יגאל מלך הבשן וחנן יובל בוצע השיר שמושמע עד היום במשחקי הבית של הקבוצה.

"ירוק בעיניים"
מילים ולחן: עוזי חיטמן
ביצוע: חיים משה
העונה: 1993/1994.
הסיפור שמאחורי: "העונה הזו היא הבסיס לקהל האוהדים הגדול מהכרמל, כשאי אשר היה להישאר אדיש לקסם הירוק שהתחולל על הדשא...שדאבל פס עובר בין השניים...משחק מהפנט ומחשמל...יש קונצרט, יש חגיגה".

המשפטים הללו שנלקחו מהשיר הם תיאור מדויק למה שקרה באותם ימים. הצמה של אהרוני, המסירות של ברקוביץ' וקנדאורוב, התלתלים של עטר וההמראות של האווירון הביאו את חיפה לשיאים חדשים, כאשר תחת הדרכתו של גיורא שפיגל הקבוצה דרסה את הליגה וסיימה ללא הפסד ב-39 משחקים. גול האליפות נקבע הרבה לפני סוף העונה ובמועדון החליטו להפיק שיר שישאיר חותם. עוזי חיטמן ז"ל הופקד על המשימה, חיים משה היה אחראי על הביצוע ו"ירוק בעיניים" הפך להמנון הרשמי של הקבוצה מאז ועד היום.

"צהוב עולה זה מכבי" – דידי הררי ואתניקס
מילים: דידי הררי
לחן: זאב נחמה ותמיר קליסקי.
ביצוע: אתניקס.
העונה: 1995/1996

הסיפור שמאחורי: לעונת 95/96 מכבי הגיעה אחרי עונה שחגגה אליפות במחזור האחרון על חשבונה של מכבי חיפה. למרות זאת הירוקים של אייל ברקוביץ' וחיים רביבו נתפסו כפייבורטים, אבל ל"כל שחקן היה אופי ורצון להיות תמיד ראשון".

חמישה מחזורים לסיום הגיע המשחק הגורלי בקרית אליעזר, ואיתו השער של קלינגר וההטעיה המפורסמת של אבי נימני שהשכיב את ניר דודוביץ' ונתן את האות לחגיגות. דידי הררי הציץ בשני שעוניו וראה שהפער בטבלה בין שני הקבוצות עמד על 6 נק', זאב נחמה שכבר בתור ילד נשבה בקסם של בלומפילד התחיל לחמם את הגרון, ויחד הם הביאו את השיר שנצרב בזיכרון של כל אוהד מכבי. בבית האחרון דידי אף דאג שכל שחקן בסגל של מכבי יקבל אזכור של כבוד ואת הרשימה סוגר אלן משרקי האגדי.


"מה מה מה נה נה נה, נתניה"
מילים: אהוד מנור
לחן: שלמה ארצי
העונה: 1970/1971.
הסיפור שמאחורי: מוטל'ה שפיגלר עומד עם חזה מתוח ובלורית מתוחזקת כיאה ל"כדורגלן העונה" וכבש השער היחיד של ישראל במונדיאלים. שלמה ארצי אז בן 21, גבר אבוד במרפסת יצר את ההמנון שאפיין יותר מכל את התקופה הקסומה הזו מבחינת הצהובים מהשרון. אלברט גזל, ויקטור סרוסי ,אליעזר שולומוביץ', לופא קדוש ז"ל, שרגא בר, שרגא טופולנסקי ועוד אנשים שלא קוראים להם שרגא הובילו את נתניה לתואר, שסיפק את ההשראה לשיר.