"חדר ההלבשה לא היה טוב. מי שבחר אותו אשם"

ללא מעצורים. עידן ורד סיכם עונה קשה בבית"ר ירושלים ("חוסר האיזון זעק לשמיים"), שיתף על הבלאגן בתחילת השנה ("חוגג ורוני לוי לא היו באותו הראש מההתחלה"), שועה ("מקווה שיהיו לו מאמנים ואנשים שיעזרו לו בדרך"), סלובו וברדה ("מאמנים מצוינים), בניון ("יכול היה להצליח אם היתה לו סבלנות") ועל העתיד ("המו"מ הכי מתקדם הוא עם הפועל תל אביב"). ראיון פרידה

תומר לוי
תומר לוי  13.06.21 - 07:23
תחילת כתבה

אחרי שתי קדנציות ו-8 שנים בבית"ר ירושלים, עושה רושם שתקופתו של עידן ורד בקבוצה מהבירה הגיעה לסיומה. הקפטן, שלא מזמן סגר עונה מסויטת בצהוב שחור, התפנה לראיון פרידה מהמועדון אותו הוא כל כך אוהב. בשיחה, שיתף ורד על הבלאגן הכבד ששרר בחדר ההלבשה בבית וגן, היחסים עם משה חוגג, מאמניו, הקולגות שלו וסיפר על המטרות לעתיד הקרוב, שכבר לא יהיה עם סמל המנורה על חולצתו.

איך אתה מסכם את העונה של בית"ר?
"עונה כושלת ומאכזבת מאד. הציפיות בתחילת השנה היו בשמיים אבל ידענו מבפנים ששמות לא משחקים תפקיד וחוסר האיזון בסגל זועק לשמיים. בשיחות הראשונות שלי עם שי וסלובו אמרתי להם שהם צריכים להיות חזקים ומי שלא טוב שישב בחוץ, כולם כולל כולם. לצערי הם הבינו את זה מאוחר מידי וחבל כי הם מאמנים מצוינים".

היו שמועות רבות על חדר ההלבשה שפגע מאוד בקבוצה
"חדר ההלבשה היה לא טוב, זה לא סוד. אבל מי שאשם זה מי שבחר אותם ויצר תלכיד לא בריא ולא מאוזן. בתור קפטן, כל כמה ימים הייתי עסוק בדברים שמעולם לא הייתי עושה וניסיתי לייצר אווירה רגועה. אבל כששחקנים רבים מכות כל שני וחמישי וזה עובר בלי עונש אז זה כבר חזק ממני ויש מי שצריך להעמיד במקום".

ירדן שועה הגיע עם הרבה סיפורים מחיפה, מה אתה יכול להגיד עליו?
"ירדן שועה חלוץ טוב מאד. אני מקווה בשבילו שיהיו לו מאמנים ואנשים שיעזרו לו בדרך".

מתי קיבלת החלטה שזהו, אתה לא נשאר בבית"ר?
"אחרי שחיכיתי חודשיים לטלפון והוא לא הגיע, הבנתי שאולי אני צריך לעזוב את בית"ר. בשיחות עם הסוכן שלי הבנתי את זה והרשתי לעצמי לדאוג למשפחתי ולעתיד שלי ולנהל משא ומתן עם קבוצות אחרות, למרות שאני שחקן חופשי מינואר. ציפיתי לשיחה גם אם אין תקציב גדול וגם אם רוצים או לא, אבל לפחות לשבת ולדבר. הייתי שלושה שבועות בבית בסיום העונה. אחרי הפוסט שלי חוגג שלח לי הודעה. מה שהיה בשיחה אני אשאיר בינינו. אבל כמו שאמרתי, אני מכבד אותו והיחסים בינינו טובים גם עכשיו. הוא יודע שתמיד הייתי שם בשביל המערכת לפעמים, אפילו על חשבוני".

עלי מוחמד ספג המון בשבועות האחרונים של הליגה בשל המלחמה של חוגג עם הקהל. אתה לא מתפלא שהוא גם רוצה לעזוב?
"עלי מוחמד ילד מדהים ושחקן מדהים. אני חושב שהוא נהנה בבית"ר ירושלים, שגם קיבלה אותו מדהים. הוא רוצה לשחק באירופה ושואף להגיע לשם דרך המועדון. כולם קיבלו אותו חוץ מכמה אוהדים שצריך להוקיע".

אתה יכול להבין את ההתנהלות של חוגג בבית"ר?
"אני מאד מעריך את הבן אדם, הוא שם המון כסף והכוונות שלו טובות. הוא שידרג את מתחם האימונים, קנה שחקנים ורוצה להצליח. מאחל לו שיביא צוות טוב שיפגע בבחירת השחקנים ויתן לו נחת מהקבוצה. חוגג לא הביא את השחקנים, המאמנים שהיו לאורך השנים הביאו אותם".

הקשר המשיך: "בית"ר מועדון גדול חזק ויציב שתמיד יהיה טוב ותמיד ישרוד, ככה אני מאמין. הבנתי גם שמי שצריך להבין, הבין את הטעויות שנעשו ובמידה ויפעילו אחרת - יותר גרוע מהעונה הזאת לא יכול להיות. צריך לבחור שחקנים עם רוח של בית"ר ירושלים, שרצים נלחמים ומעריכים כל דקה על הדשא. המקרה עם איינבינדר היה לי קשה מאוד כי הוא גדל יחד איתי מהנוער של בית"ר. הוא מקצוען אמיתי, גבר שתמיד שם את המועדון שהוא נמצא בו מעל הכל. לא היה לי ברור ממש מה קרה שם, אבל הוא עשה עונה אדירה בהפועל תל אביב".

שי וסלובו היו צריכים לשלם את המחיר?
"תמיד המאמן משלם את המחיר וזה כואב לנו כשחקנים. לי כאב יותר שחוץ ממני ואיתמר ניצן, אף אחד לא לקח אחריות ולא התראיין כל השנה. זה שם אותי במצב שאני מתראיין 90 אחוז מהמשחקים וזה עורר אנטגוניזם בקהל גם. אבל בין כל השחקנים יש אכזבה עצומה מהכישלון ויודעים שאנחנו האשמים הבלעדיים".

אתה חבר מאוד טוב של דור מיכה. היית איתו עכשיו גם בחופשה בדובאי. היו צריכים לשחרר אותו ואת עומר אצילי מכבי תל אביב?
אמרתי יותר מפעם אחת, גזרו את דינם של מיכה ואצילי מוקדם מידי, לפני שהיה משפט בכלל. אני שמח שאחרי חודשיים התיק נסגר כי היה לנו ברור שהם לא עשו משהו בלתי חוקי. מיהרו לחרוץ את דינם וחבל".

זו היתה טעות לפטר את רוני לוי, כשאז גם יוסי בניון הלך?
"אני חושב שחוגג ורוני לוי לא היו באותו ראש מההתחלה, אבל כל עוד היתה הצלחה אז זה שרד. ברגע שעפנו מאירופה בבושת פנים זה היה באוויר. עד היום לא הבנתי למה יוסי הלך. היתה לו הזדמנות להישאר ולהמשיך את מה שהתחיל. הוא יכול היה להצליח בתור מנהל מקצועי אם הייתה לו סבלנות להישאר".

למה הפועל תל אביב? והאם אתה חושש מהקהל של בית"ר בשל המעבר?
"זה לא סוד שהמשא ומתן הכי מתקדם זה עם הפועל תל אביב. יש עוד הצעות, אבל אני אדע בקרוב מאד איפה אשחק. זה יהיה מועדון שהכי רוצה אותי ויעשה הכל שאני אשחק בשבילו, שם אהיה".

מה עדיין חסר לך בקריירה?
"תארים. יש לי אליפות במכבי חיפה וגביע בבית"ר ירושלים, אבל תמיד שואף ליותר".

 

תגובת בית"ר ירושלים: "במהלך התקופה האחרונה נערכת בית"ר ירושלים מחדש בכל הקשור לסגל השחקנים לעונה הבאה. יו״ר המועדון אלי אוחנה ומאמן הקבוצה ארווין קומאן עורכים דיונים רבים על העונה הקרובה".

"בעלי הקבוצה, משה חוגג, שוחח לפני כשבועיים עם סוכנו של עידן ורד, אבי נמני, וביקש ממנו בכל לשון של בקשה להמתין עד אשר מאמן הקבוצה, ארווין קומאן, יקבל החלטה בנוגע לשחקן. גם אלי אוחנה שוחח עם נמני. מעולם לא היתה כוונה לפגוע בכבודו של עידן, שהוא אדם, שחקן ואישיות מוערכת מאוד. דלתות בית"ר ימשיכו להיות פתוחות עבורו".