הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שי אהרון חשף: האנשים שמשקיעים בהפועל י-ם

האזינו לפרק של "בלי ערבובים", הפודקאסט החדש של מוטי פשכצקי: המיליארדר לארי טננבאום, הבעלים של קבוצות הספורט של טורונטו ובעל חברת ההשקעות קילמר, וג'ואל גרינברג, איש עסקים מצליח בתחומי השקעות בפיננסים ושוק ההון, הם האנשים שמשקיעים בקבוצה האדומה. המנהל המקצועי: "אורי אלון רוצה אליפות להפועל ירושלים בתוך עשר שנים"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  14.05.22 - 14:00

תגיות: מוטי פשכצקי

אומרים שלכל דבר יש סוף, אבל לכל דבר גם יש התחלה. התחלה כזו קיבלנו בפרק הבכורה של "בלי ערבובים", בהנחיית מוטי פשכצקי. בפרק הראשון של הפודקאסט התארח שי אהרון, המנהל המקצועי של הפועל ירושלים, עליה עברה עונה לא פשוטה שהסתיימה בטעם מתוק.

האזינו לראיון

כזכור, לפני שלושה ימים בלבד הבטיחה הקבוצה את הישארותה בליגה הבכירה, בתום עונה מסויטת שראתה את החניכים של זיו אריה רושמים שבעה ניצחונות עד כה העונה, שניים מהם בשני המפגשים האחרונים שלהם, נגד מכבי פתח תקווה והפועל חיפה.

"הציון שלי לעונה הזאת? עובר. עונה של עמידה ביעדים וזהו", שי אהרון פתח את דבריו, "האם אנחנו סגורים לתקשורת? זו המדיניות שלנו. בניגוד למה שחושבים עלינו, אנחנו פתוחים לביקורת ויכול להיות שדברים ישתנו".

המקטרגים יגידו שיש משהו שחצני ויהיר שמועדון כמו הפועל ירושלים לא פתוח לתקשורת
"התקשורת הפכה להיות גורם מפריע. השיח התקשורתי סביב ענייני כדורגלנים, מאמנים ואנשי מקצוע לא עומד בהלימה לכמות השעות והמקצועיות שאנחנו משקיעים בדבר הזה, וזה מתסכל שהשיח נשאר מעל פני השטח. אנחנו עם האף למעלה? לא אוהב שאומרים את זה, אבל יש דברים יותר גרועים שאפשר להגיד עלינו".

כמנהל מקצועי, אתה חושב שיכולת לעשות העונה דברים בצורה טובה יותר?
"ברור. חשוב לזכור אבל כמה דברים מרכזיים. אנחנו באג'נדה שלנו מקדמים שחקני בית, כי אנחנו מועדון אוהדים. התקציב שלנו תמיד יהיה מהנמוכים בליגה, ולכן הדרך שלנו למלא את הפער הזה היא לגדל שחקנים".

לא הצגתם כדורגל אטרקטיבי העונה
"הפועל ירושלים במתכונתה החדשה מבינה את המעמד שלה. ניסינו לנצל את החוזקות שלנו כמועדון. לא התפרקנו באף משחק, שיחקנו אולי קצת שמרני, אבל זה היה כדי להגיע לתוצאות. הטרגדיה הספורטיבית שלנו העונה זה שלא היה לנו רגעי פיק - איזה רגע שיא בעונה, ניצחון בדרבי או גיבורי הישארות. זה בהחלט חסר לי".

אבל היה לכם גיבור, עידן שמש, שכבש שערים מכריעים. למה הוא עזב?
"לא רצינו שהוא יעזוב בשום שלב. במשך חודש הוא ישב עלינו ורצה לעזוב. מאוד רציתי שהוא יבין את מה שאני אומר לו. השאיפה שלנו הייתה שעידן שמש יהיה האיתי שכטר שלנו - להיות השחקן הזה שמחובר לקהל, שמרים את חדר ההלבשה, שיהיה האס של הקבוצה מהספסל לצד רגעים שיפתח. עידן רצה להיות החלוץ המוביל של הקבוצה ולשחק. הצוות המקצועי חשב אחרת, ומפה נוצר הפער. אני חושב שהוא עשה טעות גדולה בינואר. אם הוא היה נשאר, אז היינו נשארים בליגה מוקדם יותר".

בינואר החתמת את ברייט אנובקרה, ואמרת שלא נראה בהפועל ירושלים זר ברמתו, למרות העבר ההתנהגותי שלו.
"נפלנו איתו, אני מודה. לקחנו סיכון מראש, התסריט שקרה זה משהו שאנחנו חשבנו שיכול לקרות, קיווינו שזה לא יקרה. זה נולד בגלל ואקום גדול בשוק השחקנים בינואר. מבחינת כישרון הוא שחקן בלבל אחר, אבל זה לא התחבר".

וויליאם אגאדה, לטענת האנשים באמירויות, לא עבר בגלל בדיקות רפואיות. איך זה הגיוני שאצלכם הוא כן משחק, ושם הוא לא עבר?
"מה שקרה עם המועדון מדובאי יילך לבתי משפט. העניין הרפואי הוא לא הסיבה שהוא לא חתם. זה נמצא מול פיפ"א בדיון משפטי, ואני בטוח שנקבל משם סכום מכובד כפיצוי על מה שהיה".

אתה אומר שיש לכם תקציב נמוך, אבל יש את אורי אלון. הוא לא מכניס כסף ויכול להפוך אתכם למועדון משמעותי?
"בוא אני אסביר לך אחת ולתמיד את המבנה הניהולי של הפועל ירושלים. הוועד המנהל שלנו בנוי מ-7 אנשים, 4 נבחרים, ועוד 3 אנשי עסקים דומיננטיים שיש סכום סף שהם משקיעים כדי להיות בוועד המנהל. אז מי הם אותם אנשים? האחד הוא לארי טננבאום, שיש לו את כל קבוצות הספורט של טורונטו והוא משקיע הרבה מאוד שנים במועדון, ויש את ג'ואל גרינברג".

לארי טננבאום הוא האיש החזק ביותר בספורט בטורונטו. אביו, כך מספרים בארה"ב, בנה פחות או יותר את כל צפון ניו יורק - והוא ידע למנף את הצלחת אביו ומוערך כעת ב-1.53 מיליארד דולר. טננבאום, שנבחר במקום ה-16 ברשימת 50 האנשים המשפיעים בטורונטו, ניצל את הונו ואת תשוקתו לספורט ורכש את הזכויות של קבוצת הכדורסל הקנדית, קבוצת ההוקי וקבוצת הכדורגל.

טננבאום בן ה-77 - שחברת ההשקעות הפרטית שלו, קבוצת קילמר, היא הבעלים של פעילות הביקבוק הקנדית של קוקה קולה - הוזכר לאחרונה בין שלושת המועמדים הסופיים לרכוש את צ'לסי לאחר שהוטלו סנקציות על רומן אברמוביץ' בגלל קשריו עם ולדימיר פוטין והוא נאלץ לוותר על זכויות השליטה במועדון.

גרינברג הוא איש עסקים מצליח מאוד שבסיסו בפנסילבניה שבארה"ב. את הונו הוא צבר מחברת "Susquehanna International Group", אותה הקים יחד עם שישה שותפים והיא עוסקת במסחר בינלאומי, בדגש על השקעות בפיננסים ובשוק ההון. בנוסף, גרינברג, ביחד עם רעייתו מרסי גרינגלאס, ייסדו את "Seed the Dream", קרן פילנתרופית שתומכת בעיקר ביוזמות חינוכיות לשכבות החלשות ובסיוע לניצולי שואה. הקרן, מספרים בארה"ב, דוגלת בקידום הקשרים עם ישראל ושולחת אנשי מקצוע צעירים לחווייה בת 10 ימים במדינה.

"אורי אלון הוא המשקיע השלישי והוא חלק משמעותי בהשקעות הכספים, אבל זה לרגע לא יהיה דומה למה שהיה בכדורסל. זה לרגע לא הולך לכיוונים של השקעות ברמת מכבי חיפה, אבל זה אומר שתהיה התפתחות הדרגתית שתבוא לידי ביטוי בהשקעות. אורי אלון אמר שבוויז'ן שלו הפועל ירושלים תהיה אלופה בתוך 10 שנים".

מה יש לכם לעשות עם הקונפליקט בין אוהדי הפועל ירושלים המקורית לבין אוהדי הפועל קטמון?
"זה לא נובע מתוך משהו רציונלי, אלא זה נובע מתוך רגש. זה יצר אווירה רעילה מאוד במועדון והרגשנו את זה ביום יום מאוד. זה הקשה עלינו מאוד המצב הזה. אין סיפור דומה לזה בעולם, ולכן קשה להתמודד עם זה".

אולי אתה שותף לזה, שאמרת בעבר שהפרק החשוב ביותר בהיסטוריה של הפועל ירושלים הוא הקמת הפועל קטמון
"כל יום שעובר אני מבין עד כמה האמירה הזאת נכונה, ואחזור עליה באותיות קידוש לבנה. אם היית שואל אוהד הפועל ירושלים מפעם הוא היה אומר לך שנפסיד למכבי פ"ת במשחק המכריע, אבל קטמון הוכיחה שהיא מועדון מנצח, והנה ניצחנו את המשחק במאני טיים. זה דברים שקטמון שינתה, הפכנו למועדון מנצח".

"הדבר היחיד שעמד לנגד עיני מאז שהגעתי לקטמון - זה שתהיה קבוצה מאוחדת, ועשינו את זה בשנה שעברה. היעד הבא שלנו זה לנצח פאקינג דרבי".

זיו אריה הוא סיפור הצלחה?
"גם אם היינו יורדים ליגה, הייתי אומר לך שכן. הוא מאמן שפגש אותנו ברגע הנכון עבורנו. הכוח שלו להפוך את השלם לגדול מסך חלקיו עם שיטות אימון מתודיות, עם לימוד כדורגל יסודי, הוא הכוח המניע של המועדון. איתו נוכל להתקדם קדימה".

מה למדתם מפרשת 6 הזרים ששותפו בדרבי?
"זה אירוע שפל מבחינתי. יש דברים שיכולים לקרות לנו, אבל זה לא משהו שיכולים לקרות. לא הגיוני שלא נהיה מנוהלים בצורה טובה, ופה נפלנו".

מה דעתך על ההתנהלות התקשורתית של זיו אריה?
"זה נכון שיש איפה להתקדם במובן הזה, אבל הוא באמת מאמין במה שהוא אומר, וזה בא ממקום אמיתי. ככה הוא רואה את הדברים והוא מדבר מהלב".

זיו אריה יישאר?
"כשיהיה מה להודיע, נודיע".

אדוארדו גררו ימשיך?
"הוא קסם של אדם. היה כל כך מחויב, אני מאחל לו בהצלחה, אני לא רואה איך אנחנו מצליחים להשאיר אותו".

שחקנים ישראלים בכירים מקבוצות בכירות, אנחנו נראה בהפועל ירושלים?
"כדי שהמועדון הזה יתקדם, לא נזנח לרגע את הרעיון של להביא שחקנים בכירים".