צפו בלאבילני שובר את שיא העולם במוט: "עוד לא מעכל"

21 שנים לאחר שבובקה רשם תוצאה בלתי נתפשת של 6.15 מטרים, הצרפתי קבע מחדש את גבולות יכולת האדם. הוא קבע 6.16 באולם לעיני האוקראיני: "יקח לי זמן כדי לחזור לקרקע''

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  15.02.14 - 18:48
תחילת כתבה

תשכחו מכל מה שחשבתם בנוגע לגבול היכולת האנושית. פעם אחר פעם צצים אינדיבידואלים, שמגדירים מחדש את מה שאפשר ואי אפשר לעשות. הערב (שבת), קיבלנו דוגמא אדירה לכך: רנו לבילאני הצרפתי ניפץ בדונייצק את שיא העולם של סרגיי בובקה בקפיצה במוט, לאחר שעבר בשלום את הרף שעמד בגובה של 6.16 מטרים.

אמנם מדובר בתחרות באולם, אבל זה ממש לא מוריד מגודל ההישג. בובקה האגדי עבר גובה של 6.14 מטרים באצטדיון פתוח לפני 20 שנים בדיוק, וב-1993 קבע 6.15 מטר באולם, גם כן בדונייצק. האוקראיני היה באולם כדי לצפות בלאבילני מבקש להגביה את הרף ל-6.16, ובניסיון הראשון הוא הדהים את כולם ועבר בצורה מושלמת.

אחרי חגיגות מטורפות, לאבילני אפוף האופוריה ביקש להעלות את הרף לגובה משוגע - 6.21. אלא שבאמצע הקפיצה הוא ויתר, ולמעשה פצע את כף רגלו השמאלית. בכל מקרה, זה בוודאי לא הרס את ההישג המשוגע, אחד הגדולים שהיו בעשורים האחרונים בעולם האתלטיקה בפרט, ובספורט בכלל.

"אני עדיין לא מעכל את זה", אמר לאבילני אחרי השיא המדהים, "ייקח לי זמן להאמין שעשיתי את זה, ייקח הרבה מאוד זמן לחזור לקרקע אחרי האירוע הזה. בשבילי, בובקה הוא עדיין אחד הגדולים בהיסטוריה של הספורט, ולחשוב שאני עקפתי אותו.. זה לא ייאמן". אפשר להבין את ההתרגשות.

"הרגשתי שאני יכול לעשות את זה", הוסיף הצרפתי, "אבל לא חשבתי שזה יהיה כל כך קל. שיא עולם זה דבר חסר זמן ולחשוב שהצלחתי לעשות את זה בלי לגעת ברף".

האדם האחרון שהחזיק בשיא, שאינו בובקה, היה צרפתי גם כן, וזה היה לפני 30 שנה - תיירי ויניירון. אז הגובה היה "רק" 5.91 מטרים. אך כעת הרף כבר הגיע לגובה כמעט דמיוני, ובצרפת החגיגה היא עצומה. אגב, אחיו של רנו, ואלנטין, כבר הספיק לספק ציטוט: "אין מה לומר, אלא רק לראות. זה קסום. הוא אמר לי מקודם שהוא הולך לשבור את השיא".