הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

כרטיס אדום: האכזבה מגלבאן בהפועל ת"א

ההתערבות של האחים ניסנוב בהחתמתו, אי ההתאמה למערך וההגעה של רפואה שסתמה את הגולל על עתידו. פדרו גלבאן, הזר היקר בתולדות הליגה הלאומית, הפך לשחקן ספסל בהפועל תל אביב, כשכל הצדדים מבינים שאין מנוס מפרידה. הצצה למצבו העגום באדום

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  07.01.18 - 11:58

תגיות: פדרו גלבאן

יש מקרים שבהם התערבות מקצועית של בעלים, עשויה לתרום מקצועית לקבוצה, אבל יש מקרים שבהם בעל הבית הופך לסמכות מקצועית, במה שגורם לו לשלם על כך אחר כך מכיסו. תשאלו את האחים ניסנוב. מיד לאחר הירידה ללאומית, הבעלים החדשים של הפועל ת"א הבינו שהם לא מתכוונים לקחת סיכון ולהישאר שנה נוספת בליגה השניה, ויעלה כמה שיעלה.

  • הערב ב-21:00 ב-5SPORT: מכבי חיפה מול הפועל ת"א

לצורך הפרויקט, עוד לפני שמוטי איווניר מונה, הבעלים החליטו שפדרו גלבאן הוא אחת ממטרות הרכש המרכזיות מבחינתם לקיץ הקרוב. הניסנובים האמינו שהארגנטיני שכבש 22 שערים בעונת 2014/2015 בעונה העלייה של הכתומים ללאומית יהיה המנהיג של האדומים באחת מהעונות הקריטיות בתולדות המועדון.

ההגעה של פדרו גלבאן להפועל ת"א הייתה מלווה בדרמת ענק, כזו ששייכת למעברים של השחקנים הגדולים ביותר. מפגישה עם בני יהודה דרך מו"מ חשאי עם הפועל ת"א ועד הפיכתו למשתכר הגבוה בתולדות הליגה הלאומית, עם שכר של כ-110 אלף דולר לעונה.

האדומים היו זקוקים לשובר שוויון, שחקן של מספרים, כזה שיעשה את ההבדל בין דרך המסע בלאומית מדרך חתחתים לטיול של יום שישי. 12 מחזורים אחרי, השחקן הזר שכבש הרבה שערים בארץ הקודש, סופר שני שערים בלבד העונה (ועוד אחד בגביע), הרבה זמן ספסל ודיבורים לקראת מעבר אפשרי בינואר. אז איך הרכש הנוצץ של האדומים הפך לפלופ? אפשר לומר שהכתובת הייתה על הקיר.

למי שהספיק לשכוח, הירידה המשמעותית ביכולתו של גלבאן התחילה כבר בעונה שעברה. הארגנטיני הגיע לעולה החדשה דאז, הפועל אשקלון, בדיוק על אותה המשבצת שנחת בהפועל ת"א: שחקן של מספרים. בפועל, הקשר שלא עבר הכנה ראויה לעונה לא התאים לסגנון המשחק של הדרומיים שמבוסס על לחימה וכושר גופני, וכך חצי עונה בה כבש שער אחד בלבד, חזר הביתה, לבני יהודה. הקדנציה המחודשת אצל הכתומים גם לא הייתה הצלחה משגשגת, כשגלבאן התקשה להרשים,

כבש רק פעמיים והניף גביע במשחק בו הוא כלל לא שותף. בבני יהודה העידו שהכוכב של פעם, לא מזכיר את הגרסה העכשיווית שלו. החדות והטכניקה כבר לא הצליחו לחפות על הכושר הגופני הרעוע, וגלבאן השלים 90 דקות רק 5 פעמים במהלך העונה כולה.

למרות היכולת המאכזבת, ברק אברמוב פנה אליו במטרה להאריך את חוזהו בקיץ, אבל גורמים בסביבת בני יהודה טוענים היום שהפנייה לא הייתה על רקע מקצועי, אלא מתוך שיקולים שיווקים של חיבור המועדון לקהל, עבורו הארגנטיני עדיין נחשב לאליל. וכך, הפועל ת"א בחרה להמר על מי שנתפס כמניה בטוחה, אבל בשנה קודם לכן הוכיח שהוא ממש לא כזה.

"מבחינה גופנית הייתה לו שנה שהוא כמעט ולא שיחק, זה היה הימור לצרף אותו", סיפר גורם בצוות המקצועי של האדומים, "פדרו לא אתלט ושנה כזאת משפיעה על היכולת באופן טבעי". יחד עם זאת, בסביבת האדומים מעידים שגלבאן הגיע עם נכונות גדולה לתת מעצמו יותר מהשנה החולפת.

"מהרגע הראשון נדהמנו מהגישה שלו. הוא הגיע לצוות ואמר 'אני השנה עובד קשה כמו שלא עבדתי בחיים'. גם ברמה החברתית הוא מאוד דומיננטי. כל השחקנים נתנו לו כבוד בהתחלה כי הבינו שהוא הכוכב, אבל כשהיכולת במשחקים הייתה מאכזבת, גם ההילה סביבו ירדה".

אחרי שני משחקים בהם פתח בהרכב ולא ממש השפיע, החלו סדקים במעמדו של גלבאן, שהפך לשחקן ספסל החל מהמחזור השלישי. "למרות כל הביטחון שהוא מקרין כלפי חוץ, פדרו הוא בחור רגיש. הוא בא לכאן בתור מלך ולא הלך לו בהתחלה, וזה גרם לירידה תלולה ביכולת שלו", גורם בצוות המקצועי של האדומים סיפר, "התכנון היה שהוא יהיה שחקן הרכב, אבל הפציעות של אביחי ידין וניר לקס השאירו אותנו ללא קשר אחורי טבעי, והבנו שאי אפשר לשחק עם פדרו ואוסטוינד בקישור, כי אז לא תהיה לנו הגנה".

בעקבות ההפסד המפתיע לעירוני נשר ולאור מכת החיסורים, גלבאן חזר להרכב מול הפועל חדרה, אבל שוב לא הרשים והוחלף כבר במחצית על ידי עידו אקסברד. "הדהים אותנו שהוא לא עשה שום פרצוף או עבירות משמעת למרות שירד לספסל. בחדרה כשהוא פתח, הוא היה כמו ילד שעלה מהנוער. כבר בחימום הוא ניגש לרז שלמה שפתח בהרכב ונתן לו טיפים איך לשחק. אחרי המשחק פדרו הבין שהוא איכזב, ניגש אלינו והביע תסכול שהוא שוב איכזב אחרי שקיבל הזדמנות".

אחרי פיטורי מוטי איווניר, עומר פרץ עמד על הקווים של האדומים מול הפועל קטמון, וההחלטה הראשונה שלו הייתה החזרת פדרו גלבאן להרכב, כשבסביבת המועדון יש שמעידים שהאחים ניסנוב היו אלה שהתערבו וביקשו מהמאמן הזמני שיציב את הארגנטיני ב-11. גלבאן היה נראה לא חד, אבל בישל שער לשחר הירש והוחלף בדקה ה-71. דווקא אחרי אותו משחק הגיע הרגע שככל הנראה חרץ את גורלו של גלבאן בהפועל ת"א: מינויו של קובי רפואה.

הארגנטיני והמאמן הכירו מצוין אחד את השני, ולא בהקשר החיובי. בעונת ההישרדות של מכבי פ"ת בעונת 2013/2014, רפואה שימש כמאמן לצדו של ייטב לוזון, וכמו עכשיו, לא ממש 'החזיק' מיכולתו של גלבאן, ששותף אחרי התערבות של משפחת לוזון שהתעקשה לתת לו לשחק.

"קובי לא אהב שפדרו לא היה רץ בזמן שהקבוצה נלחמת על חייה", מעידים גורמים בסביבתו של המאמן, "רפואה מאמין בעבודה על כל המגרש ופדרו זה שחקן שמשחק בהליכה. הוא 'עייף' בסגנון שלו, לא יכול להפעיל לחץ ולשרוף שטחים. פעם אחת הוא הוריד אותו לספסל, אבל הנהלת פ"ת נתנה הוראה שהוא ישחק בהרכב. בכל מקרה, טכני ככל שיהיה, בגרסה הנוכחית שלו אין לפדרו מקום בהרכב".

אחרי שמונה להפועל ת"א, על פי גורמים בהנהלת האדומים, רפואה דיבר עם האחים ניסנוב והבהיר שהוא לא בונה על גלבאן ומעוניין שיעזוב כבר בינואר. האדומים הבינו שלא יהיה פשוט למצוא לגלבאן קבוצה בחלון ההעברות ולכן הושג סיכום לא רשמי עם רפואה לפיו הוא ישותף מהספסל לדקות מעטות, וזאת כדי לשדר, לפחות כלפי חוץ, עסקים כרגיל.

רק פעמיים הוא פתח בשמונה מחזורים, הארגנטיני גם כבש פעמיים, אבל הסיבה לקרדיט ב-11 נבעה רק מפציעות בקישור, כשברגע שהן נעלמו, גם המקום בהרכב נעלם.  בינתיים, קבוצות הלאומית החלו להתעניין בו, כשהפועל מרמורק גיששה עימו, אבל הוא מצדו הבהיר שיהיה מוכן לעזוב את הפועל ת"א ולעבור למועדון קטן יותר, רק בתנאי שיקבל שכר גבוה מזה שמקבל כרגע. 

לפני כשחודש גלבאן דחה הצעה מסינסינטי האמריקאית, אליה דקל קינן אמור להצטרף בינואר. קשר הפועל ת"א הבהיר שהוא ומשפחתו רוצים להישאר בישראל, כשאחד מהשיקולים של הקשר, על פי מקורביו, היא האזרחות הישראלית שהוא עשוי לקבל בשנה הקרובה, כזו שעשויה לפתוח לו דלתות אצל לא מעט מועדונים בארץ.

"פדרו מודע למצב, אבל הוא בטוח שביכולתו להוכיח אחרת", העידו שחקנים בהפועל ת"א, "הוא לא טיפש ומבין טוב מאוד את הסיטואציה, אבל בתוך תוכו, אין לו ספק שיש לו מה לתרום. מה שבטוח, אם נשים בצד את העניין המקצועי, פדרו מתנהג למופת ומקבל את הסיטואציה כמו גבר, שחקן אחר כבר מזמן היה הופך את חדר ההלבשה".

אתמול, אחרי תקופה ארוכה של סימני שאלה סביב עתידו, קובי רפואה הבהיר מעל פני השטח לגלבאן, בגיבוי ההנהלה, שהוא לא מעוניין בו, ונראה שמכאן כבר אין דרך חזרה.  סיום הרומן בין הפועל ת"א לרכש הכי יקר שלה, זה רק עניין של זמן. בכל מקרה, השתלשלות האירועים יכולה להעביר שיעור נוסף לאחים ניסנוב שאת מלאכת הרכבת הסגל, עדיף שיעשו אנשי מקצוע, אחרת כולם עלולים להפסיד: השחקן שלא מרוצה ממעמדו, ההנהלה שמבזבזת חלק נכבד מהתקציב שלה והמאמן שלא מוצא מקום לשחקן שהוא לא מאמין בו.