19.05.21 19:26

מסתמן: במכבי תל אביב לא יפנו לבית משפט אזרחי בעקבות דחיית העתירה, ויתרכזו במשחק הגורלי מול מכבי חיפה

19.05.21 18:39

טיעוני ההחלטה: "לאחר ששקלנו בכובד ראש את טיעוני באי כוח הצדדים, לא נוכל להגיע למסקנה כי החלטת ההתאחדות בדבר דחיית מועד המשחק למחר, 20.5.2021, הייתה בלתי סבירה, שלא לומר בלתי סבירה בעליל. ההחלטה נמצאת בהחלט במתחם הסבירות וההיגיון, נוכח הנסיבות הקשות והמצב הביטחוני המעורער אליהן נקלעה המדינה כולה".


"אמור מעתה - זמנים קשים ומורכבים יוצרים החלטות קשות ומורכבות, ולא תמיד חש צד כלשהו שנעשה עמו צדק מלא. מבינים אנו לליבה של העותרת, אך נוכח מכלול השיקולים, האילוצים ולוח הזמנים הדחוק, אין ביכולתנו להיעתר לעתירה והיא נדחית בזאת".

19.05.21 18:35

ההחלטה הסופית התקבלה: עתירת מכבי ת"א נדחתה, משחק חצי גמר גביע המדינה ייערך בחמישי בסמי עופר כמתוכנן - זאת אם המצב הביטחוני אכן יאפשר זאת

19.05.21 17:24

להלן סיכום הדיון וטיעוני שני הצדדים: מכבי ת"א טענה בפני בית הדין העליון - בראשות השופט בדימוס אמנון שטרסנוב, יניב ואקי ודוד יהב - שאין סמכות לוועדת הליגה והגביע לקבל החלטה להזיז מועדי משחק. היועץ המשפטי של ההתאחדות לכדורגל, עו"ד עמית פינס, הציג את התקנון והראה שמכבי ת"א שוגה. יתרה מכך, הוא עקץ את הצהובים, כשאמר שוועדת הליגה והגביע, בשל המצב הביטחוני וענייני קורונה, הזיזה לא פעם משחקים - גם של מכבי ת"א - והיא לא עתרה לבית הדין.


מכבי ת"א טענה לחוסר ספורטיביות משתי סיבות: האחת, בגלל המצב שהכריח את הזרים לעזוב את הארץ. במקרה הזה, ההתאחדות ומכבי חיפה טענו שזו הקבוצה היחידה ששיחררה שחקנים ולא מצאה פתרון אחר. השנייה, שאלת האצטדיון ואיך ייתכן שהמשחק הועבר לסמי עופר. מכבי חיפה, בתגובה, טענה שמשחק ללא קהל הוא לא משחק ביתי. מנכ"ל ההתאחדות הסביר שהעברת המשחק מבלומפילד לסמי עופר הייתה מטעמי נוחות. כעת, ממתינים להחלטה הסופית.

19.05.21 17:23

הדיון הסתיים. נכון לרגע זה, מסתמן שעתירת מכבי ת"א לא תתקבל והמשחק יישאר בחמישי אם המצב הביטחוני אכן יאפשר זאת. השאלה היחידה שנותרה פתוחה - היכן יתקיים המשחק, בסמי עופר או באצטדיון נייטרלי?

(אלן שיבר)
(אלן שיבר)
19.05.21 17:22

שוחוטוביץ' סיכם: "מכבי ת"א היחידה בארץ שנתנה אישור לשחקנים שלה ללכת. קבוצות נקטו באמצעים ראויים ולקחה את השחקנים שלהם לצפון. מכבי ת"א לא לקחה את ההחלטות הנכונות שהיו צריכים להיעשות בו, היינו נותנים לה את המגרשים שלנו להתאמן בהם. אי אפשר לתת להם פרס על הטעויות שלהם".

19.05.21 17:09

שוחוטוביץ': "איזה ביתיות יש למשחק ללא קהל. אני כבר מצהיר שאם הגופים הרלוונטים, כמו ועדת הליגה והגביע, תוכל להעביר את המשחק לאצטדיון אחר לא היתה לנו בעיה. הלוואי והיינו יכולים לשחק בבלומפילד עם קהל".

19.05.21 17:06

עוד משוחוטוביץ': "גם אנחנו שיחקנו בעקבות אירועי הדרבי בלי שחקנים בכירים. יש לנו סגל פחות עמוק ממכבי ת"א ועלינו לשחק חלק מהמשחקים עם ארבעה שחקני הרכב. זה המצב לפעמים וצריך להתמודד עם זה".

19.05.21 17:04

שוחוטוביץ' הוסיף: "להגיד שמכבי חיפה הטילה וטו זה לא המקום. ניסינו ולא תמיד זה מצליח. מצרים על העובדה שלא הצלחנו, אבל במשחק כדורגל לא כל הכלים עומדים בפני המאמנים. למיטב זכרוני לעותרת היה השנה משחק מול רד בול זלצבורג שהיא שיחקה עם פחות מעשרה שחקנים שלה, אבל היא לא הלכה וערערה".

19.05.21 16:53

שוחוטוביץ' היועץ המשפטי של מכבי חיפה: "ניסינו למצוא פתרון שיהיה נוח גם למכבי ת"א. היתה פגישה של שלוש שעות אבל בסיכומו של דבר לא הצלחנו למצוא פיתרון. הסיבות שאם היו נאלצים לקבל את בקשת מכבי ת"א ולדחות את המשחק הזה אז מכבי חיפה תצטרך לשחק 5 משחקים ב-11 ימים אם נעלה לגמר או ארבעה משחקים בתשעה ימים וזה לא סביר לחלוטין".

19.05.21 16:50

פינס: "גם באירוע במירון שהיה יום אבל לאומי מי שקבע הזזת משחקים היתה וועדת ליגה וגביע ואז מכבי ת"א לא מצאה לנכון לצעוק נגד ההחלטה".

19.05.21 16:49

שרעבי: "היכולת שלנו טכנית להעתיק משחק מבלומפילד לסמי עופר היא מהירה. לא צריך להחזיר כרטיסים ולא כלום במידה ויש קהל. אנחנו מסוגלים לעשות את זה במהירות וזה השיקול הראשון. אני רוצה להזכיר שירושלים היתה במוקד והיתה חוסר וודאות. חיפשנו את הוודאות הקרובה ביותר. החברים המאוד מנוסים שישבו בוועדה בחרו בוודאות המקסימלית". סטרשנוב: "לטדי אני לא נוסע מאז שלקח לי שלוש שעות להגיע לשם. אין חנייה אין כלום".

19.05.21 16:48

מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל יוסי שרעבי מסביר למה סמי עופר: "פעם ראשונה שליב בית הדין.  בחנו נתונים שהתשנו מדי יום. בחרנו בסמי עופר על אף שהמחשבה הראשוניתץ תהיה העתקת משחקים עם קהל. זו היתה השאיפה".

19.05.21 16:46

מאירי: "גודל במגרש ואיכותו". יניב ואקי לוחץ: "למה לא טדי?"

19.05.21 16:44

פינס: "גביע משוחק במגרש ניטרלי. לא במשחק של אחת הקבוצות. קורים מצבים ורואים בהמשך שאחת הקבוצות מגיעה לשחק במגרש הבית שלה ועדיין מתקיימת הגרלה מי הקבוצה הביתית  ואיפה היא תשב ואיפה האוהדים שלה יישבו. מכבי חיפה זכתה בהגרלה הזו. הדבר הזה שלעצמו מנטרל את מבחן הביתיות. שאין אוהדים אפילו אולי ספק יתרון שיש לקבוצה שמשחקת בבית שלה הוא לא קיים ואבסורדית. מה משמעות של ביתיות למשחק בלי אוהדים".

19.05.21 16:42

פינס ממשיך בשאלה למה דווקא סמי עופר: "לגבי מועד אין לי מה להגיד ישבו כל האנשים החכמים שהתכנסו בחדר אחד וישבו שלוש שעות וניסו למצוא מועד מוסכם על כל הצדדים כולל המועדונים עצמם. מה שמתאים לפלוני לא התאים לאלמוני וכל החלטה שוועדת ליגה וגביע תקבל יטען האחר כי זו החלטה לא טובה. לכל מועדון כואב איפה שהיבלת שלו נמצאת. איפה שלא תשים את הרגל תדרוך על יבלת ספציפית של מישהו. ההחלטה הנכונה אם ההחלטה חרגה מעניין הסבירות אני חושב שלא".

19.05.21 16:37

כתבנו מוטי פשכצקי מוסר כי מסתמנת פשרה בבית הדין: משחק חצי הגמר בין מכבי ת"א למכבי חיפה יתקיים באצטדיון ניטרלי ולא בסמי עופר, אם המצב הביטחוני יאפשר זאת

19.05.21 16:37

פינס ניגש לשאלת הסמכות: "המדיניות לדחייה משחקים היא של וועדת ליגה וגביע. מדובר בסיטאוציה שהמציאות כפתה את עצמה על ההתאחדות על כל מוסדותיה. ההנהלה לא יכולה היתה להתכנס ולקבוע אם לדחות או לא כי פיקוד העורף והממשלה החליט את זה בשבילה. אין אפשרות שפיקוד העורף קובע משהו והנהלת ההתאחדות תתכנס ותקבל החלטה ערכית. זו אפשרות שאינה עומדת על הפרק. שיקול הדעת של ההנהלה לא היה על הפרק".

19.05.21 16:35

מסתמנת פשרה בבית הדין: משחק חצי הגמר בין מכבי ת"א למכבי חיפה יתקיים באצטדיון ניטרלי ולא בסמי עופר, אם המצב הביטחוני יאפשר זאת.

19.05.21 16:29

סטרשנוב: "השאלה היא האם האלטרנטיבה היא בלתי סבירה בעליל ואני לא בטוח". מאירי: "האלטרנטיבה שנבחרה היא הגרועה ביותר. היו שלוש אפשרויות לקיוםה משחקים בסוף, אחד מהם יצר בעיתיות מול בית נשיא המדינה השני יצר בעיתיות לגבי השחקנים שייצאו עם הנבחרת לפורטוגל וגם את זה לא מיצו".

מאירי: "נניח שאין ברירה וטצריכים לקיים את המשחק למה אנחנו משחקים באצטדיון הביתיש ל מכבי חיפה יש אצטדיונים שאפשר לקיים למה אז דווקא שם. זה יעלה על הדעת שנשחק ללא קהל דווקא במגרש הביתי של מכבי חיפה איפה הספורטיביות".

19.05.21 16:27

שוחוטוביץ': "מה אתה מצפה שנחכה לזרים שלך שיועילו בטובם להגיע?". מאירי: "לא היו מועדים שהיו שווויוניים לגמרי למועדונים. לא רואה שום ערך במשחק חצי הגמר נגד מכבי חיפה. זה לא סיסמאות. סגל שחקנים חסר".

19.05.21 16:25

מאירי: "יש פה דיונים כבדי משקל ללמה צריך לדחות את המשחק. קודם כל הפן הספורטיבי. באו אלינו זרים שיש להם ילדים בני שנה שנתיים ואומרים לנו לא מעניין אותנו ואנחנו עוזבים. אין דבר שלא הצענו להם. הצענו להם קפריסין, חיפה. הכל הוצע להם, אבל אי אפשר היה להגיד לאשתו של סאבוריט שנולד פה בישראל אתה חייב להישאר פה. עברו 14 שעות טיסה כדי להגיע ליעד שלהם. אחד משחקני מכבי ת"א עבר התקף חרדה".

19.05.21 16:19

היועץ המשפטי של ההתאחדות פינס מבקש לעצור את הדיון: "יש אזעקות בצפון אולי הדיון לא רלוונטי"

19.05.21 16:16

מאירי: "טענו מהרגע הראשון שהדבר אינו בסמכות וועדת ליגה וגביע. היו שיחות כל הזמן. אתם שואלים למה לא עתרתם ברגע הראשון וחיכיתם? אנחנוב החלט חשבנו שאמחנו שמים את הדבר על השולחן. היו שיחות שנגיע להסכמות וזה מה שנאמר לנו. יש לי פה וואטסאפ שאורן חסון כותב למנכלית מכבי ת"א וכותב מחר נקיים שיחה שוב פעם".

19.05.21 16:16

יניב ואקי: "וועדת הליגה קיבלה החלטות וקיבלתן את ההחלטות שלה בעבר ולא עתרתם נגדה עכשיו שיש לכם בעיה וההחלטה לא נוחה לכם אז עתרתם".

19.05.21 16:16

סטרשנוב: "המשחק הזה נדחה כבר ארבע פעמים והכל היה דיונים עם וועדת ליגה וגביע שהחליטה לפני ואחרי ואז לא באתם בטענות. התכתבם איתם. לא אמרתם שאין להם סמכות"

19.05.21 16:15

היועץ המשפטי של ההתאחדות, עמית פינס: "אבל איך אפשר לכנס מזכירות שלא נבחרה". מורן מאירי: "אז לכנס את ההנהלה".

19.05.21 16:15

מכבי תל אביב טוענת בדיון: "לבית הדין אין סכמות לדון בעתירה אלא רק למזכירות והנהלת ההתאחדות לכדורגל"

19.05.21 16:13

סטרשנוב לא מסכים: "לא צריכים להכריז במגרש בבתים או במזכרת בתיה שאין כדורגל. המשטרה סגרה מגרשים". מאירי: "האם אנחנו חושבים שנכון בתקופה כזו לשחק משחקי כדורגל. איך זה נתפס בעולם שיש פה כדוררגל. אם יראו תמונות של ישראל בעולם משחקת כדורגל זה יעשה לה נזקים במישור הבינלאומי".

19.05.21 16:12

מאירי ממשיך: "הדיון חייב להתנהל בהנהלה או במזכירות. צו סגירה משטרתי זה דבר מוגדר. לפחות חצי מדינה שהצאטידונים שלה סגורים לא בצו משטרה נקודתי כי אנחנו באירוע".

19.05.21 16:12

סטרנשוב פתח את הדיון. היועץ המשפטי של מכבי ת"א, עו"ד מורן מאירי מדבר ראשון: "הטיעון של מכבי ת"א הוא לא מסובך אבל הוא משתלב עם שני דברים שעבורם קיים בית הדין והכדורגל. הדבר הראשון הוא שאלת התקנון. השאלה המשפטית. האם האירוע שאנחנו עומדים בפניו הוא אירוע של מצב חירום כגון מלחמה שאז מתחייב דיון של ההנהלה או המזכיות כדי להגיע לתוצאה שהגענו אליה והשאלה החלופית האם אנחנו באירוע של צו סגירה משטרתי".

19.05.21 16:00

משה בן דת היועץ המשפטי של הפועל ת"א הגיע גם כי צירפו את הפועל ת"א לתיק ואת בית"ר ת"א בתים: "זה הזוי שאני פה בזמן שהקבוצות אמורות עוד מעט לעלות למשחק. הרי אם הדיינים יחליטו לקבל את עתירת מכבי ת"א שאומרת שאין לבית הדין סמכות לקבוע שהמשחק מחר אז גם המשחק שלנו לא אמור להתקיים".

19.05.21 15:56

נציגי מכבי חיפה עורכי הדין אודי שוחוטוביץ' ועופר בן אסא מייצגים את מכבי חיפה

19.05.21 15:56

עו"ד יניב ואקי עו"ד דוד יהב והשופט בדימוס אמנון סטרשנוב הוא ראש ההרכב. עו"ד עמית פינס היועץ המשפטי של ההתאחדות יהיה נוכח וייצג את ההתאחדות. היועץ המשפטי של מכבי ת"א מורן מאירי ייצג את המועדון.

19.05.21 15:45

העתירה הוגשה לאחר שבמשך השבוע האחרון פעלה מכבי ת"א במאמץ רב, בשיחות ובמכתבים עם אנשי ההתאחדות, בניסיון למצוא פתרון ספורטיבי ושוויוני לכל הצדדים. למרות המאמצים הללו ולמרות שנמצא מתווה שניתן היה להסכים עליו, בתום ישיבה שהתקיימה היום בנוכחות כל הנציגים הרלוונטיים נדחתה דרישת מכבי ת"א שלא לקיים את המשחק ביום חמישי.


(אלן שיבר)
(אלן שיבר)
19.05.21 15:26

בעתירתה טוענת מכבי ת"א כי ההחלטה על קיום המשחק בחמישי הקרוב גורמת לפגיעה ספורטיבית קשה במועדון בשחקנים ובאוהדים - לאור המצב הביטחוני, העובדה שכל שחקניה הזרים (למעט אחד) עזבו את הארץ, וכן היות שהיא אינה מקיימת אימונים סדירים בשבוע האחרון. עוד טוענת האלופה כי ההחלטה התקבלה בחוסר סמכות וחוסר סבירות קיצוני, שכן על פי התקנון היה על ההתאחדות לקיים ישיבת הנהלה.

(אלן שיבר)
(אלן שיבר)
19.05.21 15:00

משחק חצי גמר הגביע בין מכבי תל אביב למכבי חיפה היה אמור להיות חגיגה צבעונית של כדורגל, אבל בפועל הפך לרצף של דחיות ומעברים מאצטדיון לאצטדיון בעקבות המצב הבטחוני. אחרי ההחלטה לקיים את ההתמודדות בחמישי בסמי עופר ללא קהל, הצהובים עתרו לבית הדין העליון של ההתאחדות בבקשה לשנות אותה. הדיון בעניין העתירה נערך בשעה זו ואנחנו נעביר לכם את כל העדכונים

(אלן שיבר)
(אלן שיבר)