פושע כדורגל: הקריירה החדשה של דרנטה

כיצד הפך ההבטחה של ריאל מדריד למאפיונר טלוויזיוני

נועם טלמון
נועם טלמון  04.04.20 - 08:35
(GETTY)
(GETTY)
תחילת כתבה

נתחיל מהסוף הידוע - רויסטון דרנטה הוא פושע כדורגל. המגן/קשר ההולנדי, שהיה לפני קצת יותר מעשר שנים אחת ההבטחות הכי גדולות בכדורגל, לא הותיר מקום לספקות - אם היה בית דין לכישרונות מבוזבזים, דרנטה היה נידון למאסר עולם. ואם כבר ב"פשע" עסקינן - נקביל את סיפורו של דרנטה לסדרת המופת "ברוקלין 99". באחד הפרקים ג'ייק השוטר עוצר בחור שכבר עצר בעבר, כי הוא זיהה את אותם דפוסי פעילות מהפעם ההיא שהוא עצר אותו.

דרנטה התחיל בצורה דומה. לכולם היה ברור, אנחנו ראינו כזה בעבר - הולנדי ממוצא סורינמי, עם ראסטות וטכניקה נהדרת - יש לנו אדגר דווידס חדש. כוכב כדורגל נולד, והוא עונה לשם רויסטון דרנטה, שבמקרה הוא גם אחיינו של הקשר האגדי של יובנטוס ואייאקס.

כמו המעצר הפשוט של ג'ייק, הכל התחיל פשוט נהדר עבור ההולנדי - אחרי שנים מצוינות בפיינורד, הוא נבחר לשחקן המצטיין של יורו עד גיל 21 בזכייה של נבחרת הולנד בטורניר בו הייתה גם המארחת. (אנקדוטה צידית: המשחק הראשון בשלב הבתים היה נגד נבחרת ישראל של גיא לוי). התצוגה של דרנטה לא נעלמה מעיניהן של קבוצות הפאר באירופה והמגן השמאלי עם הלוק הדווידסי נרכש מפיינורד על ידי ריאל מדריד. הם ראו אותו כיורש של שחקן אחר - רוברטו קרלוס.

נחזור ל"ברוקלין 99". מה שהשוטר ג'ייק לא עשה היה לבדוק את העובדות. הוא עצר את אותו בחור רק על סמך תחושת הבטן שלו ולכן החוק אומר שיש לו 48 שעות למצוא ראיות שיוכיחו שאותו עצור אכן אשם. דרנטה? כמו ג'ייק חובת ההוכחה מוטלת עליו - ביג טיים. וזה התחיל נהדר, כאשר במשחקו הראשון כבש ההולנדי שער בכורה וזה נראה שריאל קלעה בינגו, כשהשיח בבירה הספרדית היה: "החתמנו מפלצת".

אבל אז משהו השתבש. בסדרת הטלוויזיה, ג'ייק השוטר לא הצליח למצוא ראיות שיסגירו את הבחור שעצר והזמן החל לסגור עליו. הוא ניסה לחקור אותו בדרכים ביזאריות והעבריין בפוטנציה עשה מהשוטר צחוק. לאורך כל אותן 48 שעות של ניסיוניתיו של ג'ייק למצוא ראיות, כל חבריו לצוות המשטרתי נאלצו להישאר איתו כדי שירגיש את האשמה על כתפיו. מה שרק הגביר את רף הלחץ.

ובכדורגל? דרנטה אמנם ניסה, אבל בפועל הוא עשה מכולם צחוק. הקשר שהגיע כשהוא בסך הכל בן עשרים לקבוצת הפאר הספרדית, התקשה לעמוד בציפיות, תוך שהפגין חוסר ספורטיביות גדולה מחוץ לכותלי המגרש; אורך חיים ראוותני, בו העדיף להתעסק ברכישה של מכוניות פאר ו"התערבבות" עם דוגמניות פלייבוי. אותה הדרך של הכוכב הצעיר לא התקבלה בעין יפה במדריד ואוהדי הבלאנקוס דאגו להראות לו את זה כששרקו לו בוז בקולי קולות.

דרנטה האשים את הלחץ תקשורתי, הכסף הגדול והשיח סביבו, שכנראה היו עבורו יותר מדי: "אנשים ציפו ממני המון. לא פשוט להתמודד עם זה כשאתה בסך הכל בן 20", אמר ההולנדי. הלחץ והביקורת בתחילת העשור הקודם לא מנעו מדרנטה להפיץ כמה שנים מאוחר יותר סרטונים בהם הוא נוהג בפרארי שלו, בכביש עירוני ובמהירות מופרזת לחלוטין.

ההולנדי הצעיר שהגיע בקול תרועה רמה, סיים את דרכו בריאל לאחר שלוש עונות, בהן שיחק בארבעים ושישה משחקים בלבד (פחות מ-40 דקות בממוצע על הדשא בכל ההופעות שלו בקבוצה) ומשם החל במסע השאלות. מהרקולס הספרדית לאברטון ומשם התגלגל לוולאדיקווקז הרוסית. בהמשך ניסה דרנטה להעיר את הקריירה כשביקר בשתי תחנות נוספות באנגליה, ברדינג ובשפילד וודנסדיי ואז טורקיה, לאיחוד האימרויות ולאחר שנה של הפסקה מכדורגל, חזר לעיר הולדתו רוטרדם ושיחק בספרטה המקומית.

כיום דרנטה בן ה-32 משחק בליגה חצי חובבנית בהולנד במדי קוזאקן בויז.  מריאל מדריד לקוזאקן בויז. כך נראה פושע כדורגל. אבל דרנטה בשלו. פעם הוא אמר בראיון: "הקריירה שלי? זה מסובך. אני לא רוצה להגיד שהייתה אסון כי היו לי כמה רגעים מדהימים".

לקראת סיום הפרק בסדרת הטלוויזיה, כשתמו 48 השעות של השוטר ג'ייק, הוא קיבל הארה. אחד הרמזים היה ממש מתחת לאף שלו וכשתחנת המשטרה שלו הייתה בפיתחו של מצב בו היא צריכה לספק הסברים בבית המשפט, הוא הצליח לפתור את התעלומה ולקשור לפשע, בצדק, את הבחור שעצר ברשלנות וללא מחשבה.

בגיל 32, אחרי שעבר שלל תהפוכות בקריירה, ובעיקר התנהג באופן חסר אחריות כלפי עצמו והתנהגות לא ספורטיבית בעליל, החליט דרנטה לנתב את היכולות שלו למקום אחר. לפני מספר ימים פרסם ההולנדי סצנה מסדרת מאפיה חדשה שתשודר בהולנד, שהוא צפוי להשתתף בה. פושע כדורגל בחיים האמיתיים, פושע אמיתי בעולם דימיוני.

ואם נחזור להשוואה בין השוטר מברוקלין למגן מרוטרדאם, יש סוף חיובי (אולי); בסופו של דבר שניהם עברו דרך בה הם גורמים לכל מי שסביבם להתאכזב מהם, הם הצליחו בכוחות עצמם להכעיס ולאכזב את האנשים שאמורים להיות גדולי התומכים שלהם ולהפוך אותם להיות נגדם. אך בסופו של דבר שניהם מגיעים לתיקון. לחמש דקות של חסד, על אף הזמן הממושך והמבוזבז ומוצאים השראה.

כעת דרנטה, שהוא כנראה אחד הפספוסים הגדולים של הכדורגל העולמי בעשרים השנים האחרונות, אולי מצא את הייעוד החדש שלו, כל שנותר הוא שאת ההזדמנות שקיבל במציאות החדשה של עולם הטלוויזיה הוא לא יבזבז כפי שעשה בכדורגל. הוא יצטרך לגלות עיקביות, מקצוענות ואחריות על חייו כדי שלא כמו בכדורגל נפספס אותו גם על המסך.