הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מילון הבטיחות הגדול: מערכת התרעה למניעת פתיחת דלת אחורית

הורים לילדים? מערכת ה-SEW תזהיר את הנהג במקרה של פתיחת דלת לא זהירה מאחור

עולם הרכב בשיתוף יונדאי  31.03.22 - 11:01

בכתבה הרביעית במסגרת מילון הבטיחות הגדול, נדון בתופעה שגורמת להורים לבעתה - פתיחה לא זהירה של הדלת האחורית. אחת השיטות הפרה הסטוריות למניעתה היא נעילת דלתות אוטומטית ברגע שהרכב עובר ממצב עמידה למצב נסיעה, לרוב במהירות של קמשים בודדים. אלא שבעשור האחרון חלחלה פנימה ההבנה שלא תמיד אפשר לסמוך על נעילה קונבציונלית, שכן לעתים היא כרוכה בתפעול של הנהג. או במילים אחרות - נדרשת תשומת לב לכך שהמתג לחוץ, בין אם בפאנל שליד דלת הנהג, או דרך הצג הראשי.

מערכת ה-SEW, או ה-Safe Exit Warning, שפותחה בשנת 2017 מיישמת פתרון טכנולוגי שמוריד באופן מיידי את מפלס הלחצים של ההורים. ילדים, כידוע אוהבים לקפוץ מהרכב כמה שיותר מהר לאחר הגעתם ליעד, אבל לא תמיד הם מגלים את הזהירות הנדרשת בקרבת הכבישים. וכך, כאשר הרכב חונה במקביל או בחניון, תנועה מתקרבת עלולה להתגנב משום מקום ולסכן את היוצא מהרכב ולגרום להתנגשות או חלילה, פציעה קשה.

מערכת ה-SEW משתמשת אם כן בחיישנים ורדארים של מערכת ה-Blind spot כדי להזהיר את היושבים בשורה השנייה מפני עזיבה מסוכנת, ולמעשה משמשת שכבת הגנה נוספת עבור הילדים ונותנת לנהג מצידו את האפשרות להתריע בפניהם לפני שקורה אסון. במידה והיא מזהה רכב מתקרב בזמן פתיחת הדלת, במרחק של כ-60-70 מטרים, מופעלת אזהרה אור-קולית בלוח המחוונים.