החוזה התקדימי של שחקני נצרת עילית

כדי למנוע חילול שבת: איבגי, דיין ואלמליח סגרו הסכם שונה

רז זהבי
רז זהבי  04.01.19 - 11:04
תחילת כתבה

חשיפה: התרגלנו לראות לא מעט הסכמי עבודה שונים בין שחקני כדורגל למועדונים שלהם, אבל היום (שישי) אנחנו חושפים כאן חוזה מסוג אחר, אפשר לקרוא לו אפילו תקדימי.

הפועל נצרת עילית נחשבת לאחת מהפתעות העונה בליגה הלאומית. היא מדורגת במקום השלישי, כששלושה מהשחקנים המובילים שלה, אבי איבגי, גיא דיין וליעד אלמליח, נחשבים לעמודי התווך של הקבוצה, אך כעת אנחנו מפרסמים כאן פרט מיוחד בנוגע לחוזה של השחקנים עם הקבוצה, כזה שרחוק ממה שנהוג בליגות המקצועניות. 

לערוץ הספורט נודע שהשלושה, שגם נחשבים למובילי המאבק למען איסור קיום משחקי כדרוגל בשבת, סגרו בתחילת העונה חוזה תקדימי, לפיו הם לא מקבלים שכר על נקודות, אלא רק תמורה גלובאלית.

מדובר בהסכם שהתבצע מתוך בחירה וזאת אחרי שהתייעצו עם הרבנים שלהם. הסיבה לחוזה החריג הוא שמשחקי הליגה הלאומית גולשים לעיתים ליום שבת והתוצאה/כמות הנקודות שהקבוצה צוברת בסיום המחזור למעשה נקבעת רק ביום שבת, וההלכה מורה שאסור לבצע עבודה שיש עליה תגמול כספי בשבת.

בתחילת העונה השלושה הודיעו להנהלה שהם יהיו מוכנים להתפשר בתנאי השכר שלהם ומעוניינים לקבל תשלום בעצת הרבנים, ובנצרת עילית נעתרו לבקשתם.

"עבורנו השכר הוא אך ורק עבור ההשתתפות באימונים לאורך השבוע ולפיכך מדובר בשכר גלובאלי בלבד", איבגי הסביר לערוץ הספורט את המהלך, "לא היינו מוכנים לקבל שכר עבור הישגיות ותמורת נקודות מאחר שרוב המשחקים בימי שישי גולשים לשבת ואסור לנו לקבל כסף מעבר לשבת".

בעונות רגילות להסכם הזה לא הייתה משמעות גדולה, אבל דווקא בעונה הזו, בה נצרת עילית נאבקת בצמרת וצברה כבר 31 נקודות ב-17 מחזורים מדגישה את גודל ההקרבה של השלושה, שנחשבים למוכרים מאוד בקרב שחקני הכדורגל בכל הנוגע למאבק נגד כדורגל בשבת.

לצד החוזה השונה, איבגי הבהיר שקיבל אישור מיוחד מהרבנים להשתתף במשחקים שנכנסים לתוך שבת. "על פי ההלכה מותר לשחק גם כ-20 דקות אחרי הדלקת נרות השבת", השוער הסביר, "לכן אנחנו יכולים לשחק, אבל תגמול על נקודות זה דבר שבחרנו לוותר עליו".