הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הג'וב האיטלקי: כך נסגרה העברתו של גרייס לאודינזה

המכתב מיובנטוס שהצית את הדמיון של אנשי קבוצתו החדשה, הסעיף שכמעט והפיל את העסקה ומה יוצא למכבי פ"ת מזה. הדרך המפותלת של השוער הצעיר ממלאבס לארץ המגף

סהר דיין
סהר דיין  06.02.21 - 13:10

בווידאו: ביצועיו של גרייס ("ustarsoccer")

שוער בן 16 ממכבי פ"ת חתם באודינזה. עד לפני כמה שנים הודעה כזו הייתה מתקבלת בסימן שאלה גדול, אבל אחרי מכירת מנור סולומון לשחטאר, העסקאות של הלוזונים כבר לא מפתיעות אף אחד. העברת ניתאי גרייס לאודינזה היא אחת מההעברות הגדולות בהיסטוריה של גילאי הנוער, ומצטרפת לזו של סוף פודגראנו שעבר לקבוצת הנוער של רומא ממכבי חיפה בקיץ האחרון. מכבי פ"ת הכניסה לקופה 150 אלף יורו והשוער שנבחן לפני שנה ביובנטוס, חתם בסופו של דבר ל-3 שנים באודינזה. פרטי ההסכם, הסעיף שכמעט הפיל את העסקה והדרך של הילד שמתאמן כל יום ב-06:00 בבוקר, לארץ המגף - לפניכם.

המכתב מיובנטוס והחתימה באודינזה
ההעברה הזו לא הפתיעה את אנשי מכבי פתח תקווה. משחקו האחרון של ניתאי גרייס אצל המלאבסים היה בחודש סמפטמבר, ומאז הוא על קו ישראל-איטליה והתאמן בבוגרים של אודינזה. הוא מיועד לשחקן בקבוצת הנוער, למרות שהוא עדיין בגיל נערים, ואת הפוטנציאל שלו זיהו במועדון בזמן שהוא נבחן אצל ה"מלכה" של הכדורגל האיטלקי - יובנטוס.

בנובמבר 2019, לפני קצת יותר משנה, מכתב רשמי של יובנטוס התקבל במשרדי מכבי פ"ת ובו הזמנה של גרייס למבחנים במועדון. המלאבסים שיתפו פעולה ונתנו אישור להיבחן גם אצל יובה וגם אצל אודינזה. אחרי כמה ימים בהם הרשים את אנשי האלופה, השלב הבא מבחינת האימפריה היה חודש התאקלמות. לגרייס הוצע להתגורר באקדמיה ולהתאמן באופן שוטף עם הקבוצה כדי לבחון האם הוא מתאים למועדון בסדר גודל הזה, לפני שהיא עושה את מהלך הרכישה. עם זאת, כמו לא מעט העברות בעולם, הקורונה טירפדה את העסקה, כאשר יובה רצה לחכות לסוף הנגיף. ואז אודינזה קפצה על המציאה.

במשך קרוב לחצי שנה הוא מתאמן בקבוצה הבוגרת, שנמצאת במקום ה-13 בסרייה A. וכל זה בגיל 16. גרייס התגורר באקדמיה של אודינזה ולאורך הזמן התנהל מו"מ בין המועדונים, לאחר שהובהר לשוער כי הוא הרשים בזמן שנבחן ביובנטוס. כמו כן, בוצע אחריו מעקב גם במשחקי נבחרת הנערים וההתקבלה החלטה לצרפו.

גרייס עבר לאיטליה, אחוזים נכבדים מכרטיסו נשארו בישראל
ברוב העסקאות של מכבי פ"ת לחו"ל, הלוזונים דואגים להשאיר להם חלק מעסקה עתידית. כך קרה עם סולומון וכך גם עם גרייס. על פי החוזה עם האיטלקים אחוזים לא מבוטלים מכרטיס השחקן נשארו אצל המלאבסים, שהבטיחו כי אם הוא יחזור לישראל זה יהיה רק למכבי פ"ת. ללא דמי השבחה. אם קבוצה ישראלית אחרת תרצה לקלוט אותו, היא תיאלץ לשלם ללוזונים כמאות אלפי שקלים.

"זה נושא שהיה חשוב מאוד למועדון", אמר גורם בפ"ת, "אם הילד הולך בגיל כזה, אנחנו רוצים שהוא יצליח בגדול - אבל אם הוא חוזר, אנחנו רוצים להיות המועדון הראשון אליו ירצה לחזור". הסעיף הזה כמעט הפיל את העסקה, כשהאיטלקים בהתחלה לא הסכימו לו, אבל לאחר מו"מ הלוזונים קיבלו את שלהם והשוער חתם רשמית עד 2024, חוזה המקסימום לשחקן מתחת לגיל 18.

"גרייס הוא חיה לגילו"
אז מה תפס את העיניים של האיטלקיות? השוער הצעיר מתנשא לגובה של 1.88 ויש לו פוטנציאל גדילה עצום. היתרונות שלו הם האתלטיות והגמישות, אבל המאפיין העיקרי שלו הוא המחויבות לכדורגל ולעבודה קשה. "לא נתקלתי הרבה זמן באופי ורצון כל כך גדול כמו של ניתאי", כתב סוכנו גלעד קצב לאחר החתימה, בעסקה שנסגרה יחד עם מייקל זנזורי.

ה"לו"ז הצבאי" שלו נראה ככה: ב-06:00 בבוקר, גרייס כבר נמצא על מגרש האימונים של מכבי פ"ת לאימוני שוערים, כשהוא מקפיד גם על אימונים אישיים. השוער בנה לעצמו לוח זמנים של שלושה אימונים ביום וההתמדה, יחד עם הכישרון, הובילו אותו לבוגרים של הלוזונים כבר בגיל 15. היכולות שלו לא באו לידי ביטוי כבר בגיל צעיר והשחקן שהצטרף למועדון בגיל 7 סומן כהבטחה עם המעבר למשחקים של 11 נגד 11. "ניתאי היה ילד שמנמן בהתחלה. שמיניות זה פחות המקום לבחון שוער. לקראת גילאי 11-12 הוא ביצע את קפיצת המדרגה", סיפרו במועדון.

גרייס גדל בעיר פ"ת ולא שיחק באף מועדון אחר בישראל. כעת, הוא עשה את הצעד המשמעותי ביותר מבחינתו: מעבר לליגה בכירה, בגיל צעיר, מה שיאפשר לו להתקדם ולהתפתח בצורה מקסימלית. העובדה כי הוא מחזיק בדרכון אירופאי עזרה לגרייס במעבר ובבוא הזמן, אודינזה תצטרך גם לדאוג לסוגיה הצבאית. בינתיים, חובת ההוכחה היא עליו לאחר שהכניס את עצמו למציאות שכל שחקן נוער ישראלי חולם עליה. ועד שהוא יוכיח, מכבי פ"ת ממשיכה, עסקה אחר עסקה, לבנות את השם שלה בשוק האירופי.

אופיר לוזון, מנכ"ל מחלקת הנוער, מסר לאחר החתימה: "מכבי פ"ת מאחלת לניתאי בהצלחה בדרכו החדשה לאחר 10 שנים במחלקת הנוער. אנו גאים בדרכנו כמועדון ישראלי שמפתח שחקנים צעירים לרמות הכדורגל הגבוהות ביותר באירופה".

יובל מינטוס, ראש מערך הסקאוט, הוסיף: "ניתאי שוער פנטסטי וילד מדהים בעל כישרון רב, אני מאוד שמח ומתרגש בשבילו ובשביל המחלקה שממשיכה לפתח ולייצר שחקנים לקבוצות המובילות באירופה. השילוב בין האופי המיוחד של ניתאי והכישרון הגדול פתחו לו את הדלת במועדון פאר כמו אודינזה ואני בטוח שזאת רק תחנה בדרך ועתידו לפניו!".