לומר "כושי" זה לא מספיק: אזגי זוכה מעבירת התבטאות גזענית

בושה לבית הדין של ההתאחדות. בעלי אשקלון ספג עונש קל ביותר למרות שיחה מאיימת עם הסוכן שרון חלבי בפרשת אוסיי מאולי. אזגי הורשע בהתנהגות בלתי הולמת בלבד, ספג קנס מזערי והורחק רק על תנאי. פרצופו של הכדורגל הישראלי

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  29.08.12 - 13:05
יצא כמנצח. פרוספר אזגי
יצא כמנצח. פרוספר אזגי
תחילת כתבה

כולנו יודעים שאין מקום לקריאות גזעניות בכדורגל הישראלי, אבל המהלך למניעת הקריאות צריך להתחיל מלמעלה ולא מהאוהדים. היום (רביעי) בהחלטה שערורייתית של בית הדין של ההתאחדות לכדורגל, נזרקו לפח כל הקמפיינים נגד אלימות ונגד גזענות. פרוספר אזגי, בעלי הפועל אשקלון, שהוקלט מאיים לכאורה על סוכן השחקנים שרון חלבי ומכנה "כושי" את השחקן אוסיי מאולי, קיבל עונש קל להחריד מדייני בית הדין עמנואל סלע וגיורא לנדאו - קנס של עשרת אלפים שקלים בלבד והרחקה על תנאי לחודשיים. פרצופו של הכדורגל הישראלי.

בהחלטה ישנה התייחסות להקלטות השיחה שנחשפו באתר "וואלה" ובה נשמעת ההתבטאות של אזגי כלפי השחקן ("תגיד לשחקן מה קורה לכושי כמוהו, הוא שייך למחלקה פסיכיאטרית"). אזגי אמנם הואשם בעבירה של התבטאות גזענית, אך לבסוף הורשע רק בהתנהגות בלתי הולמת בנסיבות בלתי (!) מחמירות, כפי שפורסם בהחלטת ההתאחדות.

מתוך החלטת בית הדין לגבי אזגי: "בית הדין הרשיע את הנאשם בעבירה של התנהגות בלתי הולמת. ההרשעה מתייחסת להתבטאויות מתמשכות, פוגעות ומעליבות ואשר כוללות מרכיבי איום. מאידך זיכה בית הדין את הנאשם מהרשעה בעבירה של התנהגות בלתי הולמת בגין פגיעה גופנית בשרון חלבי, אשר יוחסה לנאשם, לאחר שבית הדין לא מצא בראיות שהובאו בפניו התנהלות פיזית כלפי מר חלבי העולה לכלל עבירה משמעתית".

ההחלטה התמוהה ביותר של בית הדין הייתה שלא להרשיע את פרוספר אזגי בהתבטאות גזענית, על אף שכינה את מאולי כמה וכמה פעמים בכינוי הגנאי "כושי". ומה היה התירוץ הקלוש? מאולי לא מבין עברית ולכן לא היה יכול להבין את הדברים. "בשים לב לתוכן הדברים ונסיבות אמירתם (לרבות, דברים שיוחסו לנאשם נאמרו בד' אמות, בשפה העברית (שאינה שגורה על פיו של השחקן הזר), ונאמרו אל הסוכן ולא אל השחקן) החליט בית הדין לזכות את הנאשם מעבירה של התבטאות גזענית". אכן, מסתבר שלומר "כושי" זה לא מספיק.

אז מה היה העונש הקל שספג פרוספר אזגי בגין התנהגות בלתי הולמת? "קנס בפועל בסך של 10,000 שקלים ואיסור למלא תפקיד בקבוצה ו/או בהתאחדות למשך חודשיים על תנאי לשנה על כל הרשעה בעבירה בנסיבות דומות". בנוסף, לחובתו של אזגי עמד עונש נוסף על תנאי, אך בית הדין החליט שלא להפעילו. מדוע? כי את העונש הקודם הוא קיבל תחת הכובע של חבר הנהלת ההתאחדות והעונש הנוכחי נחשב לו על תקן בעלי אשקלון. בקיצור, בירוקרטיה.

גם מנכ"ל אשקלון, צ'יקו מגיה, שהתפרץ כלפי שרון חלבי ("אני אראה לך מה זה קריזות"), הורשע רק התנהגות בלתי הולמת ונקנס ב-3,000 שקלים בפועל. מגיה זוכה מכל אישום שהתייחס לפגיעה גופנית בחלבי. בדו"ח אמנם בית הדין הביע את סלידתו מהאופן בו התנהלה הפגישה וטען כי מדובר בפגיעה בארגון ובשמו הטוב, אך בכל זאת החליט על עונשים קלים במיוחד.

הפגישה בין שרון חלבי, מאולי, אזגי ומגיה התקיימה ב-13.5.2012, שלושה ימים לפני המועד בו היה אמור לעזוב מאולי לחופשה בגאנה. מטרת הישיבה הייתה להאריך את חוזהו של השחקן באשקלון, בה שיחק בעונת 2011/12. הפגישה התפוצצה ונגד אזגי ומגיה הוגשו כתבי אישום על בסיס הגרסה שמסר חלבי ועל סמך ההקלטה.

בעניין נוסף, שחקן בני לוד יוסף מוחמד עוואדי הורשע בנטילת חומרים אסורים ובית הדין של ההתאחדות הטיל עליו עונש חמור כשהשעה אותו לשנה אחת בפועל. עורך דינו של הנאשם הדגיש כי הוא פעל בתום לב וחוסר ידיעה, אך ידוע בכל הנוגע לחומרים אסורים כי אי הידיעה אינה יכולה לפטור את הנאשם מאשמה. ההכרעה במקרה הזה נעשתה לפי הפרוטוקולים של אופ"א ופיפ"א בדבר השימוש בחומרים אסורים.

הדפס