קבוצות בלאומית נגד חידוש הליגה: "נקרוס כלכלית"

לקראת העתירה של עפולה: מוצקין ורעננה מגבות את החלטת האיגוד

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  09.05.20 - 22:26
תחילת כתבה

אחרי שבליגת העל הוכרזה החזרה לפעילות, ישנם לא מעט קולות הקוראים להחזיר גם את הליגה הלאומית, כאשר מחר (ראשון) ייערך דיון בבית הדין של האיגוד בעקבות העתירה של הפועל עפולה. אלא שמנגד, יש לא מעט קבוצות מהליגה הלאומית - ולא רק הרצליה והפועל חיפה שעלו - שתומכות בהחלטה וקוראות שלא לחדש את הליגה, ממספר סיבות.

ערן טסל, יו"ר מכבי רעננה, אמר: "אני מברך את ליגת העל על החזרה לפעילות, אבל המצב של הליגה הלאומית אינו זהה לזה של הליגה הבכירה. בעוד שהיא הוקפאה, הליגה הלאומית הסתיימה בהחלטת הנהלת איגוד הכדורסל וברוב מוחלט בתוך מנהלת הליגה הלאומית. בנוסף, הכספים שאמורים להיכנס לקבוצות ליגת העל מהטוטו, מהטלוויזיה ואולי מתמיכה של משרד הספורט בעקבות החזרה למגרשים שונים מאלו של הליגה הלאומית, שעומדים לצערי על אפס".

טסל המשיך: "ברורה לי ולכולם הפגיעה בספורטיביות, אבל בסופו של דבר, הקבוצות שעלו סיימו במקומות 1-2 אחרי 22 מחזורים שנערכו בהרכבים מלאים ותחרותיים. אנשים נוטים להתעלם מזה, כאילו החליטו על העולות בשליפת פתק. ומה הערך הספורטיבי בקיום 4 מחזורים אחרונים ופלייאוף בהרכבי טלאים ובלי הכנה ראויה? מרבית שחקני המפתח של הקבוצות, זרים ומתאזרחים, נמצאים במדינה מוכת קורונה מעבר לים. אצלנו יש עוד כמה צעירים משמעותיים שמתגייסים בקרוב ובנוסף לכך שני ישראלים בכירים שחוזרים מפציעות - אחד לא דרך על פרקט כמעט חצי שנה והשני שיחק בשנה האחרונה 3 משחקים".

"אם בית הדין יסתור בתחילת השבוע את החלטת האיגוד ויקבע כי על הליגה הלאומית לחזור, לפחות שליש מהקבוצות לא יוכלו לעשות זאת בפועל, גם בפן הכלכלי, ולכן רוב יושבי הראש בליגה מגבים את ההחלטה מיום שהתקבלה לפני כחודשיים. נותני חסות רבים ספגו גם הם מכה במהלך משבר הקורונה וקיצצו בתמיכה שלהם בקבוצות, שכל שקל בשבילן הוא אוויר לנשימה. הרשויות המקומיות, שהן הבסיס של מרבית קבוצות הליגה, עוד מלקקות את הפצעים מהתקופה האחרונה ויש מבחינתן חוסר בהירות תקציבית שתימשך עוד מספר שבועות לפחות. האם שווה להמר על העתיד הכלכלי של חלק ניכר מהקבוצות בהחזרה של הליגה לפעילות? אני מקווה שבית הדין העליון של איגוד הכדורסל לא יקח את ההימור הזה על כתפיו", סיכם טסל.

גם משה גרוסמן, יו"ר מכבי קריית-מוצקין, המשיך באתו קו ואמר: "אם בית-הדין של איגוד הכדורסל יפסוק על חזרתה לפעילות של הליגה הלאומית נבקש דיון דחוף במנהלת הליגה שם נקיים הצבעה לגבי החזרה לפעילות, שהרי בסופו של דבר אנחנו, להבדיל מליגת העל, לא מקבלים ולא נקבל תמיכה כלכלית משום גורם. לכן, מהלך כזה של חזרה לפעילות עלול לגרום לקריסתן הכלכלית של מספר קבוצות בליגה. אני, כמו מרבית הקבוצות בליגה, תמכנו ועדיין תומכים בהחלטתו של איגוד הכדורסל אשר "הצילה" את קבוצות הליגה הלאומית".