כמעט ולא התחרתה: הסיפור מאחורי הזכיה של גורבנקו באליפות אירופה

משחה ה-200 מעורב אישי לא היה בתכניות משום שהתחרות לא הוגדרה כמטרה במשחים האישיים, אך הכוכבת הצעירה קפצה לבריכה בהתראה קצרה והסוף כבר ידוע. על ההחלטה שהובילה לזהב

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  23.05.21 - 07:17
תחילת כתבה

אנסטסיה גורבנקו עשתה אתמול (שבת) היסטוריה, כשהפכה לשחיינית הישראלית הראשונה שזוכה בתואר אלופת אירופה, אחרי שזכתה בזהב במשחה ל-200 מטר מעורב אישי תוך כדי שהיא מנפצת שוב את השיא הישראלי (שהיה שלה) וגוברת על שחייניות בכירות כמו קטינקה הוסו, שיאנית העולם, אלופת העולם והאלופה האולימפית במשחה הזה.

מדובר במשחה החזק של גורבנקו, בו שברה את השיא הלאומי לראשונה בשנת 2018, והיה זה המשחה הראשון שקבעה את הקריטריון למשחקים האולימפיים בטוקיו (יש לה קריטריון גם ב-100 חופשי). אך מתברר כי לפני התחרות התכנון היה שגורבנקו כלל לא תשחה את המשחה הזה (למרות שנרשמה).

זאת מכיוון שאליפות אירופה לא הוגדרה כתחרות מטרה עבור המשחים האישיים, אלא היעד המרכזי היה משחה השליחות חופשי (שרביעיית השליחות תקבע זמן מהיר ככל האפשר על מנת להשיג את הכרטיס למשחקים האולימפיים בטוקיו), ושני המשחים הללו מתנגשים באותו היום, חשבו כאמור תחילה בצוות הנבחרת שגורבנקו תוותר על המשחה האישי על מנת להתרכז בשליחות.

בסופו של דבר, בבוקר שישי, הוחלט שגורבנקו בכל זאת תשחה במוקדמות ה-200 מעורב אישי משום שהיה מספיק זמן להתרענן ולאגור כוחות עד למשחה השליחות. אחרי הצגת הבוקר, בו גורבנקו עלתה בקלות לחצי הגמר (מהמקום השביעי), ורביעיית השליחות שכללה את לאה פולונסקי, גורבנקו, אנדי מורז ודריה גולובטי רשמה תוצאה נהדרת, שיא ישראלי חדש  ביותר משש שניות (8:00.51 דקות) הוחלט שגורבנקו תמשיך לחצי הגמר עוד באותו ערב, תימחק מגמר ה-100 גב ותשחה כמובן בגמר השליחות (אגב, עדיין לא ידוע אם התוצאה הנהדרת הזו תספיק לשליחות הישראליות להיכנס לטוקיו משום שהרשימה נסגרת רק בסוף יוני). 

גורבנקו שחתה מדהים בחצי הגמר, עלתה מהמקום הראשון לגמר עם שיא ישראלי חדש והשאר היסטוריה, תרתי משמע. בנבחרת סיפרו שבאופן טבעי השחייה במסלול המרכזי גרמה לגורבנקו להילחץ, אך כל הצוות, כולל דייב מארש יועץ העל של האיגוד, שמלווה את גורבנקו באופן אישי בשנתיים האחרונות, עבדו איתה בעניין הזה.

זה היה ערב מיוחד מאוד בבודפשט, עם המון התרגשות ודמעות לא רק של גורבנקו. אין אחד בנבחרת, מהשחיינים, צוות האימון והעובדים, שנשאר אדיש נוכח ההישג העצום הזה של השחיינית בת ה-17, שכבר למעלה משנתיים מנפצת שיאים לאומיים, רושמת תוצאות מדהימות והפכה להיות השם החם של השחייה הישראלית. בנימין נתניהו, ראש הממשלה, התקשר לברך ורשתות תקשורת זרות התנפלו על השחיינית הצעירה, שהתראיינה באנגלית וברוסית. אפילו קטינקה הוסו, אשת הברזל ההונגריה, שהסתפקה רק במדליית הארד במשחה הזה אמרה גורבנקו "כל הכבוד", ואייבי ווד הבריטית שזכתה בכסף גם החמיאה לישראלית בשיחה ידידודית בין השתיים.

עבור סימון דוידסון, יו"ר איגוד השחייה, שאחרי המשחקים האולימפיים בריו החליט על מהפכה בנבחרת, הגעתו של דייב מארש האמריקאי על מנת לקדם את השחייה עד כדי שיבוא יום ותהיה מדליה אולימפית לישראל בשחייה, המדליה של גורבנקו רק מגדילה עוד יותר את הבעיה בישראל: "ערב מרגש עבר כל המשלחת הישראלית. דמעות זלגו בהשמעת התקווה. אבל בייחוד ביום ככ מרגש אני קורא וזועק למקבליי ההחלטות לדאוג להקמת בריכות שחייה. המצב בארץ גרוע מעולם 3 בנושא המתקנים. הגיע הזמן להפשיל שרוולים ולפעול להקמת בריכות לילדיי מדינת ישראל".

מהחגיגות בבודפשט, גורבנקו תמריא יחד עם רוב שחייני הנבחרת למחנה אימונים בדברצן. היא לא תישאר עד סופו, אלא תחזור יומיים לפני הזמן כדי להיבחן בבגרות. לראשונה היא תיבחן כשהיא מחזיקה בתואר "אלופת אירופה".