מליאר: "לא דמיינתי שאתקרב לשיא העולם"

הנבחרת הפראלימפית חזרה מאליפות העולם. דדאון: "מרגש"

גיל לוין
גיל לוין  17.09.19 - 00:02
תחילת כתבה

קבלת פנים חמה חיכתה לנבחרת השחייה הפראלימפית שנחתה הלילה (שני) בנתב"ג. תשעת השחיינים - ענבל פיזרו, אראל הלוי, יוליה גורדיצ'וק, ורוניקה גירנקו, מארק מליאר, אריק מליאר, עמי דדאון, איאד שלאבי ובשאר חלבי - רשמו מסע מוצלח במיוחד באליפות העולם שנערכה בלונדון.

הנבחרת חזרה בסך הכל עם ארבע מדליות, כשמארק מליאר, השחיין הצעיר בן ה-19, לא רק זכה במדליית זהב במשחה 400 מטר חופשי, אלא גם ניפץ את שיא העולם בשש שניות. בנוסף, זכה מליאר גם במדליית כסף במשחה 200 מטר חופשי. עמי דדאון הצטיין גם הוא כשזכה במדליית כסף ב-150 מטר מעורב ובמדליית ארד ב-200 מטר חופשי. בתוך כך השניים הבטיחו לעצמם את הכרטיס הנחשק לאולימפיאדת טוקיו 2020.

מליאר נזכר ברגע בו ניפץ את השיא העולמי בשש שניות: "לא דמיינתי או חשבתי שאעשה תוצאה כזאת או אתקרב אליה. כשיצאתי מהבריכה והסתכלתי בשעון חשבתי שאני רואה לא טוב. לא האמנתי שאני רואה את התוצאה, זה מדהים", סיפר מליאר הצעיר והוסיף: "מבטיח לתת את המקסימום שלי בטוקיו".

גם עמי דדאון סיפר על התחושות אחרי המסע המוצלח: "זה מרגש מאוד לייצג את המדינה, זה כל מה שרציתי לעשות מגיל צעיר. זה היה החלום שלי", סיפר דדאון בהתרגשות, "אני אעבוד חזק ומהר יותר ואקווה לטוב באולימפיאדה".

מדובר בפעם הראשונה למעשה שהשחיינים מתראיינים, לאחר שמאמנם, יעקב בנינסון, בחר לשמור את חניכיו הרחק מהתקשורת מאז תחילת ההכנות. "יעקב הוא מאמן מצוין שיודע לכוון את השחיינים שלו, יחד, בעוצמה ובצניעות על מנת להתקדם בצורה מיטבית", סיפר עליו דדאון. "גם עכשיו אנחנו נוריד את הראש, לא נתלהב ונעוף על ההישגים שלנו אלא נמשיך לעבוד קשה כדי להגיע לתוצאה המיטבית לקראת טוקיו".

יעקב בנינסון דיבר על ההישג: "יש פה חילופי דורות, אלו כולם חברה צעירים. יש עתיד למדינת ישראל וזה שכל הנבחרת הייתה ממועדון אחד - "אילן חיפה", זה גאווה גדולה בשבילנו לייצג את ישראל".

האליפות תוכננה תחילה להתקיים במלזיה, עד שחודשים ספורים בלבד לפני תחילת האליפות, הודיעו במדינה כי לא יאפשרו לנבחרת הישראלית להיכנס אל שטח המדינה. ברגע האחרון לפני ביטול האליפות, התנדבה לונדון לארח את האירוע והתחרות התקיימה במתקנים הייעודיים מאולימפיאדת 2012.

"כמעט ולא לקחנו חלק באליפות הזאת, היה מאבק מאוד גדול כדי להיות כאן", סיפר בנינסון. "לחזור מהאליפות הזאת אחרי שעמדנו על הפודיום, שרנו את התקווה וכל האולם עמד, זאת הרגשה אחרת. לא סתם נסענו כסטטיסטיים. כל התשעה עשו את הקריטריון לטוקיו. כולם כמו ילדים שלי, הופתעתי מאיך שהם תפקדו".