השחיינת ליאור בירקאן הלכה לעולמה בגיל 56

אלופת ישראל המיתולוגית נפטרה לאחר מאבק ממושך בסרטן

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  22.05.20 - 09:40
(גיא שמואלי, איגוד השחייה)
(גיא שמואלי, איגוד השחייה)
תחילת כתבה

ליאור בירקאן, מהשחייניות הגדולות ביותר של ישראל בכל הזמנים, הלכה לעולמה היום (שישי) לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן כאשר היא בת 56 בלבד.

ליאור זכתה 17 פעמים בתואר אלופת ישראל בסוף שנות ה-70 ובתחילת שנות ה-80. בנוסף, היא החזיקה בשיאי ישראל בסגנונות החופשי, גב, פרפר ומעורב אישי, כולל שבעה שיאים בו זמנית, דומיננטיות אשר זיכתה אותה במשך שנים בכינוי "מלכת הבריכה". כמה משיאיה החזיקו מעמד שנים רבות, כששיאה ב-200 מעורב אישי (2:27.87 ד') נותר בטבלת השיאים עשור שלם עד שנשבר על ידי קרן רגאל.

כמו כן, היא גם זכתה בשלוש מדליות זהב ושתיים מכסף במכביה ה-11 (1981) ולמעשה לא השתתפה במשחקים האולימפיים במוסקבה 1980 בשל החרמתם על ידי מדינות רבות, בהן ישראל. לאחר פרישתה הפכה לשחיינית מאסטרס מצטיינת בבריכה ובמים הפתוחים, והייתה גם מאמנת מאסטרס בירושלים במשך למעלה משני עשורים. בירקאן מחזיקה גם היום בשלל שיאי מאסטרס במשחים השונים ואף ייצגה את ישראל בתחרויות מאסטרס ברחבי העולם.

בתוך כך, בירקאן עבדה בריפוי בעיסוק במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים, כיהנה תקופה מסוימת כיו"ר הפועל ירושלים בשחייה ואף הייתה פרשנית שחייה בערוץ הראשון. מזה כשלוש שנים היא נלחמה במחלת הסרטן, מה שלא מנע ממנה להמשיך לשחות, להתחרות ולזכות במדליות, והכל כשהחיוך הקורן והכל כך מזוהה איתה מתנוסס על פניה כל העת. כמו כן, ליאור הותירה אחריה שלושה ילדים.

שר התרבות והספורט חילי טרופר ספד: "ליאור בירקאן, מגדולות השחייניות בישראל הלכה לעולמה היום. ליאור זכרונה לברכה, הייתה אלופת ישראל ושיאנית ישראל בשחייה והיתה מופת להתמדה, מקצועיות והישגיות. משתתף בצער המשפחה על לכתה, יהי זכרה ברוך."