שמאילוב, מינצקר וגילי כהן סיימו במקום ה-5

אליפות אירופה: השלושה הפסידו בקרב על מדליית הארד

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  20.04.17 - 19:02
שמאילוב. כמה קרוב, ככה רחוק
שמאילוב. כמה קרוב, ככה רחוק
תחילת כתבה

אליפות אירופה בג'ודו נפתחה היום (חמישי) בוורשה בהשתתפות שמונה ג'ודאים בכחול לבן. אחרי יום התחרויות הראשון, המשלחת עדיין ללא מדליה, אחרי ברוך שמאילוב, גילי כהן ונועה מינצקר הפסידו בקרב על הארד וסיימו במקום החמישי.

מינצקר (עד 48 ק"ג), שהעפילה אוטומטית לסיבוב השני, גברה על אולגה אלדושבילי מגיאורגיה באמצעות ווזארי. ברבע הגמר פגשה את אבה צ'רנוביצקי ההונגריה, אלופת אירופה ב-2013 וב-2014. לאחר ארבע דקות של קרב לא הייתה הכרעה, כשלכל אחת מהספורטאיות היה עונש אחד. הקרב נכנס לניקוד זהב, שם הישראלית ספגה עונש 12 שניות לאחר מכן, ובכך נשרה לבית הניחומים. שם ניצחה את מיליסה ניקוליץ' מסרביה ועלתה לקרב על מדליית הארד מול הרומניה מוניקה אונגוראנו, מדליסטית הארד משנה שעברה. מינצקר אמנם קיבלה עונש, אבל בחוקה החדשה זה לא נחשב הפסד והקרב הלך לניקוד זהב. שתי הג'ודאיות סיפקו קרב נחוש, אבל הישראלית קיבלה עונש נוסף והפסידה.

גילי כהן (עד 52 ק"ג), שהעפילה גם היא אוטומטית לסיבוב השני, פתחה נהדר את הטורניר כשגברה על ליאנדרה פריטאס מפורטוגל בריתוק. ברבע הגמר נכנעה כהן באיפון לאליסיה קוצנצובה מרוסיה ובכך נשרה לבית הניחומים. שם גברה על הקוסוברית דיסטריה קראצ'ניקי בווזארי ועלתה לקרב על הארד. בקרב על הארד חיכתה לכהן הפורטוגלית ז'ואנה ראמוס. הישראלית תקפה מההתחלה והייתה אקטיבית, ראמוס קיבלה שני עונשים מה שהכניס את כהן ליתרון משמעותי בניקוד הזהב. הפורטוגלית הצליחה להפוך את כהן אחרי למעלה משתי דקות וניצחה בווזארי. הישראלית סיימה במקום החמישי.

ההפתעה הגדולה והמאכזבת הגיע מכיוונו של טל פליקר (עד 66 ק"ג), שחווה עד היום שנה נהדרת והגיע מדורג ראשון בתחרות (ורביעי בדירוג העולמי), אך הפסיד בקרב הראשון שלו. פליקר פתח את התחרות בסיבוב השני, שם פגש דמיטרי מינקו הבלרוסי, אלוף אירופה לנוער, וממש בשניות האחרונות של הקרב אחרי תרגיל של פליקר הבלרוסי ביצע תרגיל נגד שהעניק לו איפון. פליקר היה בהלם בסיום.

שירה ראשוני (עד 48 ק"ג), פתחה את התחרות בסיבוב השני, שם פגשה את פג'וחה קלמנדי מקוסובו, בת דודתה של האלופה האולימפית ואגדת הג'ודו במשקל של עד 52 ק"ג מיילינדה קלמנדי. הישראלית גברה עליה בווזארי והמשיכה לרבע הגמר, שם התמודדה מול אירנה דולגובה מרוסיה והפסידה בווזארי. הפסד זה שלח את ראשוני לבית הניחומים, שם הפסידה לאוקראינית מרינה צ'רניאק בשני יוקו והודחה.

תמנע נלסון לוי (עד 57 ק"ג), זוכת מדליית הארד מאליפות אירופה אשתקד, פתחה גם היא את התחרות בסיבוב השני שם התמודדה מול דזטינה קאוטקיטה מליטא. הישראלית נכנסה לפיגור לאחר שיריבתה הטילה אותה בווזארי, אך לא וויתרה והצליחה לבצע בריח, בעקבותיו נכנעה קאוטקיטה, ונלסון לוי עברה לרבע הגמר. שם פגשה את תרסה סטול הגרמניה והקרב נכנס לניקוד זהב. לאחר כמעט שתי דקות נכנעה נלסון לוי בריתוק לגרמניה ובכך נשרה לבית הניחומים. הישראלית נכנעה לבולגריה איבלינה אינייבה, סגנית אלופת אירופה, ופספסה הזדמנות לעלות להתמודדות על מדליית הארד.

ברוך שמאילוב (עד 66 ק"ג), פתח טוב את האליפות עם ניצחון באיפון על דניס ויירו ממולדובה. בסיבוב שלאחר מכן פגש את בוגדן יאדוב מאוקראינה, סגן אלוף אירופה לנוער מ-2015, וגבר עליו בווזארי, ניצחון ששלח אותו לרבע הגמר. שם, פגש את אדריאן גומבוץ' הסלובני, שסיים חמישי במשחקים האולימפיים בריו. בתום ארבע הדקות הסלובני היה בפיגור של שני עונשים והקרב נכנס לניקוד זהב, אך שם, תוך תשע שניות הטיל היריב את שמאילוב, שלא היה עירני, באיפון. בכך גם שמאילוב ירד לבית הניחומים, שם גבר על קמאל חאן מאגומדוב הרוסי עם וואזארי בניקוד הזהב, אבל בקרב על המדליה נכנע למאטיי פוליאק הסלובני, שהצליח להשיג ווזארי בשלב מוקדם ולשמור עליו עד הסיום, ובכך סיים הישראלי חמישי.

דניאל בן דוד (עד 60 ק"ג), שהתחרה לראשונה בקריירה באליפות היבשתית לבוגרים, פתח טוב את התחרות וגבר על מארק צירניק מאסטוניה. בסיבוב שלאחר מכן, בו נזקק לטיפול רפואי, הפסיד באיפון ללוקומי צ'קבימיאני הגיאורגי. אריאל בצלאל (עד 52 ק"ג), לה זו אליפות אירופה ראשונה לבוגרים, הפסידה באיפון בקרב הראשון שלה לאוולין צ'ופ משוויץ. 

מאמן נבחרת הנשים, שני הרשקו: "אנחנו מסיימים את היום הראשון עם ארבע ספורטאיות מדורגות. כמובן שיש אכזבה. עצם העובדה שהפסדנו שני קרבות על המדליה בניקוד זהב זו סיטואציה שאי אפשר לאהוב. מצד שני, כפי שאמרתי לפני התחרות, לא ביצענו הכנה ספציפית לתחרות, התמקדנו בהכנה לטווח הרחוק וכתוצאה מזה בחלק מההפסדים זה בא לידי ביטוי כך שאני בטוח שברגע שנכין את הספורטאיות בצורה מדוייקת יותר הפסדים שהתמודדנו איתם היום יוכלו להפוך בעתיד לניצחונות. התרגלנו למדליה בכל תחרות וזו בוודאי לא מציאות שאנו מרוצים ממנה. נמשיך לעבוד קשה, לסמן מטרות גבוהות ולשאוף לחזור עם מדליות מכל תחרות".

מאמן נבחרת הגברים, אורן סמדג'ה: "יש עוד מה לשפר ולחדד. אני עם הפנים קדימה ושמח שבכל שנה הספורטאים מצליחים להגיע לשלב המדליות".

הוכרז רשמית: ישראל תארח את אליפות אירופה בג'ודו
במסגרת האליפות הוכרז רשמית כי ישראל תארח את האליפות ב-2018, למרות שהכסף עדיין לא גוייס, כפי שפורסם בערוץ הספורט. יו"ר האיגוד, משה פונטי, יכול להודיע על ביטול אירוח האליפות עד חצי שנה לפני האירוע. אירוח האליפות בארץ מותנה במימון של חמישה מיליון שקלים שיגיעו או מהמדינה או מספונסרים.

"אני מברכת על החלטת איגוד הג'ודו האירופי לקיים את אליפות אירופה בישראל", אמר שרת התרבות והספורט, מירי רגב, בעקבות ההודעה, "יש חשיבות עצומה לקיום אירועי ספורט בינלאומים בישראל משרדי פועל להגדלת והרחבת המגמה כפי שקרה בשנה החולפת וכפי שיקרה בעוד מספר חודשים באליפות היורובאסקט שאותה נארח. אני אפעל שמדינת ישראל תיתן את הערבויות הנדרשות ותסייע בתקצוב אליפות אירופה כמתחייב מהמדיניות שאותה אני מובילה".

הדפס