עורר סערה בארה"ב, והתנצל: "שובר את ליבי"

מלברון ועד ג'קסון: בריס התנגד לכריעת הברך וגרר עליהום

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  04.06.20 - 16:51

תגיות: NBAג'ורג' פלויד

תחילת כתבה

מחאת השחורים בארה"ב גררה לא מעט קולות תמיכה ברחבי העולם בכלל ובארה"ב בפרט, אבל היו גם כאלה שהביעו סלידה מאופי המחאה. אחד מהם הוא הקוורטרבק של ניו אורלינס סיינטס, דרו בריס, שטען כי הוא "לעולם לא יסכים עם מישהו שלא מכבד את דגל ארה"ב" - בהתייחס, כמובן, לכריעת הברך במשחקי ה-NFL.

"תנו לי לספר לכם מה אני מרגיש כשמנגנים את ההמנון הלאומי ואני מסתכל על דגל ארה"ב", אמר בריס בראיון ל'יאהו'. "אני רואה את שני הסבים שלי, שנלחמו למען המדינה הזאת במלחמת העולם השנייה. שניהם סיכנו את חייהם כדי להגן על המדינה שלנו וניסו להפוך את העולם למקום טוב יותר. בכל פעם שאני עומד עם היד על הלב, אני חושב על זה".

האמירות של בריס, הקוורטרבק שמסר הכי הרבה יארדים וטאצ'דונים בהיסטוריה, בטח בימים כה רגישים, עוררה תגובות זועמות בקרב הספורטאים השחורים - על אף שלא הייתה "שערורייתית". הראשון להגיב היה, איך לא, לברון ג'יימס: "וואו, האם זה מפתיע אותי? בטח שלא. אתה עדיין לא מבין למה כורעים ברך? אין שום קשר לחוסר כבוד לדגל ולחיילים ששומרים עלינו, חמי היה אחד מהם".

לברון, כאמור, רק פתח את העליהום. מיד אחריו הצטרף לביקורת גם סטיבן ג'קסון, שחקן NBA בעבר והפנים של המחאה בימים אלה, שלא חסך במילים: "הטאצ'דאונים שלו לא מזיזים לי. זה היה תזמון גרוע, דרו בריס, פשוט תזמון גרוע. אתה משחק בניו אורלינס, אתה גר בניו אורלינס, כל השחורים שם תומכים בך. אתה חייב להיות רגיש יותר לסיטואציה, אתה לא יכול פשוט לדרוש להפסיק עם כריעות הברך".

חושבים שפה זה נגמר? תחשבו שוב. מוקדם יותר, הראיון של בריס הגיע למוחים בניו אורלינס - עיר מגוריו, כאמור - ואלה הגיבו בקריאות "פאק יו בריס". במקביל, חברו של בריס לקבוצה, מלקום ג'נקינס, שהיה מראשי המחאה שהוביל קולין קאפרניק (כורע הברך הראשון), התייחס בגרון חנוק לדברי חברו: "הקהילות שלנו נמצאות במצור, וזקוקות לעזרה. מה שאתה אומר לנו זה לא לבקש עזרה בדרך הזאת, אלא בדרך אחרת. אני לא יכול להקשיב לזה ככה, סיימנו לבקש עזרה דרו. ואנשים שחולקים את הרגשות הללו איתך, הם הבעיה. החשבתי אותך לחבר שלי, אבל אולי עדיף שפשוט תשתוק".

מאוחר יותר, אחרי שספג הרבה אש, כולל מצד חברים לקבוצה, בריס פרסם פוסט בחשבון האינסטגרם שלו והביע התנצלות: "אני מבקש להתנצל בפני חברי, חברי לקבוצה, העיר ניו אורלינס, הקהילה השחורה, קהילת ה-NFL וכל מי שנפגע מהדברים שלי. זה שובר את ליבי לדעת שגרמתי לכאב כזה. אני עומד עם הקהילה השחורה במאבק נגד חוסר צדק מערכתי ואכזריות משטרתית. אני מגנה את שנות הדיכוי שהתרחשו ברחבי הקהילות השחורות. תמיד הייתי בן-ברית, מעולם לא אויב. כואב לי מאיך שהאמירות שלי התפרשו, אבל אני לוקח אחריות מלאה. אני מבין שעליי לדבר פחות ולהקשיב יותר. וכשהקהילה השחורה מדברת על הכאב שלה - כולנו צריכים להקשיב. אני מצטער מאוד ומבקש את סליחתכם".

View this post on Instagram

I would like to apologize to my friends, teammates, the City of New Orleans, the black community, NFL community and anyone I hurt with my comments yesterday. In speaking with some of you, it breaks my heart to know the pain I have caused. In an attempt to talk about respect, unity, and solidarity centered around the American flag and the national anthem, I made comments that were insensitive and completely missed the mark on the issues we are facing right now as a country. They lacked awareness and any type of compassion or empathy. Instead, those words have become divisive and hurtful and have misled people into believing that somehow I am an enemy. This could not be further from the truth, and is not an accurate reflection of my heart or my character. This is where I stand: I stand with the black community in the fight against systemic racial injustice and police brutality and support the creation of real policy change that will make a difference. I condemn the years of oppression that have taken place throughout our black communities and still exists today. I acknowledge that we as Americans, including myself, have not done enough to fight for that equality or to truly understand the struggles and plight of the black community. I recognize that I am part of the solution and can be a leader for the black community in this movement. I will never know what it’s like to be a black man or raise black children in America but I will work every day to put myself in those shoes and fight for what is right. I have ALWAYS been an ally, never an enemy. I am sick about the way my comments were perceived yesterday, but I take full responsibility and accountability. I recognize that I should do less talking and more listening...and when the black community is talking about their pain, we all need to listen. For that, I am very sorry and I ask your forgiveness.

A post shared by Drew Brees (@drewbrees) on