חצי מהפכה: רוב המשחקים ב-50 ש"ח לכרטיס. הגדולות: 80-90

מנהלת הליגה לא נשארה אדישה למחאה, אבל לא בטוח שכל בעיה קיבלה מענה. מפגשים בין קטנות יעלו פחות, אולם בכל משחק שבו מעורבת קבוצה גדולה יתאפשר לגבות 80 ש"ח לכרטיס. הנפגעים העיקריים: אוהדי חמש הגדולות

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  10.09.14 - 13:20
תחילת כתבה

אומרים שמהפכה גדולה מתחילה בצעד אחד קטן. ובכן, היום (רביעי) מחאת האוהדים בנוגע למחירי הכרטיסים המופרזים בליגת העל הניבה פרי ראשון. בישיבה דחופה של מנהלת הליגה, דנו ראשי הקבוצות בבעיה החדשה וקיבלו החלטה שתשמח חלק מחובבי הכדורגל הישראלי ובמקביל גם תרגיז לא מעט. בהודעת מנהלת הליגה נמסר כי מחירי הכרטיסים למרבית משחקי ליגת ווינר יהיו במחיר אחיד של 50 שקלים.

במקביל, הוחלט שבמשחקים בהם תהיה מעורבת אחת מ-5 הקבוצות הגדולות ייקבע מחיר מקסימלי של 80 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לחייל/ילד. הקבוצות הגדולות לעניין הכרטיסים הן מכבי תל אביב, מכבי חיפה, הפועל תל אביב, בית"ר ירושלים והפועל באר שבע.

במשחקים בין חמש הקבוצות הגדולות במהלך העונה הסדירה ובכל משחקי הפלייאוף העליון בלבד נקבע מחיר מקסימלי בסך 90 שקלים למבוגר ו-45 ₪ לחייל או ילד. במנהלת קבעו כי ההחלטה תקפה לעונת המשחקים הקרובה ותיכנס לתוקף החל מהמחזור השני, משום שכבר הודפסו כרטיסים למחזור הראשון. כך למשל, בית"ר תוכל להמשיך ולמכור כרטיסים למשחק מול חיפה ב-90 שקלים, על אף חוסר שביעות הרצון של האוהדים.

הבעיה המרכזית שנותרה על הפרק היא סוגיית העמלות בגין מכירה מוקדמת. כאשר ג'קי בן זקן, בעלי מ.ס אשדוד, טען כי גם נושא זה יטופל בקרוב. "מנהלת הליגה רואה לנגד עיניה את טובת האוהדים והקבוצות. מדובר בצעד חשוב להבאת קהל למגרשי הכדורגל", נמסר בהודעה רשמית, "המנהלת מודעת להתמודדות הקבוצות עם עלויות כבדות ביותר של אבטחה ושיטור ותפעל להורדת העלויות האלה".

"האוהדים יכולים להיות מרוצים מההחלטה, שמעגנת את תקרות מחירי הכרטיסים במשחקים", אמר בעלי אשדוד ג'קי בן זקן, "בשבוע הבא ניפגש לגבי עניין העמלות וננסה למצוא פתרון כדי להוזיל משמעותית את העמלות שנהוגות כיום על ידי משחקי הכרטיסים". כשנשאל האם באמת מדובר במהפכה אמר: "זה שינוי מהותי. נגמרו הימים שבהם גובים מאוהדי מכבי תל אביב ומכבי חיפה 90 ו-100 שקלים לכרטיס במשחק חוץ". על הגדרת 'קבוצה גדולה' אמר: "יהיו נוסחאות שיגדירו מי נחשבת לקבוצה גדולה ומי לא. זה נקבע בהתאם להכנסות, קהל, תוצאות וכו'. ההחלטה תתעדכן פעם בשנה".

בן זקן הכחיש את הקשר המובן מאליו בין מחאת הכרטיסים להוזלה: "אני חייב להגיד שהמחאה היא לא הסיבה שהובילה לקבלת ההחלטה הזו. ברור לי שיש אוהדים שלא היו מרוצים וברור לי שיש כאלה שגם לא יהיו מרוצים. זו החלטה נכונה בכל פרמטר". 

יו"ר המנהלת, יורם באומן, הוסיף: "הבעיה העיקרית של האוהדים, למיטב הבנתי, מדברת על משחקי החוץ ולא משחקי הבית. מרבית הבעיות נוצרות כאשר קבוצות גדולות מתארחות אצל הקטנות ואני חושב שהתמודדנו עם זה. מעבר לכך, נמכרו מנויים וכרטיסים ואנחנו לא יכולים להוריד את העלות של מה שכבר נמכר". באומן גם הוסיף אבחנה תמוהה: "לקבוצות גדולות יש עלויות גדולות יותר ולכן יש הצדקה שאוהד של קבוצה גדולה גם ישלם קצת יותר". על העמלות אמר: "הן לא בשליטתנו, אבל אני מאמין שנתמודד גם עם זה". על מחאת האוהדים: "אני מקווה שזה ייפסק ושהאוהדים יגיעו. לא יודע מה יקרה אם לא".

בעלי הפועל רעננה, אשר אלון, הגיב להחלטה: "זה בסדר גמור לקבוע את המחירים. אוהד צריך לדעת מה המחיר המקסימלי שהוא יצטרך לשלם עבור משחק כדורגל. יש עדיין בעיה עם עמלות הכרטיסים, אבל אני מקווה שנפתור את זה בשבוע הבא. בכל מקרה, החלטתי שרעננה תגבה מחיר אחיד לכל משחק בסך 50 ש"ח, ולא משנה איזו קבוצה היא מארחת".

הגדולות התנגדו למחיר אחיד, הקטנות לחצו
ראשי קבוצות ליגת העל אמנם הגיעו להחלטה, אך הדרך לשם לא הייתה קלה. הקבוצות הגדולות, בראשן מכבי והפועל ת"א, התנגדו להצעות לפיהן מחיר כרטיס מקסימלי למשחקיהן יעמוד על 60 ו-70 שקלים לכרטיס. בני סכנין הציעו מחיר אחיד של 50 שקלים, כאשר רק בפלייאוף תינתן אפשרות לשינוי.

בישיבת המנהלת נכחו אלונה ברקת (הפועל באר שבע), איזי שירצקי (קרית שמונה), עומר עצמוני ואבנר קופל (בית"ר ירושלים), אמיר לובין ויוסי סחלי (הפועל ת"א), מורן מאירי (מכבי ת"א), ג'קי בן זקן (אשדוד), רועי דניאל (נתניה), אשר אלון (רעננה), איציק לוזון (מכבי פ"ת), מוחמד אבו יונס (בני סכנין), איתמר צ'יזיק (מכבי חיפה) ורוני פרטוש (הפועל עכו).

115 שקלים למשחק
כזכור, המחאה החלה אצל אוהדי הפועל פתח תקוה, שהרחימו את הדרבי בגביע הטוטו מול מכבי פתח תקוה, שדרשה לא פחות מ-90 שקלים עבור כרטיס מבוגר. אוהדי הפועל נעדרו מהיציע והתכנסו בבר מחוץ לאיצטדיון המושבה. הגל נמשך עם אוהדי מכבי חיפה, שזעמו על המחיר שקבעה בית"ר ירושלים למשחק בין שתי הקבוצות בטדי, במחזור השני של ליגת העל - 100 שקלים לא כולל עמלה גבוהה של 15 שקלים.

אתמול הצטרפו אוהדי מכבי תל אביב, לאחר שהתברר להם כי מכבי פתח תקוה, שכאמור גררה את התגובה הראשונה בגל המחאה, גובה 90 שקלים ללא עמלה למשחק הפתיחה של האלופה בליגת העל - ביום ראשון במושבה.

הדפס