תלוי רק בה: המפתחות של מכבי חיפה להשגת אליפות

הנקודות לשיפור מהניצחון הלחוץ מול פתח תקווה, ההבדל המשמעותי עם המצבים הנייחים והמחסום הפסיכולוגי נגד מכבי תל אביב. תום בנדו מסכם את ה-1:2 ונותן טיפים לברק בכר

תום בנדו
תום בנדו  02.05.21 - 11:09
תחילת כתבה

מכבי חיפה עברה עוד משוכה קשה בדרך להגשמת החלום של האליפות. בסופו של דבר היא השיגה ניצחון חשוב מאוד רגע לפני משחק העונה, עם ה-1:2 על מכבי פתח תקווה. אני חייב לומר שהמשחק היה קצבי ואנרגטי וראינו מההתחלה ששני המאמנים עשו עבודה טקטית מעולה והכינו את הקבוצות שלהם בצורה נהדרת. בנוסף, הייתה תצוגת תכלית של הקהל הירוק, אבל שווה כמובן להתרכז בכדורגל ובמשמעויות של הניצחון הזה.

במבט לאחור, לשני המשחקים האחרונים של הקבוצות, ראינו שהמאמנים הסיקו את המסקנות לגבי הטעויות שלהם. ברק בכר הבין שהוא צריך להפסיק עם מערך של שלושה בלמים ועלה עם ה-4-3-3 הקלאסי שלו. מנגד, ראינו את גיא לוזון מפתיע את מכבי חיפה עם 4-4-2 כאשר מורגן פרייר וליאל עבדה משחקים כחלוצים בצדדים ומשאירים את האמצע פתוח לתנועות מקו שני לכיוון הבלמים בין קו הקישור לקו ההגנה של החיפאים.

כמו כן, ראינו את הניסיון ללחץ של שתי הקבוצות, כשדווקא בתחילת המשחק מכבי פ"ת עשתה את זה יותר טוב ולחצה גבוה, אבל מהר מאוד מכבי חיפה נכנסה לעניינים והביאה את האיכות שלה לידי ביטוי במשחק עצמו. מוליכת הטבלה שוב הוכיחה שהצוות המקצועי שלה נותן את הדעת בצורה טובה לכל נושא המצבים הנייחים. היא הקבוצה שהבקיעה הכי הרבה במצבים נייחים בפער עצום מיתר היריבות. גם אתמול שני השערים שלה הגיעו ממצבים נייחים מתוכננים ובמאבק כה עיקש. אלה הדברים שעושים את ההבדל.

מהצד השני, יש גם דברים שבקבוצה צריכים לתת עליהם את הדעת על מנת לא לאבד את האפשרות להניף צלחת. מכבי חיפה עדיין מתקשה "להרוג" משחקים, ואני חושב שזה מכניס אותה ללחץ מיותר בדיוק כמו שהיה אתמול בדקות האחרונות, אחרי שפ"ת (עם חילופים מוצדקים של לוזון) הצליחה לצמק את התוצאה וכמעט להשוות.

למעשה, אתמול הירוקים היו זקוקים למשחק מבריק נוסף של ג'וש כהן, השוער שאחראי ישיר להמון נקודות שלהם במהלך העונה. הוא עצר אמש את הפנדל הרביעי שלו משש בעיטות, וזה רק מחזק את הנקודה שבמקום לנצח ניצחון משכנע של מכבי חיפה, הקבוצה הייתה צריכה שהשוער יספק משחק מצוין כדי שהיא תעמוד במשימה. זה נתון שברק בכר יהיה חייב לשפר בישורת האחרונה.

יש נקודות נוספות לשיפור בקבוצה. גם הפעם ראינו את אותו בור גדול באמצע של מכבי חיפה, כאשר פ"ת יצאה במעברים ובמתפרצות. חוסה רודריגס, שרושם כבר משחק שני לא טוב עם המון עצבים וחוסר ריכוז, מתקשה לעצור את ההתקפות של היריבות, וגם אתמול ראינו את היריבה מגיעה ללא מעט הזדמנויות. טוב יעשה בכר שבמצבים מסוימים במשחק ידרוש מנטע לביא לשחק ליד רודריגס כקשר אחורי שני, על מנת למנוע מדי פעם מצבים בהם היריבות מגיעות עם הפנים להגנת הירוקים.

כמו כן, במאני טיים של העונה מאוד לא ברורה לי הסיטואציה שנוצרה עם ניקיטה רוקאביצה. למרות שהוא נכנס אתמול מהספסל אחרי שהתאושש מפציעה, ראינו אותו בעוד משחק לא טוב, מאוד רך ולא מרוכז. זה מרגיש שמשהו קורה שם מעבר לכדורגל (אולי עניין החוזה לשנה הבאה משפיע על השחקן). טוב יעשו במכבי חיפה אם הם יפתרו את הנושא הזה, כי אתה לא יכול לוותר על המבקיע הטוב ביותר שלך בשתי העונות האחרונות דווקא בישורת האחרונה.

והיו גם עוד כמה נקודות טובות של מכבי חיפה אתמול. לדוגמא, היה משחק מדהים של מוחמד אבו פאני ורז מאיר, שהרבה זמן לא הציגו יכולת כל כך טובה. הראשון הזכיר את היכולת שלו מהמחזורים הראשונים של העונה ומהמשחקים באירופה. השני, אחרי הרבה זמן, היה פקטור רציני במשחק ההתקפה עם הרבה הכנסות כדור טובות ומדויקות.

בשורה התחתונה, החבורה מהכרמל, שהצליחה להתגבר על חסרונם של שלושה שחקנים חשובים, הצליחה להלחיץ שוב את מכבי תל אביב רגע לפני משחק העונה. המשימה הגדולה של בכר זה לדעת לעבות את מרכז השדה ולהביא אותו לרמות אינטנסיביות ואגרסיביות הרבה יותר גבוהות - דבר שיהיה מפתח לדעתי בהתמודדויות מול מכבי ת"א ובשאר המשחקים שצריך לנצח להשגת התארים.

למכבי חיפה יש את כל הכלים כדי להביא אליפות ואולי אפילו דאבל. אני מצפה מהצוות המקצועי לתת את האמונה לשחקנים ולשבור את המחסום הפסיכולוגי הגדול ביותר, שזה ניצחון על מכבי ת"א, שתלוי המון בהכנה של ברק בכר עם השחקנים שלו. מכבי חיפה יכולה וצריכה לעשות את זה, הכל תלוי אך ורק בה.