"חיפה החזירה את השליטה בליגת העל": יניב קטן מנתח

הסוגיה הערכית בצירוף אצילי, התנופה במאבק על ההגמוניה בכדורגל הישראלי מול מכבי ת"א, ברק בכר ויעקב שחר. קפטן הירוקים בעבר בראיון ל"5 באוויר" על הרכש של ינואר

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  13.01.21 - 15:20
תחילת כתבה

החתמת עומר אצילי במכבי חיפה אולי מעוררת מחלוקת מבחינה מוסרית, אבל מבחינה מקצועית - אין ספק שמדובר בשובר שוויון במאבק על האליפות. ואם תשאלו את יניב קטן, שחקן העבר של הירוקים, זו גם החותמת הרשמית לחזרתה של קבוצתו לקדמת הבמה. מהיריבות עם מכבי ת"א, דרך השאלה הערכית ועד ברק בכר: צפו בו משוחח עם "חמש באוויר".

"אני מאוד שמח שאצילי במכבי חיפה", פתח קטן את דבריו, "הוא יכול וצריך להיות מאוד משמעותי, כולנו מכירים את האיכויות שלו. מבחינת מכבי חיפה זו החתמה מאתגרת, בגלל כל מה שקורה מסביב, בגלל העניין המוסרי והערכי. לאורך תקופה הדעות הן חלוקות ואני חושב שזה בסדר. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, כל אחד יכול להביע את דעתו".

"אין ספק שהעניין המוסרי תמיד יהיה שם, הם עשו מעשה שלא יעשה, אבל אני בדעה שלא צריך לפסול אנשים", הוסיף קטן. "אנחנו בני אדם והגודלה זה לסלוח. אצילי עשה טעות והוא יודע זאת, זה ילווה אותו לאורך כל הדרך. הוא נמצא בסיטואציה לא פשוטה, אני לא יודע כמה הוא חזק מנטלית".

קטן המשיך והתייחס להשפעת החתימה על המאבק על התואר: "בניגוד לשנים קודמות, נראה שמכבי חיפה החזירה את השליטה לידיים. הדברים תלויים בה, גם השנה וגם בשנה הבאה. בכר יכיר יותר טוב את המערכת, חיפה תהיה חזקה יותר. זה משהו שלא קרה הרבה זמן. אני חלילה לא מזלזל באף יריבה, אבל חיפה מגלה כמעט על כל אחת עליונות. האיכות והמרקם זה משהו שלא היה שם הרבה זמן".

"אצילי הגיע למקום חם, לבית, שחר לקח אותו תחת חסותו", המשיך שחקן העבר והתייחס להחלטת הנשיא. "אני מכיר את יענקל'ה ואני יודע שברגע שהוא החליט - אצילי יקבל את כל המטעפת. הסיטואציה מורכבת, לפעמים שחקן מקבל ציון נמוך בעיתון ונעלב. השאלה היא מי ילווה אותו. אני מכיר את שחר, גדלתי אצלו, אם הוא לא היה בודק לעומק את הנושא - גם אם הוא יודע שזה היה עולה לו באליפות - הוא לא היה לוקח אותו. מכבי חיפה הייתה יכולה לקחת אליפות גם בלעדיו".

"יש פה מחשבה לעתיד", המשיך קטן. "חבר'ה, הוא חתיכת שחקן, בליגה הזאת הוא שובר שוויון. חיפה עשתה רכש יוצא מן הכלל והיא תצטרך לדעת איך לטפל בו. לא מאמין שהחתמתו תערער את המרקם החברתי, אני תמיד בעד לחזק בשחקנים טובים. מכבי חיפה לא צריכה לכוון לאליפות אחת, אלא לשלוש וארבע".

"אם הייתה ביקורת על יענקל'ה בשנים האחרונות, הפעם יצא לו בינגו", אמר קטן. "גם בכר, גם השחקנים, גם השקט במערכת. ההבאה של אצילי היא חשיבה נכונה לעתיד, זו הצלחה מקצועית. אצילי הגיע כדי להיות אחד הברומטרים בחיפה, אחד המובילים. הוא לא בעוד יומיים יהיה בהרכב, אבל הוא יהיה שם, לשם כך הוא הובא. הוא יכול וצריך להוביל את מכבי חיפה".

"תמיד יש לחץ במערכת של מכבי חיפה, מועדון שהוא הישגי", הוא המשיך. "בשנה שחיפה לא עושה אליפות, זה כישלון, ככה חונכתי במועדון הזה. לחץ זה דבר שהוא קיים. ברגע שפרשתי ולקחו ממני את הלחץ, הרגשתי שאני חצי בן אדם. לבכר יש פה הרבה עבודה, יש משחקים שחיפה לא צריכה שלישייה באמצע. אפשר לוותר על אחד מהם ולהכניס את אצילי. יש הרבה אפשרויות. בכר מאמן יוצא מן הכלל והוא מקבל פה את כל הכלים הנדרשים כדי להוביל את חיפה לקדמת הכדורגל הישראלי".

"חייב להגיד שבכר קיבל בסיס מצוין מבלבול. הוא הביא הרבה שקט וחכמה, הוא בנה בסיס ועכשיו יותר קל לעשות שינויים. כשהוא בא לחיפה הוא יצא גבר, הוא אמר שהוא רוצה חוזה לשנה אחת, הוא לא פחד ובא עם ביצים. אני מאוד אוהב לשמוע אותו גם אחרי משחקים, הוא לא עובד עלי, הוא אומר איפה הוא טעה - ואגב, גם מתקן ומיישם. אני אוהב את איך שהדברים מתנהלים כרגע".

לסיום, קטן התייחס גם לנושא הרימון שהונח בבית הוריו של אצילי: "בכנות, אתמול ישבתי בבית עם הבן שלי וראיתי מה קרה - וזה מזעזע. אני מקווה שנוקיע את הדברים האלה כמה שיותר מהר מהספורט ובכלל. אם זה קשור למישהו מהכדורגל, זו תהיה מכה קשה לכולנו. אני גם לא יכול לדמיין אוהד שנסע והניח רימון מתחת לבית. עצם זה שאנחנו מדברים על זה עושה לי ולכולם גועל".