ארון אולנארה חתם בבית"ר עד סוף העונה

החלוץ הצטרף עם אופציה לעונה נוספת, ירוויח 280 אלף יורו. הבעלים משה חוגג התראיין ל"רדיו ירושלים" והתייחס לקרדיט למאמן ("אשמח שלוזון יאמן פה שנים רבות, אבל ברור שאם לא יביא תוצאות הוא לא ימשיך"), למטרות ("פחות ממקום רביעי יאכזב") ולסוגיית המוסלמי ("אם יכבד את הבירה, אלחם כדי להביא אותו")

תומר לוי
תומר לוי  12.10.18 - 14:34
תחילת כתבה

בית"ר ירושלים עדיין מחפשת את היציבות בעידן משה חוגג. חודשיים אחרי שהבעלים השלים את הרכישה מאלי טביב, הקבוצה מאיישת את המקום האחרון בטבלה, עם 4 נקודות מתוך 18 ואחרי שני הפסדי 2:0 רצופים, שהשכיחו במהרה את הניצחון על בני סכנין.

היום (שישי) הודיעה הקבוצה על החתמתו של החלוץ ארון אולנארה עד סוף העונה עם אופציה לעונה נוספת. הניגרי בן ה-24, ששיחק בעבר בגוואנגז'ו R&F, אמקאר פרם וצסק"א מוסקבה, שם גם שיתף פעולה עם ביברס נאתכו, ירוויח 280 אלף יורו ויעבה את מצבת החלוצים המאכזבת עד כה של בית"ר. אם האופציה תמומש, שכרו יעלה ל-400 אלף יורו.

חוגג התראיין ב"רדיו ירושלים" והתייחס לפתיחה הרעה: "במבחן הזמן אולי אבין למה ההתחלה כל כך קשה. הסגל והתוצאות שלנו לא קשורים אחד לשני. המבחן הוא להראות בתקופה הקשה כל כך את התמיכה של הקהל. גם המשחק מול סכנין, גם מאזן הנקודות שלנו, גם המחווה שהקהל עשה לאימו של מיץ' גולדהאר, יש הרבה דברים שהם לא מובנים מאליהם. במועדונים אחרים אני לא חושב שזה היה עובר ככה. לבית"ר יש פינה מיוחדת בתקשורת הארצית, אבל הקהל שלה הוא במקום הראשון בפער. לגבי העתיד, עוד יגיעו ימים יפים ושוב קשים. אני תמיד בתחושה שאם כולנו מבינים שאנחנו באותה סירה ועם אותה מטרה, והדעות שונות, שהלב במקום הנכון ושיש השקעה של זמן וכסף, הדברים מתקבלים בצורה נכונה ומקצועית ולא אמוציונלית".

הבעלים נשאל על הלחץ שהגיע עם הרכש המאסיבי והפתאומי: "מי שלא יודע להתמודד עם לחץ לא יכול להיות בבית"ר ירושלים. זה מועדון ענק, תמיד יהיה פה לחץ, נקודה. ווינר רוצה להתמודד עם מצבים כאלה ולהיות במקומות האלה. זה לא סוד שהצטרפתי בדקה ה-90 והיה מעט מאוד זמן. הייתי צריך לקבל החלטה אם לעשות עונה 'פיננסית', או שלא מוותר על העונה. לא הייתי מוכן בשום פנים ואופן, וגם עכשיו לא, לוותר על העונה. לכן פעלתי במהירות ובנחישות כדי להביא שחקנים שיכולים לחזק אותנו משמעותית. אם תעברו שחקן שחקן, תגידו לי קבוצה שלא הייתה רוצה לצרף אותם. עשינו רכש נהדר".

אחד מאותן החתמות משמעותיות הוא ערן לוי, שעד כה ממעט לקבל הזדמנויות בהרכב: "כולם יודעים, מגיא לוזון ועד אחרון האוהדים בישראל, מה יש לערן לוי ברגליים, זה לא סוד. לגבי ההשתלבות שלו וההזדמנויות שהוא מקבל, יש מאמן שישוחח עם ערן, שיודע בדיוק מה הוא צריך להראות. מכאן זה ביניהם. אם תסתכלו על כמות השחקנים שהבאנו, ולא סיימנו בגזרה הזו, אנחנו עם הרבה יותר מ-11 שחקנים טובים. זה אומר בבירור שיהיו שחקנים, שבכל קבוצה אחרת נבנה סביבם הסגל, בבית"ר יהיו בהרכב ולפעמים יעלו מהספסל. זה חלק מהעניין של להיות במועדון גדול. אם אנחנו רוצים להיות מועדון מוביל, אנחנו צריכים לדעת להתמודד עם עומק משמעותי ומאמן צריך לדעת איך לנהל את חדר ההלבשה ולשחק עם הרוטציה".

חוגג הצהיר על השאיפות לייצב את בית"ר מבחינה כלכלית, כך שלא תסתמך על כיסיו העמוקים של בעלים כזה או אחר: "אני מצפה ומאמין שההכנסות יעלו, כרגע הן מאוד נמוכות. זה לא בריא. לפיפ"א יש תקנונים בנושא ובצדק. צריך להפוך את המועדון לבריא, לא שנשען רק על השקעה כזו או אחרת מבעלים. יש מספר מהלכים שאני מתכנן, שיווקיים ואחרים, להגיע למצב שלבית"ר יש בסיס הכנסות קבוע משמעותי לאורך שנים. אנחנו מאוד קרובים לשבירת שיא המינויים בכל הזמנים. זה לא מובן מאליו, ביחס לימים של גאידמק עם התארים, השיא היה 7,800 ואנחנו על 7,600 ואני מאמין שנשבור את השיא עד למשחק נגד בני יהודה. וזה כשאנחנו במקום האחרון בטבלה. זה מראה על המחויבות של הקהל, צריך גם להפוך את זה למשתלם. נקים מועדון אוהדים בקרוב".

הרכש שהוחתם כוון בעיקר כדי לחזק את הסגל לעונה הנוכחית, אך מה לגבי השנים הקרובות? "בראייה לטווח ארוך אנחנו צריכים לעשות עוד מספר מהלכים. רומא לא נבנתה ביום אחד וגם לא בית"ר. רק עכשיו, כשאנחנו מסיימים לבנות את הקבוצה לעונה הנוכחית, אנחנו מתחילים לתכנן ולשים עין על שחקנים בטווח הבינוני-ארוך. לקראת העונה הבאה נראה מהלכים בהיבט הזה, אף על פי שגם הנוער חשוב. בכל העולם רואים שגיל זה כבר לא כזה פקטור. בעידן הנוכחי, שחקנים צעירים טובים יכולים לתת את הטון גם בקבוצות מובילות".
חוגג תיאר את העבודה היומיומית בהתוויית הדרך שלו בבית"ר: "אני מאוד נעזר באלי אוחנה בהיבט המקצועי, אני חדש בכדורגל. זו פעם ראשונה שאני עובד עם מאמן, ההתרשמות שלי טובה ונשארה טובה. הוא מקצוען, יש לנו כימיה ואני מרגיש שאנחנו עובדים טוב. אלי הוא דמות מפתח בהיבט הזה כי אני מאוד נשען עליו כדי ללמוד ממנו. המשחק נגד מכבי ת"א הוא דוגמה מעניינת. המחצית הראשונה הייתה נוראית, המשך ישיר להפסד בק"ש. עם תוצאות קשות אני יודע להתמודד, אבל לדרך עקומה הסבלנות שלי נמוכה מאוד. אני לא מוכן לראות דרך לא דרך. החמצות זה כואב, אבל אם לא מחברים 3-4 מסירות, זה לא מקובל. המחצית השנייה הייתה טובה, אבל גיא לוזון לא יכול לדחוק את הכדור לרשת במצבים שהיה מתבקש לכבוש מהם. באותה מידה היינו יכולים לנצח. גם מיץ' אמר לי שזה היה צריך להיגמר לפחות בתיקו. נהניתי מהמחצית השנייה. זה משחק ראשון של מכבי העונה שהיא לא שלטה בכדור. אין השנה קבוצה בכמה רמות מעל היתר. אני לא חושב שיש הבדל משמעותי בין הסגלים של בית"ר, מכבי והפועל ב"ש".

בינתיים הבעלים נותן את הקרדיט ללוזון לייצב את הספינה, אבל מבהיר שזמנו קצוב וכך גם של השחקנים: "כולם מבינים שאנחנו צריכים להביא תוצאות, ואם לא נביא אותן נצטרך לעשות שינויים, בכמה מקומות. מעבירים הרבה ביקורת על המאמן, אבל אסור לשכוח את השחקנים והאחריות שלהם. יש כמה משחקים על הפרק שאנחנו חייבים להביא את מלוא הנקודות מהם, חד וחלק. אני מאוד מאוד אשמח אם גיא לוזון יאמן את בית"ר ירושלים שנים רבות. מקומות 1-4 יגרמו לי להיות מרוצה, פחות מזה ואתאכזב. אין ספק לאף אחד שב"ש תהיה שם ויש לה רק 3 נקודות יותר מאיתנו. אז זה ריאלי. אני מאמין גם בסילבסטר ו-וארן, אבל אם הם לא יבקיעו אז מה האמונה שלי משנה? מאמן צריך להביא תוצאות. שילמנו שכר לימוד יקר על ההתחלה המאוחרת שלנו. נגמרו התירוצים, הקבוצה מחוברת וצריכים להתחיל להביא תוצאות. אני מאמין בגיא ובדרך, אשמח שהוא יישאר, אבל אם הוא לא יביא תוצאות ברור שהוא לא ימשיך".

לסיום, איך לא, התייחס חוגג לשאלת השחקן המוסלמי בבית"ר ירושלים: "לדת אין שום פקטור בבחירת שחקנים. התבטאתי גם בפני האוהדים וגם לתקשורת, שחקן שמגיע לשחק בבירת ישראל צריך לכבד את המקום בו הוא נמצא. שחקן שרוצה להגיע לעיר הבירה, למועדון בית"ר ירושלים, מכבד יהדות, את כולם, את העיר שהוא נמצא בה, ויודע כמובן לתרום ברמה המקצועית, הוא יהיה במועדון הזה. אם זה אומר שצריך להילחם, אז נילחם. גזענות זה חילול השם ואת זה אני לא מוכן לעשות בעיר הקודש. אם יהיה שחקן מוסלמי שיוכל לתרום בצורה משמעותית והמאמן ירצה שיגיע והוא ירצה להגיע, והוא מכבד את ירושלים, אני אביא אותו. אני חושב שהאוהדים יכבדו את זה".
הדפס