הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

השבדי המרחף: מונדו דופלנטיס שוב שבר את שיא העולם

צפו: הקופץ במוט קבע 6.21 מ' באליפות העולם. ניצחונות לארה"ב ב-4X400. אמוסן שברה פעמיים שיא עולה ב-100 משוכות, השני בוטל בגלל רוח חזקה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  25.07.22 - 06:01

אחרי עשרה ימי תחרות מרתקים, סוחפים, מלאי שיאים ורווים ברגעים בלתי נשכים, המסך ירד הלילה (בין ראשון לשני) על אליפות העולם באתלטיקה 2022 שהתקיימה ביוג'ין, אורגון שבארצות הברית. שני שיאי עולם ב-100 משוכות שהמהיר מביניהם בוטל בגלל מהירות רוח גבוהה, שליטה אמריקאית ב-4X400 בגברים ובנשים ועוד רגע בלתי נשכח של מונדו דופלנטיס ששבר את שיא העולם בקפיצה במוט.

אחרי שהבטיח את הזכייה הראשונה שלו במדליית זהב באליפות העולם, וכשל בניסיון הראשון שלו לשבור את שיא העולם בקפיצה במוט, פניו של דופלנטיס נראו כשל מי שכבר לא יחגוג הלילה רגע היסטורי נוסף. אבל כמה דקות של מנוחה הזכירו לו, ולאחר מכן לכולנו, מה הקופץ השבדי מסוגל לעשות ואילו יכולות יש לו. ארבעה חודשים לפני שיחגוג את יום הולדתו ה-23, דופלנטיס קבע שוב שיא עולם. למקום השני הגיע כרסיפור נילסן האמריקני שעבר 5.94, ארנסט אוביינה מהפיליפינים זכה בארד עם 5.94.

טובי אמוסן הפגינה ריצה יוצאת דופן בגמר 100 מטרים משוכות לנשים. האצנית הניגרית דהרה לזהב ועצרה את השעון על 12.06 שניות, תוצאה שהוכרזה תחילה כשיא עולם חדש. אלא שמאוחר יותר, לקראת סיום המשחקים, הוחלט לבטל את השיא בגלל מהירות הרוח. במקום השני הגיעה בריטני אנדרסון הג'מייקנית, את מדליית הארד קטפנה ג'סמין קמאצ'ו קוין הפורטו ריקנית. עוד לפני כן, אמוסן שברה את שיא העולם בחצי הגמר עם 12.12 שכאמור יישאר שיא העולם אחרי שהשיא שקבעה בגמר בוטל.

צפו באמוסן דוהרת לשיא העולם בחצי הגמר, וחוגגת שיא נוסף גם בגמר >>
(שיא שכאמור בוטל רק בסוף יום התחרויות)

בגמרי ה-4X400 נמשכה השליטה של המשלחת האמריקנית. ראשונים עלו למסלול הגברים, שם נבחרת השליחים של ארה"ב קטפה את הזהב ב-4X400 גברים בפעם השמינית מתוך תשע אליפויות העולם האחרונות. אלייז'ה גודווין, מייקל נורמן, ברייס דדמון וצ'מפיון אליסון עצרו את השעון על 2:54.29 בדרך לניצחון. בדיוק כמו בדוחא 2019, גם הפעם הנבחרות שעמדו על הפודיום היו ג'מייקה (כסף) ובלגיה (ארד).

בגמר 5,000 מטרים לגברים יאקוב אינגבריגטסן השאיר מאחוריו את ההפסד ל'ייק וויטמן ב-1500 מ' וזכה במדליית הזהב. האלוף האולימפי מנורבגיה הציג מקצה נהדר וסיים את המסלול בתוך 13:09.24 דקות בדרך למדליית זהב. ג'ייקוב קרופ מקניה סיים שני וזכה במדליית הכסף, אוסקר צ'לימו האוגנדי לקח את הארד.

צפו בנבחרת השליחים של ארה"ב זוכה במדליית הזהב >>

גם נבחרת השליחות של ארצות הברית שמרה על השליטה בגמר 4X400 לנשים, במקצה האחרון של התחרות ורגע לפני שדולפנטיס חתם עם שיא העולם. טלית'ה דיגס, אבי שטיינר, בריטון ווילסון ושיאנית העולם הטרייה ב-400 משוכות סידני מקלפלין דהרו בדרך למדליית הזהבה השביעית של האמריקניות בשמונה אליפויות העולם האחרונות. הג'מייקניות זכו בארד גם בנשים, נבחרת השליחות של בריטניה ענדה את הארד.

אתינג מו הביאה הלילה לארצות הברית את מדליית הזהב הראשונה בגמר 800 מטרים באליפות עולם. מו הקדימה ב-8 מאיות את קילי הודג'קינסון הבריטית בדרך לרשום את תוצאת השנה בעולם עם 1:56.30, מארי מורה הקנייתית קטפה את מדליית הארד כשחצתה את קו הסיום אחרי 1:56.71.

עם 13 מדליות זהב, 9 מכסף ו-11 מארד, המשלחת האמריקנית שברה את שיא המדליות הלאומיות הגבוה ביותר שנרשם באליפויות עולם עם 33 מדליות. בדוחא 2019 האמריקנים אמנם השיגו 14 מדליות זהב, אך 29 בסך הכל. שלוש מדינות מתייצבות אחריה עם 10 מדליות לכל אחת כשהדירוג שלהן בטבלת המדליות, על פי מדליות הזהב, לפי הסדר הבא: אתיופיה (4, 4, 2), ג'מייקה (2, 7, 1) וקניה (2, 5, 3).

צפו בניצחון של השליחות האמריקניות בגמר 4X400 נשים >>