צפו: זהב לטמלקובה וכסף לנלסון לוי בטשקנט

בצלאל, מינצקר ושמאילוב סיימו במקום החמישי. ארשנסקי שחזר להתחרות רק לאחרונה, הודח בקרב הראשון

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  06.10.17 - 17:31
תחילת כתבה

גראנד פרי טשקנט נפתח היום (שישי) עם שתי מדליות כחול-לבן: בטינה טמלקובה (עד 52 ק"ג) זכתה בזהב ותמנע נלסון לוי (עד 57 ק"ג) קטפה את הכסף. טמלקובה, בת זוגו של ברוך שמאילוב שעלתה מבולגריה, ניצחה בשלושה קרבות עד שהגיעה לגמר. היא גברה על קהודיאנזארובה מאוזבקיסטן ועל שרלין ואן סניק, אחת מהג'ודאיות הבכירות בקטגוריית המשקל של עד 52 ק"ג, ובחצי הגמר ניצחה את קרולינה פיאנקובסקה מפולין.

בגמר היא פגשה את אגתה פרנץ', אף היא מפולין, ו-1:43 דקות מתחילת הקרב הטילה טמלקובה את יריבתה באיפון וזכתה בזהב - המדלייה הראשונה שלה בסבב הבכיר. חשוב לציין כי טמלקובה עדיין ממתינה לדרכון הישראלי שלה ולקבלת האזרחות. באמתחתה אשרת שהייה ותעודת מעבר, שבאמצעותן היא מייצגת את ישראל בתחרויות בינלאומיות. משרד הפנים עדיין מערים קשיים בעניין ובאיגוד הג'ודו מקווים מאוד כי בקרוב היא תקבל דרכון וכל הסאגה תיגמר.

נלסון לוי ניצחה את אבילקדירובה מקזחסטן ואת סברינה פילזמוזר מאוסטריה בדרכה אל הגמר. שם, פגשה את אנה בורובסקה הפולניה, אלופת אירופה לנוער בשנת 2014. בורובסקה הצליחה לבצע תרגיל שהעניק לה ווזארי, בעוד הישראלית לא הצליחה לבצע לבצע תרגיל שיעניק לה ניקוד בזמן שנותר והיא סיימה עם מדליית הכסף.

אריאל בצלאל (עד 52 ק"ג) סיימה במקום החמישי לאחר שהפסידה בקרב על הארד לשרלין ואן סניק הבלגית, אלופת אירופה בשנים 2015 ו-2016. נועה מינצקר (עד 48 ק"ג) סיימה גם היא במקום החמישי לאחר שלא הצליחה לגבור על אווה צ'רנוביצקי ההונגריה בקרב על הארד. לאחר ארבע הדקות של הזמן החוקי, שתי הספורטאיות היו עם עונש אחד, והקרב נכנס לניקוד זהב. שם, לאחר 3:08 דקות, ספגה הישראלית עונש נוסף שהכריע את הקרב לטובתה של ההונגריה, אלופת אירופה בשנים 2013 ו-2014. 

שירה ראשוני (עד 48 ק"ג) הפסידה בקרב  הראשון שלה לנודירה גולובה מאוזבקיסטן בעקבות עונש שספגה בניקוד זהב.

אצל הגברים, ברוך שמאילוב (עד 66 ק"ג) סיים במקום החמישי. בקרב על הארד הוא פגש את סרדור נוריאייב האוזבקי ולאחר ארבע דקות לא הייתה הכרעה והקרב נכנס לניקוד זהב. שם, לאחר עשר שניות הישראלי ספג עונש, מה שהותיר אותו מחוץ לפודיום. טומי ארשנסקי (עד 60 ק"ג) שחזר רק לאחרונה להתחרות לאחר כשנה וחצי, הודח בקרב הראשון שלו ע"י זובהונוב האוזבקי.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, בירכה: "הג'ודו הישראלי ממשיך לגרום לכולנו גאווה ושמחה רבה עם ההישג המרשים של בטינה טמלקובה על זכייתה במדליית זהב ושל תמנע נלסון במדליית הכסף. אמשיך לפעול עד אשר בטינה תקבל את האזרחות הישראלית כך שתוכל להמשיך ולייצג אותנו בכבוד באליפות אירופה בשנה הבאה בישראל".

מאמן נבחרת הנשים, שני הרשקו, אמר: "עברנו יום תחרות ארוך, קשה ומתיש. אני מאוד שמח שבסיומו זכינו בשתי מדליות יוקרתיות, היה מרגש מאוד לשמוע את התקווה באולם בטשקנט, אוזבקיסטן, ולצפות בבטי שרה את ההמנון הישראלי. אני מקווה שהזכיה של בטי והבקשה של השרה רגב תוביל לכך שבטי תקבל את הדרכון הישראלי".

הדפס