הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"אוהדת צעקה 'הקביים שלי'"; "15 הרביצו לאחד": עדויות מהיציע

מהשתלשלות האירועים ("הכאוס התחיל בדקה ה-40 כש'לה פמיליה' הפסיקו לעודד והתנפלו על מי ששר") דרך רגעי התקיפה ("בעטו בחייל בלי רחמים") ועד הזעזוע העמוק ("אנשים בכו. פשוט התביישתי להיות אוהד בית"ר"). מבט מחריד מבפנים לאירועים הקשים שהתרחשו ביציעים

תומר לוי
תומר לוי  19.10.21 - 08:30
תחילת כתבה

הלילה עבר, אבל אירועי אמש (שני) במשחק בין הפועל תל אביב לבית"ר ירושלים בבלומפילד ממש לא קרובים לרגיעה כשכעת עדי הראייה משתפים את הרגעים הנוראיים. מסתבר שהבחורה שהותקפה, בת 23 ובעלת תעודת נכה, הגיעה למשחק עם קביים ונפגעה ברגל שבה היא סוחבת פציעה גם כך. על החייל בן ה-21, שמשרת ביחידה מובחרת, התנפלו כ-15 אוהדי 'לה פמיליה' באגרופים והוא נפגע בפניו, מה שהוביל גם אותו לפינוי לצורך טיפול.

"הכאוס החל בדקה ה-40, כאשר ארגון האוהדים הפסיק לעודד, ובתגובה אוהדים החלו לשיר 'יאללה בית"ר", אוהד מהיציע הסביר את השתלשלות האירועים. "בעקבות כך, התנפלו חברים מהארגון על המעודדים והתחילו לתקוף את כל מי ששר. האוהדים ששרו ניסו להרגיע את המצב, אבל כל מי שעמד שם ספג אגרופים לפנים".

בעקבות המקרה המזעזע, שיתף אוהד נוסף: "הלוואי והמשטרה תתפוס את כל מי שהרביץ בשנאה כזו גדולה. התביישתי להיות אוהד בית"ר פשוט התביישתי". אוהד אחר כתב: "אנחנו שבויים בידי ארגון שהקבוצה לא מעניינת אותו, אלא רק הארגון עצמו. הגיע הזמן להחליט - זה בית"ר ירושלים או לה פמיליה".

"זה היה מזעזע", אמר אוהד אחר שנכח גם הוא באזור, "החייל חטף בעיטות ואגרופים גם כאשר שכב על הרצפה. מדובר בחיות אדם, לא באוהדים. צריך לעשות ללה פמיליה סוף, הם הורסים את בית"ר. היו שם אנשים שבכו, זה היה מזעזע. בועטים בחייל בלי רחמים ועל מה? את הבחורה הוציאו מהיציע בחצי זריקה עם הקביים, ממש מילטו אותה. את הגבר מד"א היו צריכים לסחוב. בנס זה נגמר בפציעות לא קשות. ואיפה המשטרה? מי מגן על האוהדים? נותנים לבריונים לשלוט ביציע, משה חוגג צדק בכל מילה עליהם".

אוהד נוסף שנכח בסמוך לחייל ולאוהדת שהותקפו סיפר: "בערך בדקה ה-35 הם הודיעו שהם לא מעודדים והפסיקו עם התופים. אנחנו המשכנו לעודד, הגיעו אלינו קבוצה של אוהדי 'לה פמיליה', איימו עלינו ונתנו לנו אגרופים", סיפר האוהד והמשיך, "מעלינו היו החייל והבחורה שהמשיכו לעודד. זה היה פשוט לינץ'. הקיפו את החייל 15 אנשים והכו אותו בלי רחמים גם כשהיה על הרצפה. זה הזכיר את הלינצ'ים בשומר חומות. הבחורה שהגיעה עם קביים צעקה "הקביים שלי הקביים שלי", וחטפה בעיטות לרגליים".

לסיום, האוהד התייחס לחוסר האונים שלו ושל חבריו ביציע: "זה לא היה אירוע קצר, הוא נמשך דקות ארוכות. לא מבין למה המשטרה לא התערבה זה פשוט מזעזע. בנס לא היו שם פציעות רציניות יותר".

תגובת בית"ר ירושלים לאירועים: "בית"ר ירושלים מגנה כל אלימות ופועלת בשנים האחרונות על מנת להילחם בנגע הרע שמכתים את שם המועדון והקהל הרב שלנו. האלימות היום היא הוכחה קשה לכך, עם חציית עוד קו אדום לאחר תקיפת אוהדי הקבוצה ביציע. המועדון משקיע כספים ומשאבים רבים במאבק שכולל בין השאר צוותי צילום ביציעים, מאבטחים, הרחקות אוהדים מהמגרשים, תביעות אישיות ועוד מגוון פעולות מניעה. אבל אנחנו לא יכולים לנהל את המאבק לבד. אנו מקווים שדבריו של שר הספורט הערב והפעולות עליהן הכריז יהפכו למעשים במהרה. אנו מאחלים החלמה מהירה לפצועים, והמועדון יתמוך בהם לאורך הליך ההחלמה".

ארגון "לה פמיליה" שיחרר הודעה בנושא: "חברים יקרים! ארגון לה פמיליה מגנה בכל תוקף אלימות ביציע בין האחים. הארגון פועל ופעל תמיד לאחדות בקהל למרות כל מיני מכשולים ברורים מבית ומחוץ שפילגו את הקהל, והארגון ימשיך לפעול לאחדות הקהל. מאידך, לא ייתכן שבגלל אוהד אחד או שניים שכבר אחרים קבעו שהוא מהארגון יכתימו ארגון שלם! עד לפני יום כולם היו מאוחדים מאחורי הארגון ובין רגע שוכחים את כל הטוב שהארגון עשה".

עוד מהארגון: "אנחנו לעולם לא נסכים למכות בין האחים ביציע ומחוצה לו, אבל לא ייתכן שכל דבר רע שקורה ביציע מיד האחריות מוטלת על הארגון מבלי לבדוק בכלל, וכל דבר טוב שהארגון מתכנן זה "אוהדי בית"ר".
הארגון עצמו יעשה חשבון נפש פנימי וינסה להוציא את המסקנות הנכונות כדי לחזק את האחדות ביציע".

מקבוצת האוהדים "הרוב כבר לא דומם" נמסר בתגובה לאירועים: "בראש ובראשונה נרצה לאחל רפואה שלמה לאוהדי הקבוצה שהותקפו ואנו מקווים שיחזרו במהרה ליציעים. אחרי שחשבנו שלה פמיליה שברו את שיאי השפל, באו אירועי היום והוכיחו שאין גבולות מוסריים שהם לא מוכנים לחצות. לתקוף אוהדים של הקבוצה שלך. בגלל שהעזו לעודד את שחקן הקבוצה, זו חציית רף המלמדת על תפיסת עולם עקומה ומוח מעוות. על רשויות החוק להתערב, למצוא את המכים, למצות איתם את הדין ולהעיף אותם מהמגרשים לצמיתות".

לנוכח אירועי האלימות בספורט בשבועות האחרונים; שר התרבות והספורט חילי טרופר שוחח לפני דקות אחדות עם יושב ראש מנהלת הליגות לכדורגל ארז כלפון ויושב ראש ההתאחדות לכדורגל אורן חסון במטרה לרתום את הגופים להאצת המלחמה באלימות במגרשים.

שר התרבות והספורט חילי טרופר: "עלינו להאבק באלימות בספורט בכל הכלים העומדים לרשותינו. אני מודה ליו״ר המנהלת ארז כלפון ויו״ר ההתאחדות אורן חסון על הרתמותם, יחד נפעל למען המטרה החשובה. לא ניתן למתפרעים האלימים לפגוע בספורט הישראלי."

יו״ר מנהלת הליגות לכדורגל ארז כלפון: ״מול אלימות גואה ניתן להתמודד רק בעזרת שיתופי פעולה ומהלכים תקדימיים שייצרו הרתעה. השר טרופר הוא שותף לדרך הזו ולהתמודדות נגד המיעוט האלים בספורט שלנו. אנו נוודא, בעבודה קשה ומתמשכת, שאירועים כמו אמש ייפסקו לאלתר, בעבודה קשה ומתמשכת מול השותפים הנוספים באמצעות פעילות ממושכת ורציפה להתמודדות עם האלימות. אנו דורשים ומצפים שהמשטרה תפעל עם כוחות מתוגברים נגד העבריינים במגרשים לאורך כל השנה״.

יו״ר ההתאחדות לכדורגל אורן חסון: "מזה תקופה ארוכה אנו עדים להתגברות משמעותית באירועים האלימים במגרשי הכדורגל. התרענו על כך מעל לכל במה אפשרית, נאבקנו בכלים העומדים לרשותנו והגיעה העת לומר בקול רם כי אין די בכך. הרוב הטוב של האוהדים סובל ממיעוט אלים, עברייני, שבינו לבין אהבת המשחק אין דבר. ההתאחדות לכדורגל תוביל יחד עם כל גורם אמיץ דיו מאבק שיש בו כדי לעקור את הגזענות והאלימות מהמגרשים. בשיחה המשותפת עם שר התרבות והספורט העלינו רעיונות מעשיים ואפקטיביים למלחמת החורמה בנגע המאיים ואני יודע כי הוא נחוש להוביל לשינוי המציאות האיומה הזאת וביכולתו לחבר בין כל הגורמים הרלוונטיים במדינת ישראל כדי שאוהבי המשחק ובני התרבות יהיו בצד המנצח. אני וכל אחד מאנשי ונשות ההתאחדות לכדורגל מחויבים למאבק הזה".