$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

90 דקות של עונה: תמונת מצב בליגה הלאומית

ממאבק הצמרת בין עירוני טבריה ובני יהודה על המקום השני ועד לקרב המסועף בתחתית, שכולל 5 קבוצות שיכולות לרדת ליגה: מתכוננים ל-8 המשחקים האחרונים של העונה בליגת המשנה. כל מה שצריך לדעת

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  24.05.24 - 10:42

תגיות: ליגה לאומית

אחרי עונה ארוכה, 37 מחזורים והרבה מאוד דרמות ותהפוכות, היום (שישי) זה מגיע. שריקת הפתיחה של המחזור האחרון של הליגה הלאומית תישרק ב-16:00 (שידור ישיר ב-5SPORT החל מ-15:55), בדרך ל-90 דקות קריטיות שיכריעו עונה שלמה. 

עולה אחת כבר יש לנו מליגת המשנה, עירוני קרית שמונה שהבטיחה עלייה במחזור הקודם, וגם יורדת יש לנו - בני שפרעם, שכבר לפני זמן רב היה ברור שהיא בדרכה לליגה השלישית. זה משאיר לנו במחזור האחרון הנ"ל קרב תחתית וקרב צמרת, שלא יביישו את הליגות באירופה.

אבל מה בעצם קורה בטבלה? למי עדיין יש סיכוי לעלות ומי עושה כל שביכולתה כדי להימנע מירידת ליגה כואבת? אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר לקראת אחד המחזורים המרתקים והדרמטיים של התקופה הקרובה בליגה הלאומית של ישראל.

מאבק העלייה:
1. עירוני קרית שמונה (הבטיחה עלייה) - 73 נקודות, יחס 40+
2. עירוני טבריה - 69 נקודות, יחס 25+
3. בני יהודה - 69 נקודות, יחס 21+

שתי קבוצות בלבד נותרו לנו במאבק העלייה לליגת העל, לאחר שקרית שמונה הבטיחה את העלייה שלה במחזור הקודם. טבריה ובני יהודה נאבקות שתיהן על המקום השני, כשכרגע היתרון הולך עם הצפוניים, להם יש הפרש שערים טוב יותר, למרות שיוויון הנקודות של שתי הקבוצות.

שתי הקבוצות הולכות להתארח היום אצל יריבותיהן. טבריה אצל מכבי הרצליה (מקום 7) ובני יהודה אצל אום אל פאחם (מקום 8). גם להרצליה וגם לאום אל פאחם יש ניצחון אחד בלבד בחמשת המשחקים האחרונים, מה שיהפוך את המצב למעניין אף יותר. 

המשמעות פשוטה: אם בני יהודה מנצחת, כל תוצאה שהיא לא ניצחון טברייני תעלה בחזרה את הכתומים לליגת העל, כבמקרה של ניצחון של טבריה, הכל תלוי בהפרש השערים. כאמור, כרגע לטבריה יש הפרש שערים גבוה ב-4, מה שאומר שבני יהודה תצטרך להביס את אום אל פאחם ולקוות לניצחון קטן של טבריה (במקרה של ניצחון).

בני יהודה ירדה ללאומית לפני 3 עונות, זאת לאחר שבע עונות רצופות בליגה הבכירה. העונות האחרונות לא היו פשוטות עבור בני יהודה, כשבשנתיים האחרונות היא הצליחה בקושי להסתנן לפלייאוף העליון של הליגה הלאומית. העונה היא עברה מהפך, שעשוי להסתיים בעליית ליגה. מנגד, אם תעפיל, תהיה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של טבריה בליגת העל.

שוברי השוויון לקרבות מיקום:

אם כמות הנקודות זהה - הפרש השערים קובע
אם הפרש השערים זהה - כמות הניצחונות של כל קבוצה קובעת (לבני יהודה יש פה עדיפות)
אם כמות הניצחונות זהה - כמות השערים שכבשה כל קבוצה קובעת
אם כמות השערים זהה - המאזן הפנימי בין הקבוצות קובע
אם המאזן הפנימי זהה - ייערך משחק ישיר בין הקבוצות

מאבק הירידה:
3. הפועל עפולה - 42 נקודות, יחס 10-
4. הפועל רמת גן - 41 נקודות, יחס 2+
5. הפועל כפר סבא - 41 נקודות, יחס 11-
6 (מוביל למבחנים). הפועל ראשון לציון - 40 נקודות, יחס 16-
7 (ירידת ליגה). נס ציונה - 40 נקודות, יחס 17-
8. בני שפרעם (הבטיחה ירידה) - 18 נקודות, יחס 51-

בניגוד למאבק העלייה, מאבק הירידה צפוף וסבוך בהרבה. ללא פחות מ-5 קבוצות יש פוטנציאל לרדת היום, מעפולה שבמקום השלישי של הפלייאוף התחתון ועד לנס ציונה, במקום הלפני אחרון. ישנן שתי נקודות בלבד בין שתי הקבוצות, כשכזכור כל הפלייאוף התחתון יהיה בפעילות היום (כמו גם הפלייאוף העליון).

הכתומים מהפרדס יתארחו אצל הפועל רמת גן, כשהם יודעים שניצחון יקפיץ אותם לפחות למקום השישי בפלייאוף התחתון, המוביל למבחנים. במקביל, ראשון לציון תתארח אצל בני שפרעם, משחק אותו היא לא צפויה להפסיד בקלות רבה. בנוסף, כפ"ס תארח את כפר קאסם שניצלה ממאבק הירידה ועפולה את עכו, שתסיים את העונה במקום הראשון בפלייאוף התחתון.

במילים אחרות, כל קבוצה שנותרה במאבק הירידה תלויה בעצמה, במאבק על הימנעות מהמקום השביעי בטבלה. נס ציונה נמצאת במצב הקשה ביותר, אך כאמור, ניצחון שלה יקפיץ אותה לכל הפחות מקום אחד למעלה, שיוביל למבחנים (זאת על חשבון רמת גן שתרד מתחת לכתומים).

מה כל אחת צריכה?
סקציה נס ציונה
כרגע סקציה נס ציונה של יובל נעים במצב הקשה מכולם. הסיבה - היא במקום שמוביל לירידת ליגה, כשמעליה עם אותו מספר נקודות, אבל הפרש שערים טוב יותר - הפועל ראשון לציון. לנס ציונה מחכה מחזור סיום קשה במיוחד מול הפועל ר"ג, לה מספיקה תוצאת תיקו כדי להמנע מירידה ישירה לליגה א`. 

ראשון לציון - כרגע הכתומים נמצאים במקום שמוביל למבחנים, אבל יכולים להיות מעודדים כי במחזור הסיום מחכה להם המשחק הנוח ביותר - נגד שפרעם המפורקת, שכבר ירדה לליגה א`. ניצחון במשחק הזה, ובטח עם הפרש שערים משמעותי - אמור להספיק לה לכל הפחות בשביל להגיע למבחנים

הפועל כפר סבא
הקבוצה של איציק ברוך תלויה בעצמה בניסיון לשרוד בליגה הלאומית, אך תהיה חייבת לנצח במחזור הסיום את כפר קאסם כדי לא להיות תלויה באחרות. אם כפר סבא לא תנצח במחזור הסיום את כפר קאסם (שכבר הבטיחה את הישארותה בליגה), היא תקווה שראשל"צ ונס ציונה לא ינצחו במשחקים שלהן - אם אחת מהן תנצח כפ"ס תגיע למבחנים, אם שתיהן ינצחו כפ"ס תרד. במקרה של שויוון נקודות עם נס ציונה וראשל"צ, לכפ"ס יש יתרון בהפרש שערים.

הפועל רמת גן
האורדונים תלויים בעצמם במחזור הסיום, ומחזיקים בהפרש שערים טוב משמעותית (2+) ביחס לשאר קבוצות התחתית. ניצחון על נס ציונה במחזור הסיום ישאיר את קורצקי בלאומית, תיקו יאלץ אותה לקוות שלפחות שתיים מהקבוצות שמתחתיה (כפ"ס, ראשל"צ ונס ציונה אותה היא פוגשת) יאבדו נקודות כדי לשרוד. למחזור הסיום היא תגיע ללא הכוכב שלה - גידי קניוק, שהורחק בדקות הסיום בראשל"צ.

הפועל עפולה
מסע ההישרדות הגדול של יוסי ג`אנח וחבריו כמעט הושלם אחרי רצף ניצחונות אדיר בפלייאוף. עפולה נמנעה רשמית מירידה ישירה, אך עדיין עם סיכוי נמוך להגיע למשחקי המבחן. היא תתארח במחזור הסיום אצל הפועל עכו שכבר הבטיחה את הישארותה, כאשר תיקו יספיק לה כדי לשרוד בוודאות. גם אם עפולה תפסיד, רק תרחיש שבו גם כפ"ס, גם ראשל"צ וגם נס ציונה ינצחו ידרדר אותה למבחנים.

 

90 הדקות הקריטיות ביותר של העונה הולכות ומתקרבות אלינו בצעדי ענק. 8 משחקים ישוחקו היום וישודרו במקביל בערוץ הקיבוץ של הליגה הלאומית, כשכמעט כל אחד מהם בעל משמעות כבירה לסיום העונה הנוכחית ולקראת העונה הבאה. פניהן של שלוש הליגות הראשונות של ישראל הולך להשתנות, כתלות במשחקי היום מהליגה הלאומית.