קנדי קראש: השחקן הכי מסוכן של ז'לגיריס

עם יותר מ-40% מחוץ לקשת בכל הקריירה והכוונה של שאראס שהפכה אותו לרכז אמיתי, קווין פאנגוס הפך לשחקן החשוב ביותר של ז'לגיריס קובנה. היכרות עם "סטף קרי הקנדי"

רועי כהן
רועי כהן  30.11.17 - 15:09
תחילת כתבה

בצלמו של סטיב נאש. הערב בהיכל ביד אליהו העיניים יהיו כמובן נשואות לאדם אחד: שאראס. אלא שאחרי שההתלהבות תירגע, כדאי מאוד שבמכבי יקדישו את עיקר תשומת לב למי שכבר מכונה "סטף קרי הקנדי" – קווין פאנגוס, הרכז של ז'לגיריס קובנה ואחד הכוכבים העולים בכדורסל האירופי.

הערב ב-21:00 ב-5SPORTHD: מכבי ת"א מול ז'לגיריס

כמו קנדי אמיתי, פאנגוס בן ה-24 בכלל היה אמור לשחק הוקי קרח. דודו ובן דודתו שיחקו ב-NHL, אבל כשאתה גדל על אגדה כמו סטיב נאש, הדרך לאולם הכדורסל קצרה. כבר בתיכון היה אפשר להבחין ביד הקטלנית שלו מכל הטווחים, ואנשי מכללת גונזגה היוקרתית הצליחו ללקט את היהלום הקנדי.

למרות ממוצעים של דאבל פיגרס עם יותר מ-40% לשלוש בכל ארבע עונותיו בקולג', פאנגוס לא הצליח להיבחר בדראפט 2015. הסיבה: 188 סנטימטריו הרתיעו את מנהלי הקבוצות שלא השתכנעו שהרכז הצנום יכול לתת פייט למפלצות של ה-NBA. כמו שחקנים רבים, פאנגוס החליט לצאת לקריירה מעבר לים.

הראשונה שזיהתה את הפוטנציאל היתה גראן קנאריה הספרדית. עונה מצוינת של פאנגוס עם 12 נק' ב-51% לשלוש הובילו את "גראנקה" עד חצי גמר היורוקאפ, שם הודחו ע"י גלאטסראיי על חודה של נקודה.

ואז הגיע שאראס. בשקט בשקט, מאמנה של ז'לגיריס עקב אחרי הצלף הקנדי והציב אותו גבוה ברשימת הרכש לעונה שלאחר מכן. אחרי שהחתים אותו, אמר: "יש לקווין יד יותר קטלנית ממה שלי היתה. אני מקווה שאצליח להעביר לו קצת מהניסיון שלי בכל מה שקשור לניהול המשחק, יש לו דרך ארוכה לעבור בתחום הזה. אבל אין ספק שכשאצטרך שלשה זריזה – הוא יהיה האיש שלי".

עונת הבכורה של פאנגוס ביורוליג היתה סבירה. הקליעה היתה שם, עם 45.7% לשלוש, שיצרו 8.7 נק' לערב ותוספת של 3.2 אסיסטים ב-20 דקות משחק. העונה פאנגוס כבר הפך ל"איש" של שאראס: הוא משחק הכי הרבה ביורוליג (27 דק'), קולע 11.9 נק' לערב וצולף ב-48.9% מעבר לקשת. וכמו ששאראס הבטיח, פאנגוס קפץ ל-5 אסיסטים בערב. פתאום, משחקן שחי על קליעה, פאנגוס הפך לשחקן פיקנרול משובח, שיודע להפעיל את הגבוהים אבל גם לחדור ולהעלים את מגבלת הסייז והגובה.

אבל שאראס המאמן, בניגוד לשאראס השחקן, לא לוקח את הקרדיט על השדרוג של פאנגוס. "הוא מקצוען ברמה הגבוהה ביותר, ועם העבודה הקשה שלו הוא היה מצליח להפוך לשחקן שלם יותר גם בלעדי", הוא אומר, "הוא מסוג השחקנים שאתה לא 'עושה' אותם, אלא הם עושים את עצמם. הוא מגיע מוקדם כל בוקר, הוא עובד שעות נוספות, הוא מכין את עצמו לאימונים ולמשחקים בצורה מושלמת - מהתזונה ועד שעות שינה. הוא האחרון שיחפש תירוצים, ופשוט יש לו את המנטליות להצליח בכל דבר שיעשה, ולא רק בכדורסל".

דייט עם דיברתולומאו. אז איך עוצרים את קווין פאנגוס? לא פשוט. ההיגיון אומר שהמשימה תוטל על ג'ון דיברתולומיאו, שיצטרך לסבלט את עצמו לתוך הגופיה של פאנגוס. זה אומר לא לתת לו את המטר לשלשה, זה אומר תמיד ללכת "אובר" בחסימה, מעל הגבוה, כדי לא לתת את הריווח להפעלת החוסם.

בהתקפה, אפשר להמליץ לספאחיה לנסות להוריד את פאנגוס למשחק גב לסל עם נוריס קול, שאמור להצליח לנצל את המסגרת הדקיקה של הכישרון הקנדי ולנסות להוציא ממנו עבירות.

במסיבת העיתונאים אמש, נבן ספאחיה התעקש שלא להתייחס לשחקנים ספציפיים של ז'לגיריס כשנשאל מה האיום הכי גדול של הקבוצה הליטאית, אבל גם ספאחיה יודע: ניטרול של פאנגוס פירושו ניטרול מנוע ההתקפה העיקרי של ז'לגיריס. הצלחה בתחום הזה ומכבי כבר תעשה חצי עבודה בדרך לעוד ניצחון חשוב.

 

הדפס