הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

נבחרת החלומות: אחד עשר הגדולים של מוטל'ה שפיגלר

פרויקט "ההרכב של המדינה" ממשיך - והפעם עם כוכב נבחרת ישראל: נותן כבוד למקסיקו 1970, מפרגן ליוסי בניון וזהבי - ושולח ד"ש גם למלמיליאן. בחרו גם אתם את ההרכב שלכם

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  05.04.21 - 13:20

פרויקט "ההרכב של המדינה" ממשיך לרקום עור וגידים: ביום העצמאות, ייבחרו במשדר חגיגי ומיוחד בערוץ הספורט ה-11 הגדולים של כל הזמנים בכדורגל הישראלי. במסגרת הפרויקט, גם אגדות העבר נדרשות לבחור - ואחת אחת, הן מקבלות הזדמנות לפרוש את משנתם. הפעם הלכנו על שם גדול באמת: מוטל'ה שפיגלר, לדעת רבים גדול הכדורגלנים בישראל, בחר את ההרכב שלו, בראיון מיוחד ל"מגרש פתוח".

לפני שהחל בבחירת ההרכב, שפיגלר ביקש להוקיר את חבריו לנבחרת ישראל, שהעפילו למונדיאל מקסיקו 1970: "היות והצעירים רק שמעו ולא ראו, בחרתי חמישה מה-11. למה רק חמישה? כי זה שייך לא עבר, ולא רציתי שהעתיד יהיה מתוסכל. קיבלתי אישור מווילי לשחק פרוע ולתקוף", הוא צחק - ואכן הוא בחר במערך התקפי במיוחד, עם שני קשרים התקפיים ולא פחות משלושה חלוצים.

בשער נבחר יצחק ויסוקר. בחוליית ההגנה - דוד פרימו, צביקה רוזן, אבי כהן ז"ל ומוצי ליאון ("הוא לא היה במקסיקו, אבל היה במוקדמות האולימפיאדה ב-1964, אני הייתי בן פחות מעשרים"). בקישור הוא נתן את הקרדיט ליצחק שום, גיורא שפיגל ואייל ברקוביץ' - ובחוד ההתקפה, תאווה לעיניים: יוסי בניון, אלי אוחנה וערן זהבי. המאמן הנבחר, מבחינתו, היה עמנואל שפר ז"ל - "אבל כדי שיהיה שקט לכולם", הוא המשיך וצחק, "שלמה שרף יהיה העוזר שלו".

לאחר שסגר את ההרכב, בחר שפיגלר לפרגן גם לשחקנים שלא נכנסו: "יש שלושה שמות גדולים שהיו גיבורי ילדותי - יעקב חודורוב, נחום סטלמך ושייע גלזר (כולם כבר אינם בין החיים). לא הייתי מספיק מוכשר כמו חודורוב, לא מהיר כמו גלזר ולא נגחתי טוב כמו סטלמך, אבל למדתי מהם. יצחק שניאור - הוא היה הקפטן של נבחרת ישראל בשנות ה-50, והוא נתן לי את ההזדמנות הראשונה בקריירה; ואורי מלמיליאן - שהחליף אותי במשחק האחרון שלי בנבחרת. הלכתי אל הקו ואמרתי: איזה כיף שכישרון הזה מחליף אותי".

אז על איזו תוצאה הוא חולם? "אני רוצה 0:10", הוא אמר בחיוך, "ושערן זהבי יכבוש עשירייה, כדי שיסיר ממני את העול של מלכות כל הזמנים. כשברקוביץ' עקף אותי, חיבקתי אותו, ואני אשמח שזהבי יעשה את אותו הדבר".

אז מה הנבחרת שלכם? הצביעו ובחרו את "ההרכב של המדינה"!