ידידות: נבחרת ישראל נכנעה 3:2 לאוקראינה

הדרך עוד ארוכה אבל המשחק הראשון אישר שהבעיה העיקרית של המאמן הטרי היא בהגנה. האורחים מצאו את הרשת שלוש פעמים בלי להתאמץ יותר מדי, חמד (פנדל) ושהר רק צימקו. הפלוס? בכורה לגבאי וצדק, ומשחק מצוין של מליקסון

מערכת אתר ערוץ הספורט  29.02.12 - 20:53
תחילת כתבה

נבחרת ישראל נכנעה הערב (רביעי) 3:2 לאוקראינה במשחק הבכורה של אלי גוטמן כמאמן הלאומי. הרבה דברים חדשים לא ראינו אבל כמובן שזו רק נקודת הפתיחה בקמפיין ארוך שייפתח רשמית רק בספטמבר. למרות זאת, המסקנות אותן ניתן לגזור הן אלו שהיה אפשר לגזור עוד לפני המשחק והעיקרית היא שיש בעיה מסויימת בהגנה של הנבחרת הלאומית וכל יציאה לדרך חדשה וחיובית חייבת להיפתח עם טיפול בבעיה זו.

מול 5,500 צופים שהטריחו את עצמם והגיעו לאצטדיון המושבה למרות מזג האוויר הקשה במיוחד, האוקראינים שייארחו את היורו לא התאמצו יותר מדי ובכל זאת הצליחו למצוא את הרשת של דודו אוואט שלוש פעמים. פעם אחת אחרי פנדל מיותר שגרם רמי גרשון, פעם שניה אחרי טעות קשה של יובל שפונגין ופעם שלישית בהתקפה מתפרצת יפה. מנגד, נבחרת ישראל התחילה למעשה לשחק רק אחרי ההפסקה ושני המחליפים, תומר חמד ובן שהר, הם אלו שהצליחו לצמק - חלוצה של מאיורקה גם כן מהנקודה וחלוצה של אוקזר בבעיטה יפה מתוך הרחבה.

בשבוע שעבר, כאשר פירסם אלי גוטמן את הסגל שלו כולם דיברו על חמשת שחקני קרית שמונה שזכו לזימון בכורה ומנגד, לעובדה שרק שחקן אחד מ-3 הגדולות נכנס לרשימה. בפועל, המאמן הטרי העלה הרכב שכלל אך ורק ליגיונרים ובסופו של דבר אלעד גבאי ושיר צדק זכו אמנם להופעת בכורה, אבל לא משמעותית במיוחד. ובכל זאת, לא הכול היה רע. ראוי לציון מאור מליקסון, שזכה לאשראי בדמות 90 דקות על הדשא והיה המצטיין בשורות הנבחרת ללא ספק. להוציא את הבישול לבן שהר, קשרה של ויסלה קראקוב ביצע עוד מספר מהלכים יפים שהיו יכולים להסתיים ברשת אלמלא חוסר דיוק מצד החלוצים.

מלבד הרצון להשאיר חותם, שחקני הנבחרת זכו למעקב ממספר קבוצות ששלחו סקאוטים לאצטדיון המושבה וביניהן ויסלה קראקוב (פולין, קבוצתו של מאור מליקסון), גנט (בלגיה, קבוצת האם של שלומי ארבייטמן), סלטיק (סקוטלנד, קבוצתו של בירם כיאל הפצוע), וולפסבורג (גרמניה), ליל (צרפת), ויאריאל ואספניול (ספרד).

לגוטמן יש עוד מספיק זמן להנחיל את שיטת המשחק שלו ולייצר יחידה שתגיע מוכנה למוקדמות המונדיאל בקיץ. אפשר רק לקוות ששחקנים כמו חמד, שהר וזהבי שהראו יכולת טובה בסך הכול יזכו למספיק דקות בקבוצות שלהם ויהיו רלוונטים. מעבר לכך, נקווה גם למזג אוויר סימפטי יותר בהמשך, לכל השאר כבר גוטמן ידאג.

מהלך המשחק
תנאי מזג האוויר הקשו על שתי הנבחרות בפתיחה. רפאלוב היה הראשון להסתגל וסחט עבירה מטימושצ'וק על סף הרחבה. נאתכו הגביה לראשו של רמי גרשון אבל הנגיחה הלכה גבוה. בדקה ה-17 האוקראינים נכנסו לרחבה ורמי גרשון הכשיל את ירמולנקו 14 מטרים מהשער. השופט הצביע על הנקודה וגוסב דייק - 0:1 לאוקראינה. עד לסיום המחצית הראשונה הנבחרת התקרבה פעמיים אבל אליניב ברדה החמיץ מתוך הרחבה וממש לפני השריקה, האוקראינים היכו שנית.

יובל שפונגין הגיע ראשון למסירה של וורונין אבל במקום להרחיק הסתבך ואיבד לירמולנקו. משם הכדור הלך לקומפליאנקה שהכניע את אוואט מקרוב - 0:2 לאוקראינה. עם פתיחת המחצית השניה אלי גוטמן הכניס את חמד, זהבי ושהר ובדקה ה-54 קיבל תמורה. כדור שקפץ ברחבה פגע בידו של מיכליק וחמד עשה את העבודה מהנקודה, ממש כמו במאיורקה - ישראל חוזרת ל-2:1.

שש דקות בדיוק אחרי השער של חמד הגיע השלישי של האוקראינים. התקפה מתפרצת יפה מאוד הסתיימה בכדור רוחב משמאל וירמולנקו הרשית מחמישה מטרים - 1:3 לאוקראינה. אבל גם השער הזה לא הוריד את ההתלהבות של ישראל ושלוש דקות לאחר מכן מאור מליקסון הכניס פאס עומק נפלא לבן שהר, שירה בשמאל מ-12 מטרים פנימה - ישראל חוזרת ל-3:2.

ישראל: דודו אוואט; יובל שפונגין (אלעד גבאי 62), טל בן חיים, רמי גרשון, דדי בן דיין (שיר צדק 88); אלמוג כהן (עומר דמארי 74), ביברס נאתכו, ליאור רפאלוב (ערן זהבי 46), מאור מליקסון, יוסי בניון (בן שהר 46); אליניב ברדה (תומר חמד 46).

הדפס