הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

על הדבש ועל העוקץ: האם הייתם לוקחים את ז'וסוואה?

הויכוח סביב ז'וסוואה נוגע לנימי נפשו של הקהל: האם הכישרון העילאי שלו שווה את המחיר המוסרי? האם ראוי להחזיק שחקן שיכול להיות מורחק? והאם בכל אוהד מסתתר גם מהמר כפייתי שמוכן לסכן הכל למען תהילה? הנימוקים, המספרים - וההכרעה בידיים שלכם

אבישי סלע
אבישי סלע  04.02.21 - 13:20

ככל שעובר הזמן, הדיון סביב ז'וסוואה רק הולך וגדל. קשר הפועל באר שבע הוא ללא ספק אחד הזרים הכי איכותיים שנחתו בכדורגל הישראלי, אבל הוא גם השחקן שמעורר את המחלוקת הגדולה ביותר. מה הוא יותר: פנטזיסט או כסחן? גיבור או נבל? קדוש או רשע? כמו בכל דיון בתקופה האחרונה, ברור שהכל נובע מפוזיציה, אבל אפשר לנסות ולשאול את השאלה אחרת: האם היית רוצה את ז'וסוואה בקבוצה שלך (בהינתן האפשרות הכלכלית, כמובן)? וזו שאלה שאין עליה תשובה חד משמעית.

מצד אחד, מדובר באמת בשחקן איכותי. הפורטוגלי אמנם הובא ע"י ברק בכר כבר בקיץ, אבל לא ממש מצא את מקומו תחת המאמן הקשוח, והתגלה דווקא לאחר שבכר התפטר - ויוסי אבוקסיס החליף אותו. מאז, ז'וסוואה הפך ל"גו טו גאי" - מי שהכל עובר דרכו במשחק, והוא גם אחראי לשני הישגים גדולים של באר שבע: הזכייה בגביע המדינה, אחרי 23 שנה, וההעפלה לשלב הבתים של הליגה האירופית העונה כנגד כל הסיכויים.

אבל לצד החומר, הצפייה בז'וסוואה היא חוויה אמיתית לעיניים - היכולת שלו לכדרר, למסור, לייצר שערים מכלום, לייצר אש במשחקים שלעתים נראים יבשים כמו חבילת פריכיות, היא חסרת תחליף בכדורגל שלנו. חסרת תחליף, מסתבר, גם בהפועל באר שבע - שמתקשה לתפקד בלעדיו בשנה האחרונה.

אבל מהצד השני, יש גם את הראש (ולא במובן של נגיחות): פעמים רבות, לצד היכולת הנפלאה ככדורגלן, הגיעה יכולת מופלאה לא פחות בהתנהגות חסרת אחריות - מהפעם שבה תקף את עוזר המאמן *שלו*, דרך המרפק לאלמוג כהן שלא ברור איך לא נגמר באדום, ועד היריקה לעבר אבי ריקן במשחק האחרון מול מכבי תל אביב. וזו לא רק תהייה מוסרית - אלא גם שאלה מקצועית: האם שווה להחזיק על המגרש שחקן שיכול מצד אחד לנצח משחק לבד, אבל מצד שני עבירה ברוטאלית אחת שלו יכולה גם להפסיד משחק - ולהזיק לכל הקבוצה?

ההליכה על ז'וסוואה היא, בסופו של דבר, הימור. כמו כל הימור, הוא טומן בחובו הזדמנות אדירה (ואוהדי באר שבע נהנו ממנו מאוד בשנה וחצי האחרונות), אבל גם סיכון לא קטן - סיכון שבמסגרתו אפשר להפסיד את הכל. התשובה שלי לדילמה? בעיניי ההימור הוא מוגזם. קבוצה בריאה לא צריכה להכניס אליה אדם שמסוגל לפגוע בכל המרקם שלה, ושמסוגל לזרוק מאמץ של תשעים דקות במחי פאשלה אחת. עם כל הכבוד לדריבלים, למסירות - אפילו לשערים המרהיבים. בשביל זה יש סרטוני היילייטס. לא חיים של קבוצה מתפקדת.

מה דעתכם? הצביעו בסקר!