הנשים עתרו לבג"ץ: יש אפליה בחלוקת הכספים

יו"ר מנהלת הכדורסל נגד הטוטו: לגברים נותנים 100 מ' שקל, לנו חצי מ'

עינת הירש
עינת הירש  02.02.16 - 12:58
תחילת כתבה

יו"ר מנהלת ליגת אתנה ווינר נשים, איריס שטרק, כינסה היום (שלישי) מסיבת עיתונאים ובפיה הודעה דרמטית. שטרק הגישה עתירה לבג"ץ נגד הטוטו ומשרדי הממשלה הרלוונטיים, בטענה לאפליה בתקצוב כנגד ספורט הנשים. המטרה: להשיג שוויון בהעברת כספי השיווק בין ענפי הספורט הגבריים לאלה הנשיים.

"הבוקר הגשנו בג"ץ בנושא של אפליה תקציבית נגד המועצה להסדר ההימורים בספורט ונגד משרדי הממשלה שאחראים לפיקוח ואכיפת פעילות הטוטו", פתחה שטרק את דבריה, "מדובר בעתירה תקדימית מסוגה, שמוגשת אחרי שעשינו הכל כדי להביא למודעות בעיוות שמתקיים במשך שנים רבות בספורט הנשים בכלל והכדורסל בפרט".

היא המשיכה: "אנחנו נאבקים לשינוי עבורנו ועבור הדורות הבאים של הספורט והחברה הישראלית, שצריכה למגר את כל האפליה משורותיה. אני מוצאת את עצמי נלחמת יום-יום כדי להשיג תקציב בסיסי כדי לאפשר לספורטאיות המוכשרות הזדמנות לשחק בליגה מקצוענית. מה שכל כך ברור עבור ענפי הספורט הגבריים, עבורנו הוא אתגר וסימן שאלה כל יום מחדש. האפליה מתקבלת לצערי כהנחת יסוד, וכך ימשיך אם לא נעצור את זה. לצערי המצב רק הולך ומחמיר והיום כלו כל הקיצין".

"אני מקווה ומעריכה שנוכל לפרוץ דרך לשינוי אמיתי בתפישת הספורט במדינת ישראל", הצהירה שטרק, שמשמשת כיו"ר מנהלת הנשים מזה שלוש שנים, "ניצור קריטריונים שקופים שמבטיחים שוויוניות, ורק כך נוכל להגיע להישגים בלי אפליה של מגדר או כל אפליה אחרת. האפליה נמדדת בתוצאה. המספרים פשוטים: 100 מיליון שקלים כספי שיווק לגברים, חצי מיליון שקלים הולכים לנשים. האם זה נשמע לכם הגיוני? כדורסל הנשים הוא ספורט הנשים הפופולרי והמצליח בישראל".

"אלו הם כספי ציבור, לאף אחד לא ניתנה זכות להפלות בכספים. האם הטוטו, שמקדם את ספורט הגברים בישראל, יכול להמשיך לפעול כך. ספורט הנשים מצליח לא פחות מספורט הגברים", קבעה שטרק.

עו"ד אורי קידר, שמשרדו מטפל בתיק, הוסיף: "אנחנו מאמינים שאפשרו צריך לחולל פה שינוי. אני אופטימי מאוד באשר לסיכויי ההצלחה של העתירה. אם יהיה שוויון, גם הילדות שלי יוכלו לראות בטלוויזיה דמויות לחיקוי נשיות, מצליחות והישגיות, שמתוקצבות ומוערכות על ידי המדינה באופן שוויוני ולא מקופחות רק בשל היותן נשים.

מהטוטו נמסרה התגובה הבאה: "הטוטו מתקצב את הספורט בישראל בהתאם לאמות מידה שקבעה ועדה ציבורית. באמות מידה אלה, יש העדפה מתקנת דווקא לספורט הנשים. בנוסף, הטוטו מממן את פעילות המועצה לקידום ספורט הנשים – אתנה, במשרד התרבות והספורט, בסכום של 101.5 מיליון ש"ח. הסכמי השיווק שהטוטו חותם מול גופי הספורט השונים, מתבצעים בהתאם לשיקולים עסקיים ומסחריים בלבד. טענות דומות שהעלה בנושא איגוד הכדורעף, נדחו לאחרונה על ידי בג"ץ".

הדפס