"מכבי לא המקום לפתור את בעיית השחקן הישראלי"

טל בורשטיין מתרגל לתפקיד עוזר המאמן אצל הצהובים. בראיון ל-"5 באוויר" התייחס לדקות המקומיים ("זה משהו שצריך לפתור בכל הליגה"), למעורבות ההנהלה העונה ("היא לא קיימת, רק מאחלים 'בהצלחה'") וספאחיה: "הוא מקשיב, אך ההחלטה הסופית היא שלו"

מערכת אתר ערוץ הספורט  07.12.17 - 16:01
תחילת כתבה

כמעט חצי שנה עברה מאז מונה טל בורשטיין לעוזר המאמן השני במכבי ת"א. שחקן העבר עדיין מתרגל לתפקיד החדש, אך הוא נהנה מעונה טוב ורגועה יחסית אצל הצהובים. בראיון לתוכנית הרדיו "5 באוויר" לפני המשחק הערב (חמישי) מול ולנסיה, סיפר בורשטיין על הרעב של הקבוצה להצלחה, בעיית הישראלים, ההשתלבות של כארם משעור והשאיפות להתקדם לעמדת המאמן הראשי.

תקופה טובה. הכל עובד. ירח דבש?
"לא מתחבר לסיסמאות האלה. אני מכיר מקרוב תקופות טובות יותר ופחות. באופן אישי אני מנסה להעביר את המסרים האלה בקבוצה. לא להכנס לשאננות, לנוחות. זה מצויין שאנחנו מנצחים, אבל הדרך עוד ארוכה. יהיו עליות וירידות, זו קבוצה חדשה שהולכת, מתגבשת ולומדת. יש לנו עוד דרך ארוכה ואנחנו בתהליך".

"אני מרגיש שאנחנו עושים משהו טוב. שדברים עובדים לנו. רוצים להשאר רעבים בלי הצהרות וחגיגות. אותי לימדו לדבר על דברים כאלה רק בסיום העונה. עוד לא סיימנו סיבוב בליגה ולא ביורוליג".

מה עובד כל כך טוב?
"הרבה דברים עובדים. זה מתחיל בצוות המקצועי בבחירת השחקנים ובניית הסגל. בשיטה, בכימיה שהולכת ומתגבשת, בתקשורת. גם אם אנחנו לא מנצחים, יש דברים שאני מאוד אוהב לראות בגישה ובסבלנות. אני לומד אומנם הרבה דברים כמאמן חדש במערכת כזו, אבל אחד הדברים שהייתי לוקח מספאחיה זו הסבלנות לתהליכים ולבנייה של דברים ואצלנו אין את הדברים האלה".

ספאחיה מאמן שונה מהתקופה הקודמת שהכרת אותו?
"זה שונה בין שחקן לבין מי שיושב איתו בחדר ומקבל החלטות. קשה להשוות את זה, אבל החוויה מצויינת. כולם מכירים אותו כאדם וכאיש מקצוע ואני מאוד נהנה".

איך הולכת קבלת ההחלטות בצוות המקצועי? אתה גודס וספאחיה?
"יש לנו צוות שמורכב מחמישה מאמנים. לליגה הישראלית אני אחראי וליורוליג זה גודס. בהכנה למשחק יושבים כולם ומדברים על הדברים. מנתחים ועובדים על דברים באימונים. כמובן שההחלטה הסופית היא של ספאחיה, אבל הוא מקשיב ונותן לנו מקום. לפעמים גם לא. חשוב שלא נהיה כולנו רובוטים שבאותו ראש, כמה שיותר רעיונות זה יותר טוב לכולם".

מדוע אנחנו לא רואים את הישראלים משחקים ביורוליג?
"זה חלק מהתהליך שנכנסו אליו. זה לא סוד שהחליפו את כל הסגל למעט איתי שגב. הסיטואציה של כארם משעור עם הפציעות היא שונה מיובל זוסמן ואיתי שגב. הוא הגיע כשחקן מוכח, שחקן העונה בליגה. רצינו שיקבל דקות משחק משמעותיות, אבל אין לנו מה לעשות עם זה. הוא פספס חלק קריטי בהכנה שלנו בתחילת העונה וקשה לעלות על הרכבת הזו עכשיו. צריך להכנס לכושר משחק. אנחנו לא עוצרים הכל ומחכים למשעור, אבל הוא חלק חשוב במערכת וזה לוקח זמן. חובת ההוכחה תהיה עליו".

כארם משעור ישאר ברוצטציה?
"בוודאי שכן. לגבי זוסמן ושגב הם חבר'ה צעירים שמקבלים לא מעט דקות בליגה. בונים עליהם והמערכת הזו כן רוצה לקדם אותם. גם בשבילם זה הכי נכון. הם יהיו חלק מהמערכת עוד הרבה שנים. תמיד יחפשו משהו שלא בסדר וזה לא חדש. המקום לפתור בעיות של השחקן הישראלי זה לא במכבי תל אביב, אלא בכל הליגה. כשהישראלי יהיה יותר דומיננטי, בכיר ומשמעותי, כך גם יראו יותר ישראלים במכבי ת"א".

"יש זרים שמקבלים עדיפות מישראלי משיקולים שונים ומשונים. לאו דווקא לפי האיכות, גם מנטליות. יש הרבה גורמים לזה, זה נושא מורכב ורגיש".

איך ההשתלבות של ארט פרחובסקי?
"אנחנו גם בינינו יושבים לגביו וגם איתו. רוצים לראות איך אנחנו מכניסים אותו לעניינים. יש לו יכולות וכח שניצלנו ועוד רוצים ללמוד כיצד לנהל בהמשך. הוא שחקן עם ניסיון שהוכיח עצמו ברמות האלה בכמה מקומות. אנחנו בהחלט בונים עליו הלאה".

הניצחון בארנה בירושלים?
"מבחינתנו היה חשוב לנצח למועדון והאוהדים. הקו שלנו הוא אותו קו גם אחרי ניצחון וגם אחרי הפסד. זה נותן אווירה טובה שמנצחים ובסופו של דבר בשביל זה אנחנו כאן".

אתה מרגיש שהשנה יש התעוררות מצד הקהל?
"זה מרגיש ככה. לא הייתי בשנים האחרונות הרבה בהיכל, אבל מהמשחקים הראשונים של תחילת העונה מרגישים את זה יותר ויותר".

עד כמה המעורבות של הבעלים מורגשת?
"היא לא קיימת. עכשיו כשאני שם הם לא באים ולא נכנסים. המקסימום זה שהם באים בהתחלה או בסוף לאחל 'בהצלחה' או להגיד 'יופי של משחק'. השקט הזה מאוד חשוב למאמן וצוות מקצועי. זה משהו שנותן להתמקד אך ורק במחק ולא דברים מסביב".

האם ההשתלבות שלך נותנת לך חשק להיות מאמן ראשי?
"אני מניח שבאיזשהו שלב זה יבוא. התחלתי לפני שלושה חודשים. אני לא במקום של מאמן ראשי. אני אוהב לבוא כשאני שלם עם עצמי, מוכן ובשל למשימה. יש לי עוד הרבה מה ללמוד. גם אם הייתי שחקן מצוין זה שונה לחלוטין במעמדת המאמן".

הדפס