יש מחיר לשחיתות: בלאטר ופלאטיני הורחקו ל-8 שנים

עונש כבד מאוד לנשיא פיפ"א ונשיא אופ"א בעקבות חקירתם בחשד לשוחד ואי סדרים במוסדות הכדורגל האירופי והעולמי. השופט: "בלאטר לא הראה מחויבות לקוד האתי"

מערכת אתר ערוץ הספורט  21.12.15 - 10:41
תחילת כתבה

עושה רושם שהיום (שני), באמת התחיל עידן חדש בכדורגל העולמי: פיפ"א הודיעה שספ בלאטר ומישל פלאטיני הושעו לשמונה שנים בשל החקירה הפלילית שנפתחה נגדם בשווייץ באוקטובר האחרון.

נשיאי פיפ"א ואופ"א כבר הושעו ל-90 יום לפני כחודשיים, אבל כעת הגיע עונש חסר תקדים, זאת בהמשך לכל פרשיות השחיתות בהם היו מעורבים. מקור הפרשה האחרונה, היא בתשלום לא חוקי שהעביר בלאטר לפלאטיני, בשנת 2012. השניים - הנשיא הוותיק והאיש שקיווה לרשת בקרוב את מקומו - לא יוכלו להיות חלק מהכדורגל העולמי ב-8 השנים הקרובות.

הפרשה התפוצצה במאי האחרון, יומיים בלבד לפני הבחירות החדשות לנשיאות פיפ"א. החשדות לא הפריעו לבלאטר לנצל את כוחות בארגון כדי להיבחר שוב, אולם ארבעה ימים בלבד לאחר בחירתו לכהונה נוספת, הודיע הנשיא על התפטרותו והצהיר כי בחירות חדשות ייערכו בחודש פברואר 2016. מדובר בפרשת השחיתות הגדולה ביותר בתולדות הכדורגל העולמי, כאשר ההערכות מדברות על העברת כספים לא חוקית בהיקף של מאות מיליוני דולרים.

השופט מטעם פיפ"א הסביר את החלטתו לעונש הכבד שהטיל על האנשים החזקים ביותר במוסדות הכדורגל האירופי והעולמי: "הפעולות של מר בלאטר לא הראו שום מחוייבות לקוד האתי. הוא נכשל בכיבוד כל החוקים שחלים עליו".

הדפס