הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מתיחות שהפכה למציאות: איומים והסתה כלפי עוזר מאמן אום אל פאחם

יממה אחרי הפיצוץ בין קהלי אחי נצרת ואום אל פאחם, התמונה המלאה הולכת ומתבהרת. מ"סולחה" שכשלה, דרך מעורבות שרים וראשי ערים, ועד לחגיגה אחת של וויסאם חלאיילה שהלכה וטפחה מאיומים ברשתות ועד לסכנה ממשית לביטחונו. הסיפור המלא מאחורי הדרמה

רז זהבי
רז זהבי  20.09.21 - 14:57
תחילת כתבה

סולחה שהפכה להסתה, חגיגה שהובילה לאיומים אלימים, האשמה בהטיית משחקים, מפגש גדול שהחל במסר של אחדות והסתיים כהפך המושלם, ואדם אחד שעומד במרכזה של יריבות עמוקה בין שני מועדונים. זה אחד הסיפורים המטלטלים והסבוכים שידעה הליגה הלאומית בשנים האחרונות, והיום (שני) הוא הגיע לגבהים חדשים.

מערכת היחסים בין הפועל אום אל פאחם למכבי אחי נצרת ידעה עליות ומורדות, אך אף אחד לא הכין את ראשי המועדונים לרגשות העזים שצצו בעקבות מעשיו של אחד, וויסאם חלאיילה. עוזרו של מוטי איווניר באום אל פאחם, שלמשך שנים שימש כמאמן ועוזר מאמן במחלקות הנוער של נצרת, נחשב למזוהה במיוחד עם הרחוב הספורטיבי בעיר. כעת, נחשף חלאיילה לאיומים כבדים ברשתות החברתיות, כולל בדף של קבוצתו לשעבר, ואלו הובילו למצב בו קיימת דאגה אמיתית לביטחונו של עוזר המאמן שנזקק לפיטרולים סביב ביתו, שמא האיומים לא יהפכו למעשים.

אז כיצד הגיעו המועדונים למצב שכזה? ובכן, הזהות של של חלאיילה כאיש נצרת מעולם לא הוטלה בספק. אך נדמה כי "חציית הכביש" של עוזר המאמן היתה צעד אחד רחוק מדי עבור הקהל הירוק. האיבה בין הצדדים החלה כשאנשי פאחם האשימו את נצרת בניסיון להורידם לליגה א' כשאלו הובסו 5:0 מול הפועל עכו בסיום העונה שעברה - תוצאה שהורידה את המועדון של אבו אלעם למשחקי המבחן.

רגע לפני שהשתיים נפגשו במחזור האחרון, הכעס שהצטבר לאורך התקופה חייב פיתרון - מה שהוביל את ראשי החברה הערבית, בהובלתם של השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' וראשי שני הערים לארגן "סולחה" בין הצדדים. על פניו, נראה היה שאחרי המפגש נפתרו משקעי העבר ושנצרת ואום אל פאחם יוצאות לדרך חדשה.

אך ציפיות לחוד ומציאות לחוד, ומסתמן כי הרגשות העזים בין הצדדים חילחלו גם לקהלי האוהדים, כש-2,500 כאלו הגיעו לאיצטדיון גרין בראשון האחרון. האווירה באיצטדיון היתה מתוחה במיוחד, ועד מהרה החלו הצדדים לקלל זה את זה ולמעשה הציתו מחדש את האיבה בין המועדונים.

המשחק עצמו הסתיים עם 1:3 נהדר לזכותה של פאחם, אך כאמור מי שעמד במוקד הניצחון היה דווקא וויסאם חלאיילה. כל חטאו של עוזר המאמן היה שחגג את ניצחון קבוצתו הנוכחית, אך במקום בו גדל התקשו לקבל זאת בהבנה.

בשעות האחרונות מתקיימת הסתה אדירה ואיומים כלפי חלאיילה, כולל פוסטים קשים ברשתות החברתיות. אחת המובילות העליהום לכיוונו של עוזר מאמן היריבה היא לא פחות מאחי נצרת עצמה, שפירסמה בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה פוסט בו נכתבו בין היתר הדברים הבאים:

"אוי לבושה. איך אתה יכול לשמוח מול הקבוצה שגידלה אותך ולימדה אותך להיות מאמן? איך שמחת מול ההנהלה שהיתה סבלנית כלפיך ותמכה בך? בסוף אתה שייך לנצרת וויסאם, מחר אחרי הפסד או שניים אתה תהיה מחוץ לאום אל פאחם, זו תחנה קטנה עבורך. בסוף אתה המפסיד, הפסדת את המשפחה שלך בנצרת. פתחת פצע עמוק. בקרוב ניפגש בעילוט ולצערנו לא נברך אותך בתקווה שתיכשל שם במשימה שלך. מעולם לא ראינו אותך שמח בנצרת כפי ששמחת מולנו. לכן אתה תישאר כל חייך עוזר מאמן ולא תהיה מאמן. אוי לבושה וויסאם חלאיילה".

בנוסף, כתבו בנצרת: "תתבייש לך וויסאם, איך אתה שמח ורוקד עם אנשים שקיללו את אחותך, את אמא שלך, את החברים ובני היישוב שלך האצילים? באמת אכזבה".

חלאיילה, שכעת נתון תחת מעטה איומים מחבריו לשעבר בנצרת, מתגורר ביפיע הסמוכה לעיר נעוריו. באום אל פאחם הבינו את חומרת המצב, והיו"ר אבו אלעם קיבל החלטה לעצור את ההסתה הפרועה כנגד עוזר המאמן שלו ושלח מספר גורמים בהנהלה ומקורבים למועדון לפטרל ביממה הקרובה באזור ביתו של חלאיילה. הדאגה לביטחונו אף הובילה למועדון להציע לו מגורים באום אל פאחם.